Zdravé črevá a ich význam v boji proti infekciám ako kandida

gutNarušená rovnováha v črevnej mikroflóre môže spôsobiť vážne, často životunebezpečné infekcie, vedúce k otrave krvi. Nerovnováhu v črevách je ale možné napraviť posilnením špecifických imunitných (obranných) reakcii, tvrdia vedci v najnovšej štúdii. Fakticky však tvrdia niečo, čo prírodná a najmä výživová medicína praktizuje oddávna.

Štúdia z UT Southwestern Medical Center, publikovaná Nature Medicine zistila, ako istý prenosový faktor – bielkovina, ktorá „vypína a zapína“ gény, úzko spolupracuje s prirodzene sa vyskytujúcimi antibiotikami na zničení infekcie spôsobujúcej Candidy albicans.

Candida albicans je dobre známa tým, že pri jej premnožení spôsobuje kvasinkové infekcie, ktoré môžu byť pri invázii do krvného obehu smrteľné. Najviac vystavení takémuto riziku sú ľudia s leukémiou a po transplantácii kostnej drene, ale aj iní pacienti, ktorým je imunita počas liečby znižovaná. Minimálne 25% pacientov s rakovinou trpí plesňovými, alebo inými bakteriálnymi infekciami krvného obehu.

“Úmrtnosť pacientov s rkovinou, u ktorých sa vyvynie kandidiáza krvného obehu je až 30%. Candida je plesňový patogén číslo 1,” tvrdí hlavný autor štúdie Dr. Andrew Koh, asistujúci professor pediatrie a mikrobiológie.

Niektoré protiplesňové antibiotiká dokážu invazívnu kandidiázu dostať pod kontrolu, avšak sú často neúčinné a rastie aj problém s rezistenciou na antibiotiká.

Za zmienku stojí aj fakt, že väčšina iných, antibakteriálych antibiotík plesňovú infekciu priamo zapričiňuje, keďže ničí predovšetkým probiotické baktérie v črevách.

Výskum Dr. Koha sa preto zameral na to, ako možno posilniť prirodzenú obranu organizmu tak, aby dokázal Candidovú infekciu zvládnuť.

Asi polovica populácie má Candidu albicans v črevách, avšak táto huba je za normálnych okolností neškodná. Pri jej premnožení v črevách vzniká infekcia, ktorá sa môže dostať mimo čriev. Komenzálne kmene, alebo prirodzené a prospešné baktérie, ktoré črevá osídľujú, sa potom snažia ďalšiemu šíreniu patogénov zabrániť.

Pozorovaním toho, ako myši, nakazené Candidou reagovalí na rôzne podmienky alebo zásahy, sa zistilo, ako možno telo podporiť v prirodzenej sebaobrane voči tejto a iným infekciám.

“Komenálne baktérie stimulujú črevné tkanivo k tomu, aby produkovalo prirodzené antibiotikum, ktorý Candidovú pleseň ničí,” povedal Dr. Koh a dodal, “Keď bola myšiam podaná málo známa aminokyselina L-mimosine, stimulujúca prenosný faktor, Candida sa znížila o stonásobok, čo spôsobilo 50 percentné zníženie úmrtnosti na kandidiázu.”

Na to, aby sa vedci zhodli na optimálnej metóde podpory prirodzenej obranyshchopnosti čriev, napríklad spomínaným L-mimosínom, alebo napríklad podávaním mastných kyselín s krátkym reťazcom, ako napríklad prírodného octu, je potrebné viac výskumu.

“Je možné modulovať črevný systém a vytvoriť rovnováhu tak, aby nikdy nedošlo k stavu invázie patogénov do krvného obehu?”, položil si otázku Dr. Koh a zaroveň odpovedal, že “prevencia invazívnych plesňových infekcii môže spočívať v podpore žalúdočno-črevných imunitných efektorov.”

Samozrejme, je známe, že dôležitou stratégiou zdravých čriev je prirodzená strava bohatá na fermentované jedlá s probioitickým a prebiotickým účinkom, ako aj dopĺňanie vysokopotentných probiotík, najmä v prípade akejkoľvek choroby. Rovnako je dôležité vyhýbanie sa prílišnej konzumácii cukrov a uhľohydrátov a v neposlednom rade, lepku.

Zdroj:

UT Southwestern Medical Center

Di Fan, Laura A Coughlin, Megan M Neubauer, Jiwoong Kim, Min Soo Kim, Xiaowei Zhan, Tiffany R Simms-Waldrip, Yang Xie, Lora V Hooper, Andrew Y Koh. Activation of HIF-1α and LL-37 by commensal bacteria inhibits Candida albicans colonization. Nature Medicine, 2015; DOI: 10.1038/nm.3871

 

Súvisiace články

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 281 ďalším odberateľom

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s