Nekaličte ľudí s artritídou! (Vrátane detí s juvenílnou artritídou)

JIAMnohé informácie v článku sú do istej miery využiteľlé prí mnohých iných tzv. Autoimunitných ochoreniach (reumatická artritída, lupus, periarteritis nodosa, sklerodermia, vredový zápal hrubého čreva, Crohnová choroba, Skleróza multiplex), ale aj pri ochoreniach spojených so zníženou imunitou, nevynímajúc AIDS*, kde napríklad črevná symbióza zohráva významnú úlohu.

Važení, prečítajte si prosím najskôr článok Juvenílna idiopatická artritída a článok Moje dieťa má reumu .

Doktorka v jednom z článkov uvádza, že táto choroba je idiopatická. Idiopatická preto, lebo sa nepozná jej pričina. Nuž, hádam by som aj uveril takémuto tvrdeniu, keby nebolo protichodných tvrdeni svetových odborníkov v oblasti metabolickej (výživovej) medicíny, že, koreňom artritíd je predovšetkým vysoký prijem mlieka, ktoré je plesňotvorné, nedostatočne vybudovaná imunita spôsobená krátkodobím kojením a iné faktory.  Konkrétne, pacienti s artritídou sú pred prejavmi choroby veľmi často vystavení zvýšenej črevnej priepustnosti a črevným bakteriálnym antigénom ako aj nezdravej zmene črevnej mikroflóry. Do súvisu s chorobou sa tiež dáva aj predošlé užívanie nesteroidných protizápalovych liekov (ktoré reumatológovia smelo a bezhlavo používajú).

Avšak, najdôležitejším príčinným faktorom je narušená črevná mikroflóra a premnoženie baktérií v tenkom čreve (small intestinal bacterial owergrowth – SIBO), ba bolo preukázané, že štádium artritídy je priamoúmerne SIBO[8]. Poukazuje sa však aj na to, že je veľmi ťažké až nemožné izolovať parazitárne zložky zo sinoviálnej tekutiny v klboch [9]. Jedná sa totiž o skryté (latentné, systemické, zakuklené) parazity. Na druhej strane sa vyskumníkom často podarilo v sinoviálnej tekutine izolovať mykoplazmy [11].

Tu spomeniem moju osobnú skúsenosť, že keď sa často pýtam rodičov detí s artritídou, ako ich dlho mamičky kojili a či pijú veľa kravského (plesňotvorného) mlieka, zvyčajne to potvrdia, že kojili veľmi krátko a ich deti sú kravským mliekom nalievané. K tomu sa pridružujú sladkosti, sladené a chemikáliami konzervované nápoje  spôsobujúce prekyslenie organizmu (nízke Ph), ničenie imunity a v konečnom dôsledku množenie plesní, ktoré, ak sa neusadia v krvi (jedna z príčin leukémie?), usadia sa v kĺbikoch dieťaťa (artritída) alebo inde v tele. K tomu sa samozrejme pridružuje absurdné používanie antibiotík v rannom detskom veku, čo ešte viac niči potrebné probiotické kultúry v tele a rozmnožuje plesne (Z môjho krátkeho prieskumu viem, že jednoročné deti majú za sebou často až 3-4 liečby antibiotikami, čo je veľmi smutné). Všimnime si ale, ako lekárka v článku svorne radi, aby deti boli kŕmené mliečnými výrobkami, keďže potrebujú vápnik. O tom, ako je vápnik z kravského mlieka pre človeka absolútne nevyužiteľný, ste iste čítali v članku Pravda o mlieku od doktora Kradjiana.

Napriek uvedenému i napriek vlastným slovám lekárky o tom, že artritída sa “oddávna pripisuje infekcii niektorými vírusmi, resp. baktériami”, doktorka túto chorobu naďalej smelo nazýva idiopatickou. Ak by som teda pani doktorku náhodou stretol, iste by som sa opýtal, či v 21 storočí nepozná medicína účinné prostriedky proti infekciám?

