Existuje stále viac dôkazov podporujúcich niekdajšie tvrdenia, že probiotiká pomáhajú znížiť výskyt a priebeh zápalových ochorení dýchacich ciest, vrátane kašľa a nádchy u detí i dospelých.
Meta-analytická štúdia (King et al 2014) zistila, že len samotné probiotiká (bez vitamínu C, D zinku a iných imunitu podporujúcich látok) znížili počet chorobných dní u týchto ochorení až o 30%.
V roku 2015 takzvaná Pro-Child Probiotic Study následne skúmala závery spomínanej metaanalýzy v praxi.
Z 57. zúčastnených detí vo veku 3-7 rokov boli 34. z nich v období šiestich mesiacov denne podávané probiotiká spolu s veľmi nízkou dávkou vitamínu C – 50 mg denne.
Symptómy zápalov boli znížené až do 50%. Častosť ochorení bola znížená o 33% a predpisovanie liekov a antibiotík kleslo o polovicu. Rovnako o polovicku klesla absencia školskej dochádzky kvôli daným ochoreniam.
Výsledky štúdií poukazuju na potrebu zvážiť podávanie kvalitných a potentných probiotík deťom v školskom veku, keďže tieto majú schopnosť posilniť imunitu a zabrániť chorobám, vrátane infekcií.
Viackmeňové probiotiká majú lepší účinok oproti jednokmeňovým, zistila štúdia publikovaná v International Journal of Food Microbiology.
Kampaň za pravdu v medicíne optimálne zdravým deťom i dospelým odporúča predovšetkým zabezpečiť dostatok probiotických jedál v dennej strave. Chorým deťom a dospelým, komukoľvek po antibiotickej a chemoterapeutickej liečbe a tým, ktorí si nevedia zabezpečiť probiotickú stravu však odporúčame potentné probiotiká.
Vaše príspevky