Je potrebná prestávka v užívaní vitamínov?

Často dostávame otázku, či je potrebné urobiť prestávku v užívaní vitamínov. Dĺhodobým užívaním vraj môžu stratiť svoj účinok, alebo si na nich telo navykne. Mnohí túto radu počuli od lekárov, alebo od svojích známych, alebo si to niekde prečítali.

Odpoveďou by azda mohla byť protiotázka: “Potrebujem prestávku v jedení ovocia a zeleniny a v celkovom zdravom životnom štýle?”, alebo: “Ak vysadím vitamíny, som schopný nahradiť ich adekvátnou stravou?”

Známy lekár, špecializujúci sa na výživu tvrdí, že prestávka v užívaní vitamínov (rozumej výživových doplnkov) nie je potrebná. Dlhodobým užívaním svoj účinok nestrácajú a ak ich telo potrebuje, potrebuje ich stále, a nie napríklad tri mesiace áno a jeden mesiac nie.

Sú isté skupiny skeptikov, ktoré môžu tvrdiť, že Kampaň za pravdu v medicíne, Vedomec a DamianVit propagujú užívanie vitamínov. Nie je to tak. Sme za to, aby mal každý prístup k vynikajúcim prírodným potravinám (ale ak k čistej vode a vzduchu) a zdravému životnému štýlu a aj ich uprednostňoval. Toto je však veľmi ďaleko od reality, vďaka systému, v ktorom žijeme.

Radíme užívanie doplnkov len preto, lebo veľká vačšina ľudí má mizernú stravu a celkový životný štýl a práve v dôsledku toho ľudia tŕpia nedostatkom dôležitých živín, ktoré je nutné nejako nahradiť.

Otázka by preto mala byť položená inak: Čo je dôvodom prijímania tých ktorých vitamínových doplnkov? Dôvodom je náhrada výživových rozdielov, resp. nedostatkov v strave a pridaná ochrana proti zvýšeným toxínom zo životného prostredia.

Plne teda súhlasíme zo všeobecným názorom, že vitamíny, minerály a iné doplnky stravy by nemali byť náhradou nezdravej, nevyváženej stravu a snahou každého by malo byť takúto stravu si zabezpečiť. V ideálnom prípade by strava mala byť dostatočným zdrojom a zábezpekou väčšiny výživových potrieb, a je to samozrejme možné vtedy, ak je to strava prirodzená, pestrá a bohatá na čerstvú zeleninu a ovocie ako i na potraviny ktoré zabezpečujú optimálnu črevnú mikroflóru (probiotické potraviny).

V prípade vitamínu D nie je jeho dopĺňanie potrebné, ak sa slníme pravidelne a dostatočne dlho.

Avšak to sú veľké “ak“.

Slníme sa denne a máme vďaka tomu dostatok vitamínu D? Je úplne jasné, že nie. Vyplýva to z mnohých štúdii. Taktiež, prakticky sme svedkami, že takmer každý z čitateľov Vedomca, ktorý si dal vyšetriť hladinu vitamínu D (a predtým ho neužíval), mal jeho hodnotu v krvi mizernú.

Preto jediný rozumný dôvod na prestávku v jeho dopĺňaní je, keď dbáme na pravidelné slnenie (bezpečne, avšak BEZ opaľovacieho krému), napríklad v lete.

Pokiaľ ide o stravu, ako hlavný zdroj výživy, ľudia sa vo všeobecnosti stravuju veľmi zle – neprirodzene. A aj keď sa mnohí z nás snažia, je známe, že mnohé pestované odrody rastlín v intenzívnom poľnohospodárstve nemusia byť veľmi výživné a rastúce metódy (vrátane obhospodárovania pôdy chemikáliami) použité pri ich výrobe môžu nielenže živiny vyčerpať, ale byť zdrojom toxických látok.

Nehovoriac o tom, že potraviny ako lepok (múčne výrobky), cukor, sója (blokuje receptory jódu a spôsobuje preťaženie estrogénom), alkohol, nikotín, káva, mlieko (áno mlieko a najmä mlieko pasterizované) a iné potraviny ale aj stres a isté chorobné procesy ešte viac zabraňujú vstrebávaniu živín. A tak je potreba niektorých mikroživín a ochranných fytonutrientov väčšia, ako to, čo zabezpečuje bežná strava.

Takýto je proste systém. Takýto úplne nevhodný spôsob životného štýlu sme si zvolili a vybudovali a na každom z nás záleží, ako a kedy ho zmeníme.

Dovtedy ale ostaneme pri otázke, či a kedy je vhodná pauza v užívaní vitamínov, a pri neoddeliteľnej podotázke, a to, „dokážem si nahradiť dostatok konkrétnych živín adekvátnou stravou a celkovým životným štýlom?“

Kampaň za pravdu v medicíne vo všeobecnosti odporúča užívať pravidelne a dlhodobo a minimálne kvalitný multivitamín a navyše vitamíny C, D, K2 a to v adekvátnych dávkach, keďže tieto vitaminy sú v požadovaných dávkach zo stravy a z multivitamínov len ťažko obsiahnuteľné.

Inak je to pokiaľ ide o bylinné doplnky, či výťažky. Mnohé z nich môžu stratiť účinnosť, ak ich používame nepretržite alebo príliš často. Liečivé rastliny sa majú používať nie ako potraviny alebo potravinové doplnky, ale len príležitostne a cielene, podobne, ako by sme užívali farmaceutický liek. Pri používaní liečivých rastlín je najlepšie nechať si poradiť človekom, ktorý je v tejto oblasti skúseným.

Výnimky zo všeobecného pravidla o používaní liečivých bylín sú iba vtedy, keď sa používajú na konkrétny účel. Sú to napríklad tonické byliny alebo adaptogény (napríklad ženšen a ashwaganda), ktoré môžu pomôcť udržať optimálnu regeneráciu tela, a tiež ázijské huby, ktoré podporujú imunitu. Účinkom tonických je treba dať primeraný čas a je dôežité ich užívať pravidelne a to aspoň dva mesiace.

Zdroj: Dr. Andrew Weil

Úprava: Vedomec

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 281 ďalším odberateľom

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s