Pozoruhodné je aj tvrdenie o génovej predispozícii a neskôr o oligoartikulárnych a polygoartikulárnych formách artritídy. Rozhodli sa akési gény dieťaťa, že imunita napadne akurát 4 kľbiky (pri prvej forme), alebo práve 5 a viac kľbikov (pri druhej forme)? Nebude to skôr tým, že nie všetky kĺbiky dieťaťa musia byť vystavené rovnakému pliesňovému (alebo vo všeobecnosti parazitnému) zaťaženiu?

Isteže, všeobecnými príznakmi artritídy môžu byť horúčky, únava, nechutenstvo, strata hmotnosti a pod. Skôr sa však tieto príznaky podobajú parazitárnej infekcii, alebo žeby to bola číra náhoda?

To, že liečba artritídy je komplexná a dlhodobá, je, pani doktorka, veľká pravda. Na tomto mieste sa však tá pravda, nech je akákoľvek veľká, aj končí. Lož, neviem, či vedomá či nevedomá, nastupuje tvrdením, že liečba, ktorej cieľom je potlačenie zápalu, nie je možná bez pediatrického reumatológa (bez Vás).

 

Čo teda ponúka ortodoxná medicína?


Čo nám teda na artritídu ponúka doktorka, ktorá sa skrýva za medicínu a za systémom všeobecne schválené liečebne protokoly, ktoré zbavujú lekárov priamej zodpovednosti za ublíženie následkom chemickej liečby (kolektívna vina, kde pocit viny odpadá)?

Ako prvé lieky sa, akože ináč, nasadzuju nesteroidné analgetiká, antipyretiká a antireumatiká (NSAID). V článku pani doktorka s jednoduchosťou píše, že “Základom liečby na začiatku choroby sú lieky, ktoré tlmia bolesť, znižujú teplotu a majú aj mierny protizápalový účinok”. Aj keď uznávam, že tieto sú na uľavu od bolesti a zápalov značne efektívne a lacné, pani doktorka už akosi neuvádza, že sú toxické a ešte o to toxickejšie, že pri tejto chorobe sú užívané vyššie dávky ako u iných ochorení [1] [2].

Čo je však horšie, liečba artritíd pomocou NSAID je klasickým príkladom toho, že konvenčná medicína lieči symptómy namiesto príčin. O to viac NSAID, ako som už uviedol vyššie, akcelerujú faktory podporujúce chorobný proces. NSAID totiž ešte viac podporujú už aj tak zvýšenú priepustnosť čriev u pacienta a v konečnom dôsledku aj priepustnosť parazitov do krvného obehu[18]. NSAID tiež spôsobujú vážne gastrointestinálne reakcie (hlavne vysokú aciditu) a komplikácie typu vredov, krvácania, prietrží. Približne 20000 hospitalizácii a 2600 úmrtí pacientov s artritídami ročne (v USA) je v dôsledku NSAID[19].

Prejdime však k slávnemu a tak všade používanému Prednisonu. Aj keď Prednison ponúka úľavu a krátkodobé zlepšenie mnohých zapalových procesov a ochorení, dlhodobé používanie spôsobuje viac škody ako úžitku.  Keďže dlhodobo používané kortikosteroidy spôsobujú mnohé vedľajšie účinky, mnoho rozumných lekárov sa obmädzí na použitie Prednisonu len na potlačenie akútnej fázy choroby, v tomto prípade artritídy.

Hlavnými hriechmi kortikosteroidov sú potláčanie imunity (veď sa nazývajú imunosupresantmi) a zdržiavanie cukrov v tele. Obe vlastnosti majú za následok len ďalšie šírenie plesni a rozvoj choroby. Neposledným nebezpečenstvom je aj potláčanie prirodzenej telesnej produkcie kortikosteroidov v nadobličkovej žľaze, ktoré sa po dlhodobom užívaní kortikosteroidov ťažko obnovuje.

 

A teraz si dajte Metatrexat


Veľkou otázkou je, či je agresívna  liečba artritídy chemoterapiou užitočná? Čo v skutočnosti pacientovi spôsobuje? Výskumy sa až teraz po mnohých rokoch dozvedajú o pravých a dlhodobých vplyvoch takejto liečby, keďže na stanovenie dlhodobého učinku musí byť pacient sledovaný aj 20 rokov. ÁNO, až toľkoročné ďalekosiahlé násladky môže mať chemoterapia, ktorá sa pri artritídach využíva len posledné dve desaťročia.

