Hladina vitamínu D môže priamo súvisieť (nielen) s rakovinou prsníka

Dôkazov o spojitosti nedostatku vitamínu D a rakoviny nie je málo. Aj keď ho na západe čoraz viac lekárov pacientom prizvukuje, skeptikom nie je dôkazov nikdy dosť. Najmä na Slovensku je, až na zriedkavé výnimky, žiaľ stále vo veľkej miere ignorovaný a pozornosť zdravotníctva je zameraná na všetko možné (a drahé), len nie na podstatné a vskutku jednoduché a veľmi lacné riešenia.

U čitateľov, ktorí nám posledné roky napísali, je priemerná hladina vitamínu D nebezpečne nízka. Následky sú nevyspytateľné a, z čírej skúsenosti, často je neskoro na to, aby ich bolo možné zvrátiť. Najmä pokiaľ ide o rakovinové ochorenia.

Výskum na University of Rochester Medical Centre už dávnejšie zistil, že nízke hladiny vitamínu D v krvi môžu podporiť rast agresívneho nádoru prsníka. V takýchto prípadoch (hladina pod 55 ng/ml) majú ženy veľmi zlú prognózu a vyššie riziko metastatického ochorenia a úmrtia na rakovinu prsníka.

Táto štúdia od tímu na Univerzite Rochester Medical Center (URMC) bola jednou z prvých, ktorá hľadala konkrétny vzťah medzi hladinami vitamínu D v krvi a rizikom agresívnych nádorov u žien, ktoré už boli diagnostikované s rakovinou prsníka v minulosti.

Podľa Dr. Michaela Holicka z Vitamin D Council sú hladiny chrániace imunitu a pred rakovinou medzi 55 ng/ml (137,5 nmol) až 80 ng/ml (200 nmol). Za ideálnu sa však považuje hladina 80-100 ng/ml (220-250 nmol) a to najmä pri zdolávaní chorôb.

Priemer u čitateľov, ktorí nám prezradili svoju hladinu vitamínu D je 28 ng/ml (70 nmol)!

Autori štúdie skúmali rôzne kľúčové faktory súvisiace s prognózou rakoviny prsníka medzi 155 ženami, ktoré v období od januára 2009 do septembra 2010 bojovali s rakovinou prsníka. Testovali tiež krv v priebehu jedného roka pred a po operácii, aby získali presné hladiny vitamínu D.

Medzitým výskumníci zhromaždili relevantné údaje o rakovine prsníka u každého pacienta vrátane veku, rasy, menopauzy, štádia rakoviny pri diagnóze, estrogénu a progesterónu, výskytu HER2, génovej expresie a tzv. Oncotype Dx skóre. Oncotype Dx je novší diagnostický test pre rakovinu prsníka v počiatočnom štádiu, ktorý sa zameriava na skupinu 21 génov vo vzorke nádorových ochorení žien a vydá skóre medzi 0 a 100, ktoré predpovedá pravdepodobnosť recidívy. Vyššie riziko recidívy sa zvyčajne odráža v skóre vyššom ako 30.

Nakoniec boli ženy rozdelené do dvoch skupín na základe toho, či sa ich hladiny vitamínu D považovali za “optimálne” alebo “neoptimálne”, pričom hranica mola minimálne 32 ng/ml (48 nmol), teda oveľa nižšia ako odporúčaná  doktorom Holickom.

Štatistická analýza výsledkov ukázala, že rakoviny, o ktorých je známe, že sú agresívnejšie sú súvisia s nízkymi hladinami vitamínu D.

Vitamín D sa produkuje v tele vystavením pokožky slnečnému svetlu 30 minút denne.

Z čoraz väčšieho počtu štúdií sa zdá byť celkom jasné, že prevencia rakoviny prsníka zahŕňa udržanie adekvátnej hladiny vitamínu D, a to buď pravidelným a opatrným vystavovaním sa slnečnému žiareniu, alebo užívaním vitamínu D.

Nikdy neužívajte vitamin D bez vitamínu K2, ktorý naša moderná strava postráda . Vitamín K2 nielenže pomáha správnemu vstrebávaniu vápnika v tele, ale užívanie vitamínu D bez vitamínu K2 je menej prospešné, alebo aj škodlivé.

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 281 ďalším odberateľom

Comments

  1. Ivika 51 says:

    Dobrý deň prajem, tak trochu ma vystrašila tá posledná veta, že užívanie vitamínu D bez K2 môže byť aj škodlivé. Mohli by ste to, prosím, trošku objasniť? Aké potenciálne poškodenia môžu (mohli) vzniknúť, ak som doteraz užívala vitamín D bez K2? Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s