Je tu zubná katastrófa a ani nevieme, že je tu a týka sa nás!

Lepšie povedané, katastrófa je tu už dávno, ibaže sme si na ňu celkom zvykli. Tak, ako aj na iné veci, na ktoré sme si zvyknúť nemali. Veď aj tá žaba v postupne zohrievanej vode nevie, že sa varí.

Pokiaľ sa oči považujú za okno do duše, ústa a zuby sú oknom do celkového stavu nášho tela.

Minulý týžden sa v britských médiách rýchlo šírila správa o počte predčasne vytrhnutých zubov u detí. Mnoho to označovali za škandál. Ako by to bolo niečo úplne nové. Pritom za škandál by sa dal označiť asi len fakt, že počet predčasne vytrhnutých zubov sa znovu zvýšil a to rapídne.

Konkrétne z 36800 v roku 2013 na 42 900 v roku 2017, pričom sa číslo oproti predošlému roku (40800) zvýšilo najviac – o viac ako 2100 predčasne ostránených zubov.

Slovensko na tom nie je o nič lepšie, ba naopak. Sme na druhom mieste v Európe v kazivosti zubov. Hoci Briti nariekajú, že sa kazivosť zubov u detí zvýšila, sú na tom podstatne lepšie, keďže sú v rebríčku kazivosti až niekde na chvoste, pričom Slovensko sa dostalo takmer do čela, a to hneď za Poľskom.

Znamená to, že ak Británia považuje situáciu za kritickú, zuby slovenských detí sú ďaleko sa kritickým stavom. Sú v stave katastrofálnom. A nezdá sa, žeby si z toho mnoho ľudí robilo ťažkú hlavu.

Ak sa situácia nezmení, naše detí o niekoľko rokov budu hrýzť vo veľkej miere implantátmi – a toto vôbec nie je prehnané tvrdenie, pretože vieme, že dnes už nie je ťažké nájst 12 ročné deti s niekoľkými vytrhnutými trvalými zubmi.

Za hlavnú príčinu je označovaný cukor v strave a najmä v sladených nápojoch. Preto sa kazivosť zubov považuje za niečo, čomu sa je možné účinne vyhnúť a katastrófa sa dá zvrátiť. Aspoň zatiaľ. To si však vyžaduje politickú, celospoločenskú ale predovšetkým rodičovskú (výchovnú) vôľu.

Rodičia (a samozrejme aj starí rodičia, ktorí sú láskavým zdrojom sladkostí) si žiaľ celkom neuvedomujú, aký vážny dopad má cukor a celková strava nielen na zuby detí, ale aj na ich celkové zdravie. Myslia “krátkozrako” a vidia len chvíľkovu radosť dieťaťa pri papaní sladkosti či pití sladeného nápoja. Nevidia dlhodobé dôsledky ich konania a nemajú odvahu povedať “nie”. A ak vidia, nevedia odolávať reklamnému i spoločenskému tlaku pri požívaní doslova sladkého jedu.

Ale naopak, trpezlivosť a ochota robiť veci správne ruže prináša.

Ale nie je to len cukor, ktorý ničí zuby (nielen) detí. Takmer rovnocenným spoluvinníkom sú jednoduché uhľohydráty v podobe múky a múčných jedál – osobitne pšeničných. Väčšina ľudí si neuvedomuje, že aj tieto sa v tele rýchlo premieňajú na glukózu a aj zubom, ak sa okamžite neumyjú, kvasením spôsobujú veľké škody.

V súvislosti so zubnými kazmi sme tiež viackrát spomínali nedostatok vitamínu K2, nedostatok vitamínu D ani nehovoriac.

Mnohí pacienti a ich zubári sa čudujú, prečo majú stále kazivé zuby aj napriek tomu, že požívajú minimálne množstvo cukrov a o svoj chrup sa starajú vzorne. Zabúdajú, že bez niektorých základných výživových látok nie je možné mať zdravé zuby. A vitamín K2 (nie fluór!) je popri vitamíne D tou najzákladnejšou látkou, krtorá je potrebná na vybudovanie a zachovanie štruktúry zuba, ako aj na jeho odolnosť voči patogénom. Hovoríme o lokálnej imunite (zubov).

