Antibiotiká u kojencov môžu vyvolať astmu a prejavy alergie

astmababatkaPodávanie antibiotík kojencom, ktorí ešte nedovŕšili 6 mesiacov, môže zvýšiť riziko astmy až o viac ako dve tretiny.

U kojencov existuje zvýšenie rizika vážnych ochorení o 40% už po podaní prvého cyklu antibiotík v prvých mesiacoch ich života.

Riziko podstatne stúpa až na 70% ak sú antibiotiká predpísané dva krát. Tieto fakty, ktoré sú v prírodnej medicíne dobre známe už dávno, zverejnili experti z Univerzity v Yale a sú jednými z mnohých štúdii, ktoré spájajú bežne používané liečivá s detskou astmou.

V najnovších skúmaniach sa experti zhodli na tom, že napriek tomu, že vznik astmy ovplyvňujú aj iné faktory, vplyv antibiotík je jedným z najhlavnejších.

Keďže počet detí s astmou každoročné stúpa, mnohí lekári už dávnejšie podozrievali, že na príčine môžu byt aj antibiotika.

Univerzita v Yale urobila prieskum na 1400 deťoch s cieľom zistiť výskyt astmy do 6 roku života, ak im boli podané antibiotiká v prvých šiestich mesiacoch.

V štúdii boli zahrnuté aj deti, v rodine ktorých sa astma nikdy predtým nevyskytla. Výsledky budú čoskoro publikované v American Journal of Epidemiology.

V práci bolo konkrétne popísané, ako antibiotiká ničia zdravú črevnú mikroflóru svojim devastujúcim účinkom na chrániace (dobré) mikróby v čreve kojenia, čo následne spôsobuje premnoženie zlých baktérii a napokon vývin chorôb (v tomto prípade astmy).

“Používanie antibiotík, najmä širokospektrálnych, ma tendenciu narušiť črevnú mikrobiálnu flóru a teda spôsobiť vychýlenie imunitného systému.”

Hlava štúdie, Dr. Kari Risnes napísal: “Výsledky štúdie majú motivovať lekárov k zodpovednejšiemu prístupu k používaniu antibiotík a to najmä u detí.”

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 281 ďalším odberateľom

Trackbacks

  1. […] Problém antibiotickej rezistencie by mal byť dostatočným dôvodom na to, aby sa tieto predpisovali s mierou a aby sme vyvýjali kolektívnu snahu znížiť ich využívanie u ľudí, počnúc deťmi, ale aj v poľnohospodárstve a zamedziť tak rastúcim hrozbám vzniku superbaktérií. Avšak, otázka antibiotík nie je len otázkou celospoločenského dobra. Jestvuje nemálo štúdií, ktoré spájajú antibiotiká s priamym negatívnym vplyvom na zdravie. Ich používanie v rannom detstve je spojené napríklad s  výskytom astmy v neskoršom veku. […]

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s