Prečo nám taja pravdu o vitamíne D – časť prvá – história

vitDV šiestich častiach vám prinášame zarážajúci opis toho, ako bol objavený vitamín D, aký význam má pre život človeka a prečo má medicína (sestra farmaceutických korporácií) problém odhaliť celá pravdu o vitamíne D. Autor je výskumník Jeff T. Bowles a časti sú vybrané z jeho superpredávanej knihy Vitamin D miracle – The huge secret Big Pharma does not want you to know (Zázračný vitamín D – tajné veci, ktoré nám farmaceutizmus nechce odhaliť).

Naša slnečná sústava vznikla pred približne 4600 miliónmi rokov, keď pozostatok obrovského prašného oblaku po výbuchu hviezdy začal kolabovať. Spočiatku sa uprostred špiralujúcej hmoty začala tvoriť veľká guľa. Postupom času sa táto špirála skrátila a splynula do perfektnej sféry. Gravitačná sila priťahovala k sebe všetko tesnejšie a tesnejšie až kým sa prach a úlomky vo veľkej guli začali hromadiť a samotná guľa sa zapálila a začala sršať svetlo, teplo a kozmické lúče všetkých druhov zahŕňajúce aj ultrafialové lúče (UV). A tak vzniklo slnko a svetlo sa stalo viditeľným a ultrafialové lúče neviditeľnými.

Nové žiarivé slnko bolo obkolesené niekoľko menšími planétami. V atmosfére však nebolo dostatok gravitačnej sily ani prachu pre všetky planéty na to, aby všetky dokázali pohltiť oheň. Tak sa premenili na hviezdy. Z niektorých sa stali pevné sféry iba s postačujúcim množstvom gravitačnej sily, ktorá im spôsobila žeravé roztavené jadrá. Jednou z takýchto planét bola aj naša Zem. Druhá sa nazývala Theia.

Zem sa začala veľkou rýchlosťou točiť okolo svojej vlastnej osi a zároveň veľmi pomaly robila svoju okružnú ročnú dráhu. Z počiatku bolo všetko dokonalé. Zem sa vertikálne otáčala okolo svojej osi, zatiaľ čo každý rok cestovala okolo slnka v perfektnom kruhu. Pretože stála kolmo na svoju os ako krúžila okolo slnka, neexistovali žiadne ročné obdobia. Dni a noci boli rovnako dlhé, nehľadiac na to, na akom mieste sa Zem nachádzala. Či už to bolo na rovníku alebo póloch. Jediným rozdielom bola intenzita slnečného žiarenia, ktorá bola silnejšia v oblasti rovníka. V porovnaní s pólmi, kde bolo najmenej slnečného žiarenia, pretože sa nachádzali najďalej od slnka. Dĺžka nocí a dní však ostávala nezmenená. Ak by takáto situácia pretrvávala až dodnes, slnko by nám svietilo 12 hodín a noc by tiež trvala 12 hodín, všade na Zemi, aj na póloch. K takejto situácii našťastie neprišlo.

Existuje mnoho rozumných vysvetlení, čo sa dialo ďalej. Niektoré z teórií sú dokonca aj pravdivé. Ale pre naše účely sa stotožňujeme s nasledujúcou teóriou.

Niekde medzi ostatnými planétami sa schovávala aj čudesná planéta, veľkosťou podobná Marsu, nazývaná Theia, ktorá bola celá zo železa. Z nejakého dôvodu táto planéta neobiehala v perfektnom kruhu okolo Slnka. Namiesto toho sa stala hrozbou nárazu s inými planétami vďaka jej násilným nepravidelným obiehaním. A potom sa to jedného dňa stalo. Obežné dráhy Theiy zišli zo svojej zošikmenej nepravidelnej dráhy a narazila do Zeme z opačného konca obežnej dráhy. Tieto dve dráhy sa pomalým pohybom preťali v rovnakom čase a na rovnakom mieste. Došlo k obrovskému nárazu. Väčšina hmoty z planéty Theia sa stala roztaveným železných jadrom Zeme a okolo nej sa vytvoril magnetický štít. Ten nás dodnes chráni pred vesmírnymi lúčmi. Tiež sa vytvorila ozónová vrstva, ktorá nás chráni pred príliš veľkou koncentráciou ultrafialového žiarenia.