Výskumy prehodnocujúce dlhodobé výsledky chemoterapie u 112 pacientov s artritídou preukázali, že po 20 rokoch agresívnej terapie len 18% pacientov žilo normálnym životom. Väčšina pacientov (54%) buď chemoterapii podľahla, alebo bola liečbou ťažko poškodená (35%)[20]

Ľadové obklady (a mnohé iné praktíky) sú ďalšou tragédiou pre pacientov. Doktorka v článku odporúča prikladať deťom na kĺby ľadové obklady a to až niekoľkokrát denne, nedbajúc na to, že chlad zápaly zhoršuje a podporuje artritídu. Áno, chlad sa pri artritíde využíva, ale len ako krátkodobá nutnosť na potlačenie akútnej bolesti, po čom má nasledovať rozptýlenie zápalu teplom. Prečo teda doktorka teplé kúpele zakazuje, si môžeme len domyslieť. Ba nájdu sa aj taki reumatológovia, ktorí zakazujú pacientom pobyt a kúpanie sa v mori, čo sa tiež preukázalo veľmi užitočným. Ale, o tom potom.

Komentárov o biologickej liečbe sa radšej zdržím…

 

Čo teda ponúka výživová medicína?


“Rodičia majú právo dostať informácie o možnostiach liečby”, hlása pani doktorka. Nepochybne, nemôžeme očakávať, že tieto informácie budú komplexné, ale len také, ktoré vyhovujú ortodoxnej reumatológii a výrobcom “liekov”. Keďže artritídy sú multifaktoriálnym ochorením, komplexné informácie o liečbe artritídy musia okrem horeuvedenej chemickej liečby zahrňovať aj nasledovné komplexné holistické liečebné prístupy.   Je nevyhnutné zamerať sa na faktory chorobu spôsobujúce (nadmerná črevná priepustnosť, narušená imunita, voľné radikály atď.), na zmiernenie zápalov a regeneráciu kĺbov. Ne prvom mieste v zmierňovaní zápalov je v metabolickej medicíne dodržanie striktnej diéty.

STRAVA

Strava sa považuje za najdôležitejší prvok pri artritíde či už hovoríme o príčinnosti alebo o liečbe. Striktná diétna liečba bohatá na surové jedlá, zeleninu, vlákninu a na nenasýtené tuky, a strava chudobná na cukry, mäso, rafinované uhľohydráty a nasýtené tuky, sa ukázala ako veľmi úspešná. [22] [23] [24]

Hlavné zameranie pri výživovej liečbe je na

–          odstránenie alergií z jedla

–          zameranie sa na vegetáriansku stravu (aspoň do ústupu choroby)

–          zmena pomeru nasýtených a esenciálnych tukov v strave

–          zvýšenie antioxidantov

–          na začiatok sa odporúča protiplesňová diéta

Odstránenie alergénových, plesňotvorných a kyslotvorných jedál by malo byť prvým krokom po diagnostikovaní. Vo všeobecnosti, akékoľvek jedlo môže priamo či nepriamo zapričiňovať  a podporovať artritídu, avšak najväčšími nepriateľmi sú kravské mlieko a syry (viď Pravda o mlieku), pšeničná múka a výrobky z nej, bravčové a teľacie mäso, paradajky, zemiaky a ine glukotvorné jedlá. [25] [26] [27] [28]  Štúdie preukázali, že  krátkodoba hladovka pokračujúca vegetárianskou stravou mala za následok “významné zníženie patologického procesu”.[30] [31] [32]

Úprava črevnej mikroflóry

Nevyvážená črevná mikroflóra sa spája s mnohými tzv. “autoimúnnymi” ochoreniami. Skúmania sa navzájom zhodujú v tom, že po úprave črevnej mikroflóry došlo pri týýchto ochoreniach k významným klinickým zlepšeniam. [34] [35]. Úprava črevnej mikroflóry sa dosahuje v prvom rade úpravou stravy, dopĺňaním probiotík a adekvátnym pitným režimom.

Trávenie

Správne trávenie je neodlučiteľnou súčasťou optimálneho zdravia. Poruchy trávenia (diagnostikované alebo nie) alebo nedokonalé trávenie môžu značne vplývať na nespočetné množstvo ochorení, vrátane atritíd.

