Výskum z McMaster University v Kanade pred časom odhalil vzťah medzi fluoxetínom, chemickou látkou pridávanou do niektorých antidepresív, a tehotenstvom.
Vedci nedávno zistili, že tehotné ženy na antidepresívach môžu nevedomky ohrozovať zdravie svojich nenarodených detí rozvojom obezity alebo cukrovkou 2. typu neskôr v živote.
Doktorandská študentka Nicole de Long predstavila výsledky výskumu na Medzinárodnej endokrinologickej a endokrinnej spoločnosti:
“Na zvieracom modeli samičiek sme prvýkrát preukázali, že užívanie antidepresív, nazývanými selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu alebo SSRI, malo za následok zvýšenie ukladania tuku a zápalu pečene u dospelého potomstva. Toto vyvoláva nové obavy o dlhodobých metabolických komplikáciách u detí narodených ženám, ktoré užívali antidepresíva SSRI počas tehotenstva.”
Avšak aj napriek výsledkom a dôkazom vyplývajúcim z tejto štúdie nebolo nikdy vydané žiadne varovanie či odporúčanie tehotným ženám, čím by sa mohlo zabrániť užívaniu antidepresív počas tehotenstva. V súčasnej dobe sú asi 20% tehotným ženám predpísané antidepresíva. Otázkou ostáva, koľko z týchto žien je aj lekármi náležite informovaných o potencionálnych zdravotných rizikách spojených s užívaním antidepresív počas tehotenstva.
Koľko z týchto žien pozná bezpečné, účinné a hlavne netoxické možnosti pre liečenie ich depresie počas tehotenstva?
Nasleduje viac dôvodov, kvôli ktorým by tehotné ženy antidepresíva určite nemali užívať:
Antidepresíva zvyšujú počet potratov
Nedávne štúdie zistili, že tehotné ženy na antidepresívach majú 68% vyššiu pravdepodobnosť potratov v porovnaní so ženami, ktoré antidepresíva neužívali.
Emocionálne poruchy
Štúdia preukázala, že vystavovanie mladých myší vplyvom serotonínu narúšalo ich intelektuálny rozvoj. Výskumníci preto vyjadrili veľké obavy, pokiaľ ide o koreláciu medzi užívaním liekov SSRI a tehotnými ženami, kvôli zvýšenému riziku emočných porúch u detí v ich neskoršom veku.
Antidepresíva nefungujú
Irving Kirsha, námestník riaditeľa Programu o štúdii placebo skupín a zároveň prednášajúci medicínu na Harvardskej medicínskej škole a Israelskom medícínskom centre (Beth Israel Medical Centre Deaconess), odhalil preskúmané a nepublikované štúdie, ktoré jasne ukázali pozitívny vplyv antidepresív. A to rovnaký aký sa nachádzal v placebo skupinách.
Niet teda pochýb o tom ako táto priama reklama na ľudí výrazne podnietila dopyt verejnosti po týchto “zázračných” tabletkách od spoločností Big Pharma. Často opakujúce sa tvrdenie bolo jednoduché: depresia by sa mohla zmierniť úpravou chemickej nerovnováhy v mozgu, spôsobenej nedostatkom serotonínu, chemického neurotransmitera v mozgu, ktorý je zodpovedný za pocit šťastia. Súdiac podľa čísiel, táto kampaň bola veľmi úspešná, pretože približne 10 z 12 Američanov nad 12 rokov je momentálne na antidepresívach!
Táto teória chemickej nerovnováhy je tak hlboko zakotvená v mysli ľudí, že nie je vôbec nezvyčajné počuť o ich potrebe “zvyšovať hladinu serotonínu”.
V článku s názvom “Mýtus chemickej nerovnováhy” od Chrisa Kressera, ktorý je licencovaný akupunkturista a praktik integračnej medicíny, sa píše:
“Táto jasná a ľuďmi ľahko nasledovaná teória je hnacou silou pre farmaceutický priemysel, ktorý vyťaží z antidepresív 12 biliónov dolárov ročne.”
Táto teória má však jeden výrazný problém. A tým je, že neexistuje žiadny priamy dôkaz, ktorý by ju podporil! Kresser uvádza:
“Nedávna recenia z výskumu preukázala, že sa nepreukázala žiadna súvislosť medzi depresiou či inou duševnou poruchou a nerovnováhou chemických látok v mozgu…”
Nežiadúce vedľajšie účinky
Nielen že antidepresíva nie sú účinné, ale prinášajú so sebou množstvo vážnych a negatívnych vedľajších účinkov, vrátane závratov, impotencie, nespavosti, gastrointestinálneho krvácania, priberania, hrubnutia tepien, trvalým poškodením mozgu, zvýšeným rizikom samovrážd a násilným správaním u detí a dospelých.
Ďalšie štúdie potvrdzujú, že užívanie antidepresív počas tehotenstva je nielen škodlivé, ale môže byť aj život ohrozujúce. Niektoré z problémov, ktoré so sebou prinášajú, sú: serotonínový syndróm, epileptické záchvaty, hypoglykémia/hyperglykémia, infarkt, syndróm frontálneho laloku, neskorá dyskinéza/dystónia, parkinsonizmus, akatízia (syndróm nepokojných nôh), mánia a iné.
Prírodné riešenia depresie
Ženy by mali poriadne preskúmať a venovať sa efektívnym, celostným, nízko rizikovým možnostiam boja proti depresii, akými sú napr.:
Zvýšenie príjmu omega 3-mastných kyselín
Adekvátny pitný režim (toto je veľmi častý problém)
Terapia svetlom (široké spektrum svetla)
Optimálny príjem vitamínu B
Ľahké cvičenie
Ľubovník bodkovaný (vo forme byliniek)
Terapia slovom/rozhovorom
Jóga
Optimálny príjem vitamínu D3
Bio ovocie a zelenina a zdravé tuky
Technika emocionálnej slobody (EFT)
Maximálna hladina horčíka
Preklad podľa Naturalnews.com
S láskou a vďakou pre stránku Vedomec preložila Mgr. Katka Sopúchová
Môj blog Coco di bella.
Vaše príspevky