Obe planéty vybuchli do jednej obrovskej ohnivej lávovej gule, ktorá zo seba vymrštila množstvo lávy (ktorá by stačila pre vznik ďalšej planéty veľkej asi ako 1/50 našej Zeme). Táto ohnivá raketa, ktorá bola vymrštená do vzdialenosti okolo 240 000 míľ od Zeme, bola základom pre vznik novej planéty nazývanej Mesiac, s priemerom veľkým asi ako ¼ celej Zeme. Pretože Mesiac bol vytvorený z vypustených úlomkov Zeme, nadobudol rovnakú rýchlosť akou sa pohybovala aj Zem v momente pred kolíziou. Preto sa väčšine z nás zdá, že sa Mesiac vôbec nehýbe a vždy vidíme len jeho ožiarenú časť. Je to preto, že sa pohybuje rovnakou rýchlosťou ako naša Zem.

Najdôležitejším faktom však ostáva, že Theia pri náraze so Zemou, našu planétu a rovnako aj Mesiac, odklonila o 24 stupňov od slnka, čo spôsobilo trvalú drastickú zmenu ročných období na jej severnom a južnom pásme. A taktiež extrémne rozdiely tam, kde sa forma života čím ďalej nachádza od rovníka.

Najdramatickejšou zmenou ostáva zmena období na póloch. Namiesto toho, aby dni a noci boli rovnako dlhé, na póloch došlo k 6 mesiacom neustálej tmy, ktorú striedalo obdobie 6 mesiacov 24-hodinového denného svetla. A takto to bude pokračovať navždy pokiaľ bude Mesiac obiehať našu Zem.

Po tom, ako vznikol Mesiac a ročné obdobia, pred asi 4.2 biliónmi rokov, došlo ku vzniku bunkového života. Nikto dodnes nevie, či sa to udialo vďaka vzájomnému pôsobeniu chemikálií alebo napodobenine určitej formy života, ktorá priletela na Zem kométou. Čo je však známe fakt, že všetko živé na tejto Zemi zdieľa rovnaký genetický kód. Ten je tvorený len zo 4 písmen: G,C,A alebo T. A toto bolo podľa Darwinovej evolučnej teórie počiatkom pre evolučný strom života.

Keby sme preskočili 4.2 biliónov rokov a zamysleli sa nad pôvodom týchto živých buniek vzhľadom na spomenutý odklon Zeme, domnievali by sme sa, že pochádzajú z oblasti rovníka. Čo môže ale aj nemusí byť pravda.

 


Zdroj

Jeff T. Bowles Vitamin D miracle – The huge secret Big Pharma does not want you to know.

S láskou a vďakou pre stránku Vedomec preložila a upravila Mgr. Katka Sopúchová

Môj blog Coco di bella


Prečo nám taja pravdu o vitamíne D – časť prvá – história

Prečo nám taja pravdu o vitamíne D – časť druhá – zdroj energie pre život

Prečo nám taja pravdu o vitamíne D – časť tretia – zimný odpočinok po celý rok?

 

Iné články o vitamíne D

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 281 ďalším odberateľom

Trackbacks

  1. […] Prečo nám taja pravdu o vitamíne D – časť prvá – história […]

  2. […] Prečo nám taja pravdu o vitamíne D – časť prvá – história […]

  3. […] Prečo nám taja pravdu o vitamíne D – časť prvá – história […]

  4. […] Prečo nám taja pravdu o vitamíne D – časť druhá – zdroj energie pre život […]

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s