Pár viet o zuboch, zubároch a fluóre

zubyMnohí sa pýtate, prečo nepíšeme viac o zuboch, ktoré sú zrkadlom nášho metabolizmu tela a teda zdravia.

Celá veda o zuboch by nebola taká zložitá, ak by systém odmeňoval stomatológov (ďalej len „zubár“) za počet zdravých zubov u svojich pacientov. Namiesto toho, systém platí zubárom za choré zuby. Je teda viac než jasné (aj keď nie každému), že v takomto systéme zubári nie sú motivovaní k tomu, aby ich pacienti mali zdravé zuby. Naopak, sú nepriamo motivovaní k tomu, aby ich pacienti čo najviac navštevovali s chorým chrupom.

Ak si zubári chcú udržať (vedome, či nevedome) pacientov a teda zákonite chorobnosť, nemôžu verejnosti predkladať základné a dôležité pravdy o zuboch a o tom, ako si ich udržať zdravé a silné. Namiesto toho šíria mnohe bludy a polopravdy v podobe „vedeckých štúdií“. K „vedeckým výskumom“ napíšem len jedno, a to, že AKÝKOĽVEK výskum je možné viesť tak, aby jeho výsledok zodpovedal predstave objednávateľa výskumu. Hovoríme o tzv. „FRAUDLENT SCIENCE“.

 

Zdravé zuby NEZÁVISIA len od čistoty


Videli ste niekedy, že by si v prírode žijúce zvieratá umývali zuby? Nemyslím. Nepoložili ste si niekedy otázku Červenej čiapočky: „Prečo má vlk také veľké (a zdravé a silné) zuby?“ A prečo ich zvieratá v prírode majú také aj napriek tomu, že si ich neumývajú? Alebo, prečo ľudia v neindustriálnych štátoch (najmä rezerváciách), ktorí nikdy nevideli zubnú kefku a zubnú pastu, majú zdravé zuby?

Pravdivé odpovede na tieto otázky by boli pre stomatológiu tak zničujúce, že o nich mlčia ako ryby. Namiesto toho sa zubári často oháňajú tým, že to genetika robí zuby zdravými. Pravdou je ale to, že ak sa taký necivilizovaný človek „zcivilizuje“, skôr, či neskôr jeho chrup postihne skaza. To isté platí aj pre zvieratá, ktoré človek nasilu presunie z prírody do ZOO a krmí ich varenou stravou.

 

Ako si teda zabezpečiť zdravý a silný chrup?


Zuby sú kosti. Aby kosti boli silné, pevné a zdravé, musia mať adekvátnu štruktúru a hustotu. K hustote a štruktúre kostí neprispievajú len výživové prvky, ako napríklad toľko ospevovaný vápnik, ale aj tlak, resp. to, že kosti sú namáhane, že pracujú. Je to podobné, ako u svalov. Tie nielenže potrebuju výživu, ale potrebujú aj námahu. Čím viac sú namáhané, tým viac sú mohutnejšie a silnejšie. V opačnom pripade ochabnú (atrofujú).

To isté platí pre zuby. Samozrejme, výživa je tu najdôležitejším faktorom a aj čistota k zdravému chrupu prispieva. Avšak, veľmi dôležitým faktorom je námaha (tlak). Ak zub hryzie surovú, tvrdú a živú stravu a má teda dostatočný a frekventovaný tlak, jeho štruktúra sa posilňuje a je hustejšia. Každodenným chabým žuvaním (nie hrýzaním) varenej stravy zuby pripravujeme o ich prácu, robíme ich lenivými. Ich mikroštruktúra redne a vzniká priestor pre vznik infekcii. Tieto infekcie sa do mikroštruktúry zuba nedostávajú zvonka, ale krvou, zvnútra. A to je dôvodom, prečo mnohí, ktorí sa svedomito starajú o zubnú hygienu, aj napriek tomu trpia kazmi. Najhoršie sú na tom ľudia, ktorých zuby jednak neprodukujú tlak, trpia nedostatkom výživy a zanedbávajú aj hygienu.

Tieto fakty sú, žiaľ, pre civilizované krajiny veľkým tabu. Zisky zo stomatologických výkonov, z techniky a zo všakovakých nezmyselných výrobkov pre zubnú hygienu, majú popredné miesto. Zdravie zubov je na poslednom mieste a preto sa o dôležitých faktoch mlčí. Propaganda zubných pást a kefiek siaha až tak ďaleko, že v čakarniach sa objavili plagáty z černošskými deťmi, umývajúcimi si zuby pastou a kefkami. Vedzte ale, že väčšina černochov na zemeguli v živote nevidela zubnú kefku a pastu. Napriek tomu majú zuby, ako kone.

