Aj horčík má najlepšieho priateľa. Tento minerál nevie pracovať osamote

Horčík je jedným z minerálov, ktorému sa nevenuje dostatočná pozornosť. Je štvrtým najviac vyskytujúcim sa minerálom v našom tele, ktorý je potrebný pre činnosť a dýchanie každej bunky.

Zjednodušene povedané, naše telo potrebuje denne veľké množstvo biologicky dostupného horčíka. Je potrebný okrem iného aj pre správne a zdravé fungovanie srdca a mozgu, uľahčuje trávenie, zvyšuje energiu a vytrvalosť, urýchľuje hojenie rán a zlepšuje spánok. Je tiež využívaný na uvoľňovanie svalov a znižovanie bolesti pri chronických zápalových procesoch.

Naše telo bez neho nevie fungovať

Keď si uvedomíme, že naše telo je závislé na horčíku každý deň, pretože reguluje viac ako 300 biochemických reakcií ako enzýmový kofaktor. Nie je preto prekvapujúce, že existuje obrovské množstvo výskumov zaoberajúcich sa horčíkom.

Niektorými z načastejších využití horčíka sú úľava bolestí, vrátane migrén, znižovanie krvného tlaku a ako pomoc pri depresívnych náladách.

Vedci tiež zistili, že starší ľudia s najnižšími úrovňami horčíka mali viac ako dvakrát vyššiu pravdepodobnosť osteoartrózy kolena. Tieto zistenia publikované v roku 2012 v časopise Starostlivosť a výskum artritídy, boli v súlade s inými štúdiami, ktoré spájajú nízke hladiny horčíka so zápalovými ochoreniami, akým je artritída.

Príjem horčíka má dopad na zdravie celého tela. Keď výskumníci vykonali meta-analýzu 13 pozorovacích štúdií, ktoré podrobne analyzovali 540 000 účastníkov s 24 500 novými prípadmi cukrovky, zistili, že vyšší príjem horčíka bol priamo spojený so zníženým rizikom cukrovky. Výskumy zistili, že horčík je potrebný pri ťažkých astmatických záchvatoch, chronickej migréne a nespavosti u starších pacientov a tiež pre reguláciu spánku.

Horčík je neoceniteľný minerál a naše zdravie je od neho závislé. Ako sa píše v knihe „Manuál horčíka: zabudnutý minerál, ktorý potrebuje každé telo“, nedostatok horčíka robí naše telo náchylnejším k nerovnováhe a chorobám.

Aj mierne zníženie alebo úplný nedostatok tohto minerálu môže rýchlo spôsobiť problémy – približne 99% horčíka v tele sa nachádza v kostiach, svaloch a mäkkých tkanivách”.

Dr. Sherry A. Rogers, autorka diela Wellness k tomu dodáva:

„Priemerná strava, ako dokazujú vládou sponzorované štúdie, poskytuje iba 40 % horčíka, čo je menej ako polovica, ktorú všetci potrebujeme počas jedného dňa, takže takmer všetci ho máme málo!”.

Prečo nám horčík chýba?

Vzhľadom na jeho dôležitosť a všeobecný nedostatok bol označený ako “chýbajúci minerál”. Hoci sa môže zdať, že je postačujúce len jesť viac potravín bohatých na horčík, existuje niekoľko vážnych dôvodov, prečo má vääčšina z nás horčíka nedostatok.

Zdravá strava bohatá na vitamíny a minerály a zbavená spracovaných sladkých potravín, poskytuje telu živiny potrebné pre každý deň. Ale v mnohých prípadoch aj tá najzdravšia strava nemusí byť sama o sebe dostačujúca – a to najmä pokiaľ ide o primeranú úroveň horčíka.

Od roku 1950 hladina horčíka  v potravinách klesla o 30 až 80 %. Moderné spôsoby pestovania vyčerpali pôdu a olúpili čerstvé potraviny o ich vitamíny, minerálne látky a obsah antioxidantov.

Potraviny bohaté na horčík neobsahujú toľko horčíka koľko si myslíme. To znamená, že dopĺňanie  horčíka je potrebné.