Problémom nie je len to, že konzumácia správnej potravy a výživových doplnkov je málo užitočna ak nastáva nesprávne štiepenie a vstrebávanie živín s požitej potravy, ale aj to, že nekompletne strávené molekuly jedla môžu byť nesprávne absorbované. Keďže mnohí pacienti trpia nedostatkom tráviacich faktorov, akými sú hlavne tráviace enzýmy a kyselina chlorovodíková, nekompletné trávenie je častou príčinou artritíd. [36] [37]

Doplňovanie enzýmami pri artritíde je úplne bezpodmienečné. Okrem pozitívneho vplyvu enzýmov na artritídu, ich doplňovanie je taktiež bezpodmienečné aj u ostatných tzv. imúnnych ochotrení[38], ako

–          reumatická artritída

–          lupus

–          periarteritis nodosa

–          skleroderma

–          vredovy zapal hrubeho creva

–          Crohnová choroba

–          Skleróza multiplex

–          AIDS

Zlepšenie sedimentácie je zvyčajne sprievodným javom úspechu podávania enzýmov. Viac o dôležitosti enzýmov pri liečbe nájdete v článku Enzýmová terapia… .

Bromelín

Pod slovom bromelain rozumieme výťažky enzýmov ananásu. Bromelain bol skúmaný ako liečebný činiteľ od roku 1957, odkedy vyše 200 vedeckých prác popísalo jeho liečebné aplikácie[97], vrátane potláčania zápalových procesov pri artritíde(98].

Tuky

Mastné kyseliny sú dôležitými sprostredkovateľmi alergií a zápalov. Pozmenenie a zbalansovanie príjmu tukov zvyšuje alebo naopak znižuje (podľa toho aké tuky pacient prijíma) zápalové procesy. Všeobecne platí nutnosť obmädziť alebo vylúčiť prijem živočíšnych tukov a nasýtených mastných kyselín (Omega6) a zvýšiť prijem nenasýtených mastných kyselín (Omega3).

Mnohé štúdie poukázali na výhody prijmu tukov z vegetárianskej stravy pri prevencii a liečbe artritídy [40]. Jedinou  vínimkou sú čerstvé ryby kôli ich vysokému obsahu nenasýtených mastných kyselín – Omega3. Konzumácia ľanového oleja je tiež značne nápomocná.

Omega-3 mastné kyseliny

Prijem nenasýtaných mastných kyselín (Omega-3), obzvlášť z čerstvých rýb, v mnohých výskumoch neustále preukazuje značné zlepšenia stavu[46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53]. Okrem zlepšení symptómov (vonkajšie prejavy ako ranná stuhnutosť a bolesti a citlivosti klbov) prísun rybacích olejov mal za následok potlačenie zápalových prvkov vylučovaných bielymi krvinkami.

Pred Omega3 olejmi v kapsuliach sa uprednostňujú čerstve ryby a ľanový olej [54] [55] [56].

Antioxidanty v strave

Prízvuk je samozrejme kladený na konzumáciu čerstveho ovocia a zeleniny. Pri striktnej protikvasinkovej (protiplesňovej) diéte, ktorá sa pri artritíde veľmi odporúča, sa však môže konzumovať len zelenina a aj to len tá, ktorá neobsahuje cukry.  Okrem vitamínu C (znížujúceho sedimentáciu[74), E a iných antioxidantov, dôraz sa kladie na flavonoidy kôli ich schopnosti neutralizovať zápaly a podporovať kolagenovú štruktúru.[62]

Selén, vitamin E, zinok

Zistilo sa, že hladiny selénu, vitamánu E a zinku sú u pacientov s artritídou veľmi nízke [64] [65 [66][67] [68][69].

Niacinamid (B3)

Dr William Kaufman a Dr Abram Hoffer dosiahli podstatne pozitívne výsledky v liečení stovák pacientov s artritídou a osteoporózou vysokými dávkami niacinamídu (B3) – až 900–4,000 mg denne)[86] [87]. Vysoké dávky B3 sa nesmú užívať príliš dlho a potrebné je sledovať funkciu pečene.