 

Čo teda robiť


V prvom rade sa musíme spamätať a začať znovu (ako kedysi dávno) jesť a HRÝZŤ surové ovocie, zeleninu a iné plody, ktoré sa hrýzť dajú. Zabezpečíme tak pre svoje telo nielen výživu v podobe enzýmov, vitamínov, minerálov, antioxdantov, aminokyselín atď., ale naše zuby začnú znovu pracovať a vyvíjať tlak. Takto sa štruktúra zubov napraví a zvrátime (ak už nie je celkom neskoro) neustály proces ich kazivosti a nekončiaci bludný kruh ochorení celého tela. Dôraz kladiem na deti. Učte ich od ranného detstva, aby si zvykali čo najviac na surovú (živú) stravu. Pocítite ten rozdiel a deti sa vám jedného dňa poďakujú.

 

Zdravé mlieko?


Toto je ďalší a veľmi propagovaný blud industrializmu. Nebudeme sa tu o mlieku rozpisovať. Prečitať si o ňom môžete tuto. Napíšem len toľko, že kravské mlieko a syry neprispievajú k zdraviu zubov, ale naopak. Mlieko nebolo prírodou určene pre človeka a spôsobuje človeku viac zla, než dobra.

 

Čistota zubov


Iste, čistota sa nesmie zanedbávať. Avšak, ako bolo vysvetlené, nie je na prvom mieste.

Vyhýbajte sa zďaleka nebezpečným zubným pastám a ústnym vodám, ktoré obsahujú fluór. Na trhu je už dosť zubných past bez fluóru. Fluór je jedovatá a hlavne karcinogénna chemikália, ktorá sa využíva hlavne ako jed na myši. Ešte raz, vyhýbajte sa fluóru!

 

Amalgámove plomby


O tom, ako sú amalgámove plomby nebezpečné a hlavne neurotoxické, si môžete prečítať v článku Škaredá pravda o plombách.

 

Vitamíny potrebné pre zdravé zuby a kosti


Okrem minerálov vápnik, horčík a fosfor sú potrebné vitamíny D, E, K2, A. Všetky štyri sú veľmi dôležité a nedostatatok ktoréhokoľvek z nich môže spôsobiť kazivosť zubov.

Fluór (Fluorid sodný a kyselina hexafluorokremičitá)


Fluoridy, ktoré sa používajú v dodávkach pitnej vody, sú toxické, nepodliehajú rozkladu a sú to environmentálne polutanty. Americký Úrad na ochranu životného prostredia ich oficiálne zaradil medzi znečisťujúce látky. „Na zamyslenie stojí aj fakt, že tieto chemikálie sú jednoducho nebezpečným priemyselným odpadom – vedľajším produktom z výroby fosfátových priemyselných hnojív, nazhromaždených z priemyselných čističiek ovzdušia, ktorý sa v hojnosti pridáva do verejných zdrojov vody. Kyselina hexafluorokremičitá, najviac používaná fluorizačná prísada, obsahuje ďalšie toxické látky vrátane olova, berýlia, ortuti, kadmia a arzénu.[1] Brutalitu fluoridu zhrnul v strohom tvrdení Dr. Dean Burk z National Cancer Institute /Národného inštitútu rakovinových ochorení/:

“Fluór spôsobuje oveľa častejšie smrť na rakovinu a robí to rýchlejšie než akákoľvek iná chemikália.”[2]

Fluór je extrémne nestály, elektronegatívny prvok, ktorý sa nikde v prírode voľne nenachádza, a preto sa ľahko zlučuje s mnohými prvkami[3]. Fluór sa používal ako bojový plyn v oboch svetových vojnách a bežne sa používa ako súčasť otravy na potkany. Fluorid sodný je takisto nebezpečný vedľajší produkt tavenia hliníka a cukrovarníctva, a čo je najhoršie a neuveriteľné, používa sa v zubných pastách, vo vysokých koncentráciách, vraj na zníženie výskytu zubných kazov. Z rozsahu, v akom sa fluór používa, by sa zdalo, akoby „…bol rozbehnutý ďalší vládny deratizačný program, bez verejných diskusií a bez informovania verejnosti“, tvrdí veterán komentátor Eustace Mullins na  záver svojho celého výskumu fluóru.

Už v októbri 1944 publikoval Žurnál americkej lekárskej asociácie úvodník, ktorý hovorí:

„…požívanie pitnej vody, ktorá obsahuje len malé množstvo fluoridu, spôsobí také vývojové poruchy kostí ako osteosklerózu, spondylózu,  osteoporózu, a tiež strumu.”[4]

V máji 1992 Dr. William Marcus, starší vedecký poradca a vedúci toxikológ v americkom Úrade pre ochranu životného prostredia bol prepustený zo svojho miesta po tom, ako zverejnil svoje úprimné komentáre o hromadnom liečení verejnosti bez jej súhlasu a o šokujúcom nebezpečenstve flouridu. Marcus sa obával, že výsledky amerických vládnych štúdií ohľadne fluoridu, jedna skončená v roku 1984 a druhá v 1987, sa na verejnosť nikdy nedostanú. Po dlhom boji bol Dr. Marcus 28. februára 1995 do svojej funkcie znovu dosadený. „Ak by to bola akákoľvek iná chemikália než fluorid,” komentoval Marcus, „jej používanie by sa okamžite zastavilo. Existuje veľké riziko zdravotného ublíženia z fluóru.“153