V boji proti nedostatku horčíka narazíme však aj na ďalší múr. Dopĺňanie horčíka je ideálne, aby sa nahradil nedostatok živín v našom modernom stravovaní. Avšak komerčné doplnky obsahujúce horčík v podobe tabletiek alebo prášku sú neúčinné. Naše telo nie je stavané na to, aby dokázalo 100% absorbovať horčík týmto spôsobom. Výrobky, ktoré si bez problémov kúpime sami v lekárni majú rýchlosť vstrebávania okolo 5-10 % a pravdepodobne im chýba jedna zásadná živina potrebná pre vstrebanie maximálnej dávky horčíka do tela.

Tento podivuhodný minerál najlepšie funguje spolu s MSN

Zaujímavosťou živín je fakt, že najlepšie pracujú spoločne. Medzi niektoré príklady patrí jód a jeho kofaktor selén alebo duo vitamínov D3 a K2. Horčík a MSM sú teda ďalším dôležitým párom živín, ktoré si treba pamätať – sú tímovými hráčmi. Horčík a MSM pracujú spoločne v harmónii s cieľom zlepšiť vstrebávanie horčíka a napraviť dlhý zoznam zdravotných problémov spojených s nedostatkom horčíka.

Horčík bol používaný ako staroveký liek po celé stáročia. Ale len nedávno bol objavený najúčinnejší systém pre jeho fungovanie. A tou je jeho cezkožná aplikácia. To jednoducho znamená, že horčík sa najlepšie vstrebáva cez najväčší ľudský organ a tým je koža, v podobe upokojujúceho oleja, krému, gélu alebo vodného kúpeľa.

Schopnosť horčíka preniknúť do pokožky je pozoruhodná. Dokáže vyživovať, pretože sa rýchlo vstrebáva a dopravuje do krvného obehu, kde môže byť najúčinnejšie využitý v tele.

Nesmieme ale zabudnúť na jeho priateľa, ktorým je MSM. Ide o organickú zlúčeninu obsahujúcu síru, tiež známu ako Methylsulfuronylmethane. Tá sa prirodzene nachádza v zelenine, ovocí, obilí, zvieratách ale aj v ľuďoch. MSM podporuje štrukturálnu celistvosť kože (a často sa využíva aj pri liečbe akné a to najmä spolu s prírodnou formou vitamínu A, zlepšuje tvorbu antioxidantu glutatiónu, neutralizuje voľné radikály a vynikajúco zlepšuje vstrebávanie samotného horčíka o 400%.

Nadmerná konzumácia sladkých jedál a škrobu urýchľujú vylučovanie horčíka z tela. Čiže, ak konzumujete veľa takýchto jedál, s najväčšou pravdepodobnosťou máte málo horčíka. Keď pijete nápoje obsahujúce kofeín, obličkami sa vylučuje tiež veľké množstvo horčíka. Keď ste pod stresom alebo trpíte tikmi a kŕčami, vaše telo volá po horčíku.

Všetky články o horčíku

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 281 ďalším odberateľom

Comments

  1. Viera says:

    Vďaka za informácie ku ktorým by sme sa cez ,, klasickú medicínu.. a lekárov česť výnimkám, nikdy nedostali…

  2. Janka says:

    Dobrý večer, chcela by som poprosiť o informáciu, Ja aj moja rodina užívame D3 K2 vo vyšších dávkach + magnézium, vit. C a MSM. Dopočula som sa, že tieto vitamínové doplnky nie je vhodné brať nepretržite, treba robiť aj prestávky medzi užívaním. Je to pravda a ak áno ako dlhé prestávky a ktorých konkrétne vitamínov sa to týka. Ďakujem pekne

  3. elena says:

    dobry den:prečitala som si vaš članok o horčiku,,,a chcem sa spytat,či aj MGSO4,čo objednavam od vas,ma taku nizku vstrebatelnost?uživame ho sice spolu s D3K2 ,len mi nieje celkom jasne,či treba pridat aj vami uvedeneMSM? vdaka za vašu odpoved!

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s