Potenie zbavuje telo toxínov, ktoré podľa lekárov v krvi nie sú, tvrdí veda

potenieVýskum odhalil dôležitý fakt o tom, prečo sa ľudské telo potí. Okrem hlavného dôvodu – regulácie telesnej teploty, sa telo okrem toho zbavuje nebezpečných látok, akými sú ťažké kovy a chemické látky.

Výsledok výskumu logicky znamená, že pre udržanie optimálneho zdravia je potrebné vyvíjať aktivity, ktoré potenie vyvolávajú.

Tí, ktorí v USA tvrdili, že potenie je účinný mechanizmus detoxikácie, často čelili obvinenima úradov. Ich poradenstvo a praktizovanie aktívneho potenia boli považované za ničím nepodložené a za šarlatánstvo.

Je však čoraz viac zrejmé, že najväčšími šarlatánmi sú tí, ktorí sa, zneužívajúc vedu (evidence-based medicine), snažia spoločnosť presvedčiť, že chémia, nie príroda, je tou správnou liečbou.

Napriek tomu, že bolo potenie medicínskym zriadením podceňované a znevažované, dostáva sa mu napokon zaslúženého vedeckého zadosťučinnenia.

Ale povedzme si pravdu, potrebujeme vedu na to, aby nám potvrdila niečo, čo stáročia vedeli a úspešne praktizovali naši predkovia?

Ťažké kovy nemusia byť v krvi, ale v tele sa stále nachádzajú

V roku 2011 bola v známom odbornom časopise Archives of Environmental and Contamination Toxicology publikovaná štúdia, ktorá skúmala účinok biologicky nahromadenách toxínov v tele a ich vylučovanie potením.

„Množstvo toxických elementov je vylučované prednostne potením. Toxický materiál, nahromadený v tkanivách tela, sme zistili vo vzorkách potu, aj keď v krvi mnohých zúčastnených sa tieto toxíny nenachádzali. Aktívne potenie je teda potenciálna metóda zbavovania sa toxických látok z tela“, uzavrel výskumný tím.

Výskumníci okrem iného podotkli nasledovné:

„Biomonitorovanie toxických materiálov pomocou testovania krvi alebo moču môže podceniť skutočný stav zaťaženia toxínmi. Tieto testy je potrebné dopĺňať testovaním potu“.

Výskum teda nepriamo poukázal na fakt, že konvenčná medicína prehliada dôležitosť enviromentálnych faktorov, ktoré majú vplyv na zdravie a choroby (akými sú vystavenie sa ťažkým kovom, chemikáliám a inýcm toxínom), keďže ignoruje fakt, že tieto faktory nie sú merateľné v krvi alebo moči, aj keby sa ich tam zámerne snažili nájsť.

Spomínané základné zistenia boli neskôr potvrdené v roku 2012 kanadskou meta-analýzou (najvyšší stupeň výskumu) zverejnenou v Journal of Public and Environmental Health pod názvom Arsenic, cadmium, lead, and mercury in sweat: a systematic review (Arzén, kadmium, olovo a ortuť v pote: systématické zhodnotenie). Meta-analýza bola súhrnom 24 predošlých štúdii ohľadne toxínov v pote.

Výskumníci zistili nasledovné:

 • U jednotlivcov, ktorí boli vystavení dlhdobejšiemu toxickému zaťaženiu, bola koncentrácia toxinov v pote vyššia ako v krvi a moči
 • Koncentrácia kadmia bola vyššia v pote ako v krvi
 • Vypotené olovo bolo spojene s vyššou molekulárnou váhou a hodnoty boli taktiež vyššie v pote
 • Hladina ortute sa stabilizovala opakovanými saunami

Výskumníci nasledne uzavreli, že „potenie si zaslúži zváženie pokiaľ ide o detoxikácie toxického materiálu z tela“.

Potenie a chemické látky ako BPA a ftaláty

Nasledovné dve výskumné práce z roku 2012 sistili, že potením sa vylučujú aj nebezpečné, hormóny narušujúce chemikálie.

Prvá štúdia na zistila, že dnes už všadeprítomný bisfenol A (BPA) sa u mnohých vylučuje potom, aj keď nie je nájdený v krvi ani v moči.

Ten istý výskumný tím zverejnil aj druhú štúdiu, v ktorej zistili, že ftalát z plastov, spájaný s rakovinou prsníka, neplodnosťou a inými ochoreniami spájanými s hormonálnymi poruchami, sa v pote nachádzal v dvojnásobnom množstve oproti moču, a u mnohých sa nachádzal v pote aj keď v krvi zistený nebol. Je teda zrejmé, že ftaláty (alebo aspoň ich časť) z tela neodchádzajú, ale sa postupne zhromažďujú v tkanivách.

Kampaň za pravdu v medicíne

logo_500

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 281 ďalším odberateľom

Comments

 1. Katka says:

  Vyborny clanok! Aj minule som kdesi na internete citala, ako sa lekari alebo studenti za lekarov vysmievaju, ze alternativna memdicina hlada tazke kovy tam, kde nie su… alebo take nieco. Tento clanok je na to vystiznou odpovedou.

  Chcem sa ale opytat, ak ma dieta infekciu a horucky, do akej teploty je mozne dieta nechat bez liekov proti teplote. Nehrozi dietatu v pripade nepodania liekov krcova horucka?
  Prajem krasny den. Robite skvelu pracu”!
  Katka

Trackbacks

 1. […] sa tieto kontaminanty majú tendenciu v tele zdržiavať (a to bez možnosti, aby bolí identifikované v krvi, pozn. prekl.) a donekonečna stimulovať imunitu, môžu spôsobiť chronické zápaly […]

 2. […] dvoma dňami sme zverejnili článok Potenie zbavuje telo toxínov, ktoré podľa lekárov v krvi nie sú, tvrdí veda, ktorý mal znamenitý […]

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s