Zázvor

Zázvor obsahuje množstvo farmakologických prvkov. Je silným antioxidantom a má silný protizápalový účinok. Uprednostňuje sa čerstvý zázvor, keďže ten obsahuje proteázu, ktorá má podobný účinok ako bromelain a teda má ešte viac protizápalový účinok.[99]

Fyzioterapia

TEPLO sa využíva hlavne na zmiernenie stuhnutosti, na úľavu bolesti, na uvoľnenie svalstva a na dosiahnutie ohybnosti. Vlhké teplo (teplé soľné a bahenné kúpele) je viac efektívnejšie ako suché teplo. Studené obklady sa používajú len výnimočne a veľmi krátkodobo na zmiernenie akútnej bolesti, pričom musi nasledovať teplo, keďže chlad podporuje zápalové procesy a zhoršuje stav.

Odporúčaju sa pasívne a aktívne cviky, najlepšie v teplých kúpeľoch.

Efektívne sú masáže bilinnými olejmi, zvlášť kokosovým (protiplesňovým) olejom ale aj s EMU olejom, ktorý má vysokú vstrebateľnost a má vysoké protizápalové účinky keďže obsahuje dôležitú kyselinu linoleovú (ktorá je v hojnosti v materskom mlieku a chýba v kravskom mlieku).

 

Zhrnutie odporúčaní


 • kompletná zmena stravy
 • efektívna detoxifikácia
 • vyčistenie črevného traktu
 • DHEA (naturálny steroidný prohormón): 50–200 mg denne
 • EPA: 1.8 g denne; alebo ľanový olej: 1 polievková lyžica denne
 • Bór: 6mg denne
 • Quercetín: 250 mg medzi jedlami 3 x denne
 • Vitamin C: 10 g denne (rozdeliť na celý deň)
 • Vitamín D 15000 IU denne
 • Vitamin E: 1200 IU/denne
 • Selén: 200 mcg/denne
 • Zinok: 50 mg/denne
 • Glukosamín sulfát (pri osteoartritide): 1500mg denne
 • Betain HCl (kyselina chlorovodíková) – podľa doporučenia na letáčiku
 • Enzýmy
 • Bromelain: 250–750 mg (1,800–2,000 mcu) medzi jedlami 3 x denne.
 • Probiotiká vysokej potencie (veľmi dôležité!)
 • Zázvor: pridávať 8–10 g čerstvého zázvoru do stravy denne
 • Aplikácia tepla
 • Masáže kokosovým alebo EMU olejom
 • Pasívne a aktívne cviky
 • Využitie konvenčných liekov ak je to potrebné, hlavne krátkodobo na začiatok liečby, pri vysokých štádiach a podobne.

(Dávkovanie je pre dospelého človeka)

Použitá literatúra


 

 1. Bennett JC, Plum F, eds. Cecil textbook of medicine. Philadelphia, PA: WB Saunders. 1996: p 1459–1466
 1. Tierney LM, McPhee SJ, Papadakis MA, eds. Current medical diagnosis and treatment. Los Altos, CA: Lange Medical. 1997: p 161
 1. Smith MD, Gibson RA, Brooks PM. Abnormal bowel permeability in ankylosing spondylitis and rheumatoid arthritis. J Rheum 1985; 12: 299–305
 1. Zaphiropoulos GC. Rheumatoid arthritis and the gut. Br J Rheum 1986; 25: 138–140
 1. Segal AW, Isenberg DA, Hajirousou V et al. Preliminary evidence for gut involvement in the pathogenesis of rheumatoid arthritis. Br J Rheum 1986; 25: 162–16

Všetky zdroje

* Ďakujeme medikom, že nás kultivovaným a láskavým spôsobom upozornili na to, že sme predtým AIDS nedopatrením uviedli vrámci zátvorky medzi autoimunitné ochorenia. Ďakujeme tiež, že sa takýmto spôsobom podieľajú na skvalitňovaní stránky Vedomec a prajeme im len všetko najlepšie.

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 281 ďalším odberateľom

Trackbacks

 1. […] apríla sme znovupublikovali starý článok z roku 2009 Nekaličte ľudí s artritídou! O pár dní na to sme boli čitateľom Stanom upzornení na to, že nás istá skupina medikov […]

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s