Chcete mať zdravé zuby?

zdravezubyPred niekoľkými dňami sme dostali email od zúfalej mamičky o tom, že už jej 4 ročná dcérka bola prvýkrýt plombovať zub a aké to bolo kruté.

Žiaľ, takýto email nie je jediným a pre nás ani prekvapujúcim, berúc do úvahy zloženie stravy najmä v škôlkach.

Navyše, mnohí rodičia sa napríklad stále boja štorročnému dieťaťu podávať 3-4 gramy vitamínu C denne (vyrobenému prírodnou fermentáciou glukózy), ale na druhej strane neváhaju dopovať 10 až 20 gramami rafinovaného cukru, skrytého v malinovkách a sladkostiach.

Táto zábrana adekvátne podávať zdraviu prospešný vitamín C a ochota dopovať zdraviu škodlivý cukor (nevadí, veď je skrytý), kombinovaná s nedostatkom živín ako vitamín D, K, horčík, vápnik vyúsťuje ku zničujúcej katastrófe v podobe slabých kosti a zubov (ale aj slabej imunity a chabého zdravia).

Nasledujúce riadky sú odpoveďou na tieto extra-časté problémy detí ale aj dospelých.

Zubný kaz je infekcia zubu spôsobená baktériami vo vnútri úst, ktorá vedie k strate tvrdých zubných tkanív. Aj keď sa to žiaľ čoraz viac stáva normálom, je to jedným z najčastejších ochorení na svete.

Zubný kaz je spôsobený baktériami na povrchu zubov, ktoré majú schopnosť premeniť niektoré cukry na kyseliny, a práve tie môžu demineralizovať, najmä odvapňovať tvrdé tkanivá zubov. Baktérie vytvárajú bielkovinovú lepivú vrstvu, ktorá pomáha chrániť baktérie pred ochranou imunitným systémom.

U detí sa zubný kaz nazýva ranný detský zubný kaz (ECC) . ECC je tiež známy ako hnilobné ložisko, prítomnosť jednej alebo viacerých rozložených, chýbajúcich alebo úplných povrchov zubov a to v každom primárnom (mliečnom) zube u detí vo veku 1 až 3 rokov.

Liečba kazu zvyčajne zahŕňa odstránenie samotného kazu a výplň zubu materiálmi, ako je porcelán alebo zlato. V extrémnych prípadoch, keď vláknina zubu odumiera kvôli infekcii spôsobenej baktériami, je potrebný tzv. “koreňový kanálik”.

Profesionálne čistenie každých šesť mesiacov, čistenie zubov zubnou kefkou najmenej dvakrát denne a používanie zubnej nite denne, môže pomôcť zabrániť vzniku zubnej skloviny.

Čistenie zubov odstraňuje zubný povlak. Ten je tvorený skupinou baktérií, ktoré sú ukryté pod ochranným povrchom na zuboch. Keď sa množstvo zubného povlaku zvyšuje, zub sa stáva náchylnejším pre vznik zubného kazu .

Jesť zdravo môže pomôcť znížiť riziko tvorby kazu. Ide o zníženie množstva a frekvencie konzumácie cukrov, ktoré sú kvasené baktériami v ústach. Zvýšenie príjmu vápnika je tiež často odporúčané ako ochrana proti zubnému kazu, pretože vápnik posilňuje zuby .

Zubný kaz vzniká, keď sa zubná sklovina začína demineralizovať/odvápňovať kyselinami vylučovanými samotnými baktériami. Tieto škody, ak sa nezastavia, postupujú do dentínu, čo je mäkšie tkanivo pod zubnou sklovinou. A práve v tomto bode vzniká zubný kaz. Predtým, než sa v dentíne kaz začne tvoriť, je celý tento proces ešte možné zvrátiť. Po tom, ako sa začne šíriť do dentínu však už to možné nie je. Kaz sa potom začne šíriť do oblasti pod dentínom nazývanej dreň. Ide o časť zubu, ktorá sa skladá zo živých spojivových tkanív, ktorých hlavnou úlohou je vytvoriť dentín.

Keď sa kaz začne v ústach tvoriť, nemusíte si byť byť vedomí toho, že máte problém. Keď sa zub začne viac a viac rozkladať, začnete pozorovať prvý príznak a tým je bolesť zubu. Táto bolesť môže byť spôsobená citlivosťou na teplo a chlad alebo pri konzumácií sladkých jedál a nápojov .

Ak je váš zub začne pokazený, bolesť zubu sa zväčší a bude sa objavovať častejšie.

logo_500

Ako často sa vyskytujú zubné kazy?

Asi 92 % dospelých vo veku 20 až 64 rokov mali zubný kaz vo svojich trvalých zuboch. V takejto skupine sa vyskytujú v priemere 3 hnilé alebo chýbajúce trvalé zuby spôsobené zubným kazom.

Zdravotné problémy, ktoré znižujú množstvo slín v ústach, ako je napr.Sjögrenov syndróm, cukrovka sarkoidóza, môžu zvýšiť riziko vzniku zubného kazu. Rovnako aj niektoré lieky, ako sú antihistaminiká a antidepresíva môžu znížiť množstvo slín v ústach a zvýšiť riziko vzniku zubného kazu. Sliny totiž obsahujú proti-mikrobiálne a minerálne látky, ktoré neutralizujú kyseliny vytvorené baktériami a tým pomáhajú chrániť a obnovovať zuby .

Existujú určité faktory, ktoré môžu zvýšiť riziko vzniku zubného kazu. A tými sú:

 • Poloha a povrch zubu. Zubný kaz sa najčastejšie nachádza na rezákoch, očných zuboch, premolároch a puklinových miest v stoličke.
 • Potraviny, ktoré sa lepia na zuby, ako sú cukríky a čokoláda.
 • Časté vyjedanie a popíjanie sladených nápojov.
 • Nočné kŕmenie dojčiat.
 • Nedostatočné umývanie zubov.
 • Sucho v ústach.
 • Pálenie záhy.

