Aj vy ste les? Aj my sme. Lživá kampaň falošných ochranárov prírody

Spoločnosť, alebo dav je manipulovaný médiami. Nasledovať dav môže byť veľkým zlom, lebo dav nie je schopný nezávislo rozmýšľať.

Radi by sme napísali niekoľko slov k nedávnej emocionálnej kampani „My sme les“, ktorá oslovila veľké množstvo ľudí.

Viacero ľudí nám napísalo, prečo na stránkach Kampane nielen za pravdu v medicíne nepodporujeme a nešírime túto „výbornú kampaň za záchranu lesov“.

Pravdupovediac, po zhliadnutí videa kampane sme mali prvotný dojem, že ide o dobrú vec. Avšak, keďže sa snažíme informácie si overovať, po krátkom hľadaní bolo z viacerých zdrojov jasné, že kampaň je založena skôr na akomsi emocionálnom vydieraní, ako na faktoch a odborných podkladoch.

Nakoniec sme kampaň odmietli podporiť a navyše sme od je šírenia odrádzali s tým, že sme mnohých upozornili na fakty na ktoré sme narazili. Väčšina ľudí bola týmito faktami prekvapená a zhrozená a prestali pôvodnú kampaň podporovať. Samozrejme, našli sa aj takí, ktorí nám z nejasných dôvodov kampaň podporoovali aj naďalej.

Zdroje, z ktorých sme čerpali, sú nasledovné a veľmi ich odporúčame pozrieť si ich, lebo sú veľmi poučné a zaujímavé.

Otvorený list otvorený list Slovenskej lesníckej komory.

Reakcia lesníckej fakulty

Obzvlášť zaujímavá je relácia Volanie lesa 05 – Aktivita „My sme les” z pohľadu lesníkov na You Tube alebo TUTO, ktorá bola odvysielana v nezávislom a vynikajúcom rádiu Slobodný Vysielač, ktorým pohŕdajú hlavnoprúdové závislé média a na politike závislá RTVS. Ak však chcete mať trochu optimálnejší rozhľad o tom, čo sa v našej spoločnosti deje, veľmi odporúčame toto rádio aspoň občas počúvať.

Zomieraju postojacky

Lesy alebo holiny

Nevieme, žo bolo cieľom kampane “My sme les” a ani to nie je témou tohoto článku. Považujeme ju však na základe týchto informácií za silne zavádzajúcu a škodiacu ako zdraviu slovenských lesov, tak aj udržateľnej produkcii dreva, ktoré je neodškriepiteľne dôležitou surovinou, ak len nechceme mať všetko z toxických plastov, alebo ak nechceme byť závyslí na dovoze dreva z Nemecka alebo Francúzska (lebo možno práve o to niekomu, kto financuje podobne kampane a mimovládne organizácie, ide).

Britský politický filozof a ekonóm John Stuart Mill sa vyjadril, že nasledovať dav môže byť veľkým zlom, lebo dav nie je schopný nezávislo rozmýšľať (There’s a significant evil in following the crowd, for crowds are incapable of independent thought).

Aj keď sme často súčasťou toho-ktorého davu a v tomto prípade davu, ktorému bola predostretá táto emocionálna kampaň, musíme si zachovať vlastnú individualitu a schopnosť nezávislo myslieť a kriticky rozlišovať pravdivé od falošného. Inak sa ľahko môžeme stať súčasťou zla. A na rozlíšenie dobra od zla stačí často málo, niekedy len niekoľko minút naviac na dohľadanie si viacerých rozličných informácií z rôznych zdrojov, ktoré nám môžu pomôct posúdiť ich a na základe zdravého sedliackého rozumu rozhodnúť sa, čo je pravda a čo je lož.

Radi by sme preto zopakovali to, čo sme čitateľom želali v predchádzajúcom článku a teda vo vianočnom a novoročnom prianí.

Spoločnosť sa zmieta v nepokojoch a ideologických konfliktoch, ktorým  potrebujeme neustále čeliť a odolávať im. Mnohé ideologické záujmy sú živené rôznymi mocnými mienkotvornými médiami, ktoré si hovoria „nezávislé“. Dúfajú, že ľudia sú ovečky, stádo, ktoré sa dá viesť a okrem emócií tiež zneužívajú to, že človek nemá čas hĺbšie skúmať predkladané informácie. Najlepším príkladom je táto nešťastná a úplne zavádzajúca kampaň „My sme les“, ktorá doslova obĺbla aj mnohých rozumných ľudí. Na tejto kampani sa ukázalo, aká silná dokáže byť manipulácia ľudskej mysle len na základe citových podnetov.

Aby sme sa pred našími potomkami raz nehanbili, potrebujeme rozlišovať pravdivé od nepravdivého. Len tak, premýšľaním a srdcom môžeme úspešne čeliť klamstvu a neprehrať túto novodobú informačnú vojnu. Len tak budeme mať čo odovzdať naším ďeťom a s hrdosťou sa im raz pozrieť do očí. A s hrdosťou povedať, “Aj ja som les”.

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Join 7 296 other followers

Comments

  1. nanervy says:

    az na to, ze nam pred ocami miznu lesy a pod kolesami technickych vozidiel turisticke chodniky.
    lesnici sa odvolavaju, ze papierovo je vsetko super, ale papier znesie vela

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s