Nadácia Safe Water Foundation (Hnutie za bezpečnú vodu) podala na základe Zákona o voľnom prístupe k informáciam žiadosť s cieľom získať výsledky vládnych štúdií o fluóre. Dr. John Yiamouyiannis (prezident nadácie) povedal: „Všetky testy boli pozitívne“, (potvrdzujúc tak prepojenie fluóru na rakovinu).[5]

Dr. John R Lee MD, ktorý bol prezidentom Komisie pre environmentálne zdravie miestneho lekárskeho združenia v Marin County v Kalifornii, sa stretol tvárou v tvár s predstaviteľmi záležitostí týkajúcich sa fluóru. Podľa Dr. Leeho okres neustále robil nátlak, aby sa na miestnej úrovni hlasovalo za fluorizáciu vody až dovtedy, pokým návrh neuspel tesne o jedno percento. Lee hovorí:

„[Fluór] je to toxická odpadová látka mnohých typov priemyslu napr. výroby skla, výroby fosforečných hnojív a iných. Neexistuje žiaden spôsob, ako zlikvidovať tony fluórového odpadu, ktorý neustále vzniká, pokým nenájdu nejaký spôsob, ako ho použiť. Preto si vymysleli tento príbeh o tom, že fluorid je dobrý pre zdravie zubov. Napokon ho (fluór) takto preháňajú cez organizmus každého človeka.“[6]

Už len samotný Leeho komentár je šokujúci a opovržlivý. Problém však je, že stovky odborníkov, lekárov a biochemikov toto hovoria už niekoľko rokov. A samozrejme, keď sa stiahla opona a odhalilo sa pod rúškom skryté tajomstvo, federálny výskum odhalil, že fluór u ľudí a zvierat naozaj spôsobuje rakovinu.[7] Dr. Burk z NCI konštatoval:

„Usúdilo sa, že to vyzerá tak, že umelá fluorizácia spôsobuje alebo vyvoláva okolo 20-30 zbytočných úmrtí na rakovinu na každých 100 000 ľudí vystavených fluorizácii po dobu 15-20 rokov.“[8]

Je preto neuveriteľné, že až do dnešného dňa je fluorizácia vody a použitie fluóru v zubných pastách nielenže povolené, ale cieľom US federálnych úradov je zaviesť dokonca povinnú fluorizáciu vody v minimálne 75% oblastí USA.

  • Fluór sa zhromažďuje v organizme ako olovo, pričom škodu spôsobuje po dlhšej dobe.
  • Fluór je toxickejší ako olovo a o trochu menej toxický ako arzén.[9]
  • Lekárske výskumy preukazujú, že zlomenina bedrového kĺbu sa vyskytuje o 20-40% častejšie v komunitách, kde sa používa fluorizácia.[10]

Americká lekárska asociácia (AMA) vydala 8. decembra 1993 tlačové prehlásenie s názvom ‘Study Links Fluoride to Rare Bone Cancer’ /Študiá spájajú fluór so vzácnou rakovinou kostí/. Táto štúdia takisto preukázala, že fraktúra bedrového kĺbu sa vyskytovala u žien o 27% častejšie a u mužov o 41% viac v mestách, kde sa používa fluorizáciu, ktoré sa objavili v testovaní. Fraktúry bedra (možnosť smrteľných následkov pre starších ľudí) sú tiež spojené s vodou, ktorá obsahuje fluór.[11]

Zdroje


[1] d’Raye Tonita, The Facts About Fluoride/Fakty o fluóre/, PO Box 21075, Keizer, OR 97307 USA

[2] Ibid.

[3] Mullins, Eustace, op. cit

[4] Journal of the American Medical Association, “Health Damaging Effects of Fluoride”, October 1044

[5] http://www.whale.to/Dental/fluoride.html

[6] http://www.thewinds.org/archive/medical/fluorideo1-98.html

[7] National Toxicology Program (NTP) 1990, National Cancer Institute, HHS

Fluoride Report 2/91

[8] http://www.thewinds.org/archive/medical/fluorideo1-98.html

[9] Clinical Toxicology, 1984.

[10] Jolm R Lee MD Medical Letter, február 1999

[11] Journal of the American Medical Association, (JAMA 3/8/95, 8/11-12/92, / 5/91, 6/19/91, 7/25/90; American Journal of Epidemioloqy, 4/91; American tgjo-nalqf Public Health, 7/90

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 281 ďalším odberateľom

Comments

  1. Marta S. says:

    Chcela by som podotknut, ze aj vitamin C je potrebny pre dobry stav chrupu, hlavne pre dasna. To je moja osobna skusenost. Predtym ako som zacala brat 1000 mg vitaminu C denne, moje dasna krvacali pri kazdom umyti. Ked beriem tych 1000 mg regularne, kazdodenne, nemam ziadne problem s dasnami. Avsak akonahle prestanem na niekolko dni, krvacanie sa vracia.

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s