Aká je teda súvislosť medzi vitamínom D a zubným kazom?

Zubná sklovina je najviac mineralizovaná látka v ľudskom tele. Je tvorená väčšinou vápnikom a fosfátom. Vitamín D  je dôležitý pre zvýšenie vstrebávania vápnika a fosfátu z jedla, ktoré konzumujete.

Zvýšenie vstrebávania vápnika a fosfátov môže teda zlepšiť silu vašich zubov a ich schopnosť bojovať proti odvápňovaniu spôsobenému baktériami.

Receptory vitamínu D sa nachádzajú v bunkách v imunitnom systéme a vo vašich zuboch. Vitamín D sa môže viazať na tieto receptory a zvýšiť množstvo dobrých proti-mikrobiálnych proteínov v tele, ktoré pomáhajú bojovať proti baktériám spôsobujúcim zubný kaz.

Okrem toho bunky nachádzajúce sa v zube, a ktoré tvoria dentín a sklovinu, obsahujú receptory vitamínu D, čo znamená, že vitamín D môže hrať dôležitú úlohu v ich fungovaní.

Niektoré štúdie ukazujú, že zubný kaz sa najčastejšie vyskytuje v období neskorej zimy a na jar, kedy je pravdepodobné, že hladina vitamínu D v krvi je na najnižšej úrovni.

Mnohé štúdie preukázali, že geografická poloha a slnko sa vzťahujú ku vzniku zubného kazu. Ľudia žijúci bližšie k rovníku,  ktorí majú väčšie množstvo slnečného žiarenia, sú na rozvoj zubných kazov náchylní menej.

Väčšina výskumov o vitamíne D a zubnom kaze prišli k záveru, že:

 • Deti s ECC mávajú nižšiu hladinu vitamínu D ako zdravé deti.
 • Matky detí s ECC mali nižšiu hladinu vitamínu D v priebehu tehotenstva, ako matky, ktorých deti nemajú kaz.
 • Podávanie vitamínu D tehotným ženám znižuje rýchlosť poškodenia zubnej skloviny u detí v neskoršom veku. A práve takéto poškodenie neskôr vedie ku vzniku zubného kazu.
 • Vitamín D je účinný pri prevencii vzniku zubného kazu.

Štúdia zverejnená v r. 2014 sa pozrela na úroveň vitamínu D u kanadských tehotných žien a na to, či sa u ich detí rozvinul alebo nerozvinul kaz v prvom roku života. Zistilo sa, že:

 • Matky detí, u ktorých sa vyvinul a častejšie objavoval ECC mali hladinu vitamínu D nižšiu v porovnaní s matkami detí, u ktorých sa ECC nevyvinul vôbec.

Autori teda došli k záveru, že hladina vitamínu D u matky počas tehotenstva vplýva na riziko vzniku ECC u detí.

Kanadská štúdia z 2013 sa zamerala na deti predškolského veku s ťažkou formou ECC a detí rovnakého veku bez zubného kazu. Výskumníci merali hladinu vitamínu D u detí. Rodičov sa pýtali na otázky týkajúce sa stravovacích návykov dieťaťa, jeho zdravia ústnej dutiny a hygieny a na informácie o rodine.

Zistili, že:

 • Deti s ťažkou formou ECC mali nižšie hladiny vitamínu D ako zdravé deti.
 • Zimná sezóna sa úzko viaže na nízku hladinu vitamínu D u detí s ťažkou formou ECC.

V roku 2013 sa Americký prieskum pozrel na mnoho iných štúdií, ktoré merali účinky UV terapie a vitamínu D v prevencii zubného kazu. Hlavné závery boli nasledovné:

 • Užívanie vitamínu D spôsobilo až 47% zníženie vzniku zubného kazu.

Čo to znamená pre vás?

Výskumy preukázali, že existuje jasná súvislosť medzi vitamínom D a zubným kazom.

Vitamín D môže pomôcť posilniť odolnosť zubu voči baktériám tým, že pomáha vstrebávať vápnik a fosfát.

Vitamín D tiež zvyšuje množstvo dobrých proti-mikrobiálnych proteínov, ktoré dokážu zničiť baktérie spôsobujúce vznik zubného kazu.

Vyššie hladiny vitamínu D v tehotenstve a na začiatku života dieťaťa, môžu pomôcť znížiť riziko vzniku zubného kazu v neskoršom veku.

Napriek týmto výsledkom je potrebné viac experimentovať a s určitosťou zistiť, či je vitamín D účinný aj pri samotnej liečbe zubného kazu. Lekári a vedci ešte presne nevedia, či užívanie vitamínu D alebo väčšie vystavovanie sa slnečnému žiareniu, môže prispieť aj k liečbe zubného kazu.

Ak máte zubný kaz, mali by ste však užívať dávku menšiu ako 10,000 IU denne. Avšak nie je preukázané, či užívanie vitamínu D pomôže liečiť zubný kaz alebo znížiť riziko vzniku zubného kazu.

Tiež by ste nemali užívať vitamín D ako náhradu za iné lieky alebo procedúry pre odstránenie zubného kazu.


Z Vitamin D Council preložila Mgr. Katka Sopúchová

Môj blog Coco di bella.


 

Poznámka Kampane za pravdu nielen v medicíne

Ako sme písali v článku o zuboch, na ich posilnenie a predchádzanie kazom odporúčame spolu s  kvalitným vitamínom D aj minimálne vitamín K2 v jeho najúčinnejšej forme MK7.

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 281 ďalším odberateľom

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s