Ignorácia živí fake news – vitamín D a prevencia rakoviny a srdcovocievnych ochorení

Na Slovensku sa objavila správa s názvom, že vitamín D nechránil ľudí pred rakovinou a infarktmi. Štúdia, na ktorú sa autor odvoláva, však uzavrela, že nie je jasné, či má vitamín D preventívny účinok.

Istý autor, ktorý vraj tiež bojuje proti demagógii vydal článok s názvom, ktorý u ľudí vzbudzuje dojem, že obrovská štúdia potvrdila, že vitamín D nechráni ani pred rakovinou, ani pred infarktmi.

Či ide o zámerne diskreditovanie vitamínu D zo strany autorov štúdie, je nepravdepodobné, keďže ide o zložitý výskumný problém, keďže výskumný model je vhodný pre ten ktorý chemický liek, ale nie pre výskum vplyvu harmónie viacerých živín súčasne). V každom prípade však štúdia jasne a zreteľne uzavrela, že preventatívny účinok vitamínu D nie je jasný.

Istá je však zámerná interpretácia (autora v slovenskom denníku) štúdie diskreditačným a zavadzajúcim podtónom už v samotnom názve článku.

Tieto praktiky sú z hľadiska tzv. skeptikov bežné. Podobná, úplne zavadzajúca bola aj poznámka istej lekárky, ktorá sa v Cancer Research UK svojho času odradzujúco vyjadrila, že vitamín C môže spôsobovať aj vážne vedľajšie účinky, čo je do neba volajúca lož. Odvolala sa ale na štúdiu, ktorá skúmala vplyv zlúčeniny arzénu (!) spolu s veľmi nízkou dávkou vitamínu C na rakovinu. Táto štúdia ani zďaleka nevinila vitamín C z vedľajších účikov.

Prečo vlastne takáto veľká štúdia na vyše 20. tisícoch pacientov nebola schopná urobiť jednoznačný záver? Jednoducho preto, lebo urobiť taký záver je veľmi zložité, ak nie nemožné. Hlavne, ak je problém v metodológii (presne nastavené skúmané parametre) jednotlivých štúdií.

Jedným z dôvodov je napríklad aj ten, že je dnes mnohým jasné, že vitamín D nepracuje v tele samostatne a ako samostatná výživová zložka (najmä v dlhodobo vysokých dávkach) môže mať na rakovinu a na crdcovocievny systém dokonca neblahý vplyv v podobe budovania vápnikových usadenín, čo samozrejme len zvyšuje riziko vzniku oboch ochorení.

Pokiaľ ide o zdravie srdcovocievného systému, zainteresovaní dobre vedia, že s vitamínom D, ktorý má, zjednodušene povedané, za úlohu vstrebať vápnik z potravy, je dôležité užívať aj adekvátne dávky vitamínu K2  (keďže chýba v modernej strave!), ktorý zase zabezpečuje správne využitie vápnika v tele – napríklad zabezpečuje jeho usadanie sa v opornej sústave a bráni jeho usádzaniu sa v cievach a iných mäkkých tkanivách.

V tomto zmysle teda vzniká otázka, či bola metodológia štúdií zvolená tak, aby do výskumu vplyvu vitaminu D na dané ochorenia zahŕňala aj súbežné podávanie vitamínu K2?

Nebola. Aj preto je výsledkom nejasný záver štúdie, čo je falošnými médiami interpretované ako neúspech vitamínu D.

O vitamíne K2 sme písali v tomto dôležitom článku

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 281 ďalším odberateľom

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s