Dnes už vieme, že zub nie je len hmota neschopná obnovy. Aj zub sa snaží vyliečiť. Zubovina (dentin) má schopnosť remineralizovať sa a blokovať preniknutie baktérii ďalej do zubnej drene. V zubnej dreni sa totiž nachádza glykoproteín zvaný osteokalcín, ktorého hlavnou úlohou je prevážať vápnik v krvnom obehu a v tele. Jeho prítomnosť  v kostnej dreni je dôkazom toho, že zub sa snaží zachovať si svoju štruktúru a vyliečiť prípadné škody (kaz).

Avšak, na aktiváciu osteokalcínu je potrebný vitamín K2, bez ktorého nie je možné, aby sa zub vyliečiť dokázal.

Dôležitou je aj iná, rovnako dôležitá bielkovina, zvaná GLA-matrix, ktorá je tiež závislá od vitamínu K2. Bielkovina GLA-matrix je zodpovedná za viazanie vápnika v tele.

Len ak je v tele dostatok vitamínu K2, obe bielkoviny, osteokalcín a GLA-matrix úzko spolupracujú, zbierajú a využívajú v tele vápnik (po tom ako sa tento za pomoci vitamínu D vstrebal do tela zo stravy) na rôzne účely. GLA-matrix zozbierava vápnik z ciev a malých vlásočín (vrátane zo srdca, obličiek, prostaty a iných orgánov a mäkkých tkanív, čím vlastne zabraňuje vápenateniu) a zabezpečuje jeho usádzanie sa v kostiach a zuboch. GLA-matrix sa však podieľa nielen na mineralizácii a remineralizácii zubov a kostí, ale zápalových a imunitných procesoch v tele.

Je potrebné zdôrazniť, že na jeho aktiváciu, ako aj na aktiváciu osteokalcínu, je potrebný vitamín K2. A ten z ľudskej stravy takmer celkom vymizol. A táto skutočnosť, ruka v ruke so závislosťou (ktorá je väčšia ako závislosti na alkohole a drogách) predávkovávaním sa cukrami, je dôvodom súčasnej zubnej katastrófy a mizérie pokiaľ ide o celkové zdravie. Cukor a na glukózu premieňajúce sa jednoduché uhľohydráty (pasta, pizza, cornflex, pečivo a všetko možné iné) ničia naše zuby, pričom nemáme v tele živiny na to, aby tento ničivý proces brzdili a zvrátili. A zameriavame sa len na riešenia symptómov, ako plombovanie a toxické fluórovanie zubov.

A takzvani skepticci a zástancovia farmaceutickej medicíny zosmiešňujú užívanie vitamínov (a celú výživovú a funkčnú medicínu), namiesto toho, aby sa čo i len trochu snažili riešiť podstatu problému – nedostupnosť zdravej stravy  a s tým spojené vážne nedostatky vo výžive človeka.

Nedostatok vitamínu K2 v strave je vážny nedostatok, ktorý má nedozierné následky, a nielen na zuboch.

Naproti vitamínu K1 (ktorý je zodpovedný najmä za zrážanlivosť krvi), K2 nie je ľahko obsiahnuteľný zo stravy a najmä nie z tej bežnej, modernej.

Vo väčšom množstve (vo forme MK4) sa nachádza v:

  • pečeni z hydiny
  • kvalitných vajciach (zo sliepok pasených na trave)
  • kravskom masle (z kráv pasúcich sa na trave, a najmä na jarnej, najvýživnejšej tráve)
  • bio hovädzine a jahňacine (zo zvierat chovaných na tráve)

Vitamín K2 v jeho najvstrebateľnejšej podobe MK7 sa vyskytuje v:

  • kvalitnej kvasenej kapuste, nepasterizovanej (4,8 mcg na 100 g kapusty)
  • kefíroch a iných kyslých mliekach, jogurtoch, nepasterizovanom tvarohu, syre, natte (1100 mcg na 100 g natta) a iných fermentovaných potravinách

Mnohé tieto potraviny boli bežnou súčasťou potravy naších predkov, avšak s dnešného jedálnička vymizli. Nahradili ich rýchlo pripravované jedla plné múky, cukru, zlých tukov a konzervantov.

Navyše, niektore látky zabraňujú vstrebávaniu vitamínu K2. Sú to najmä statiny (lieky proti cholesterolu), širokospektrálne antibiotiká (preto deti, ktoré ich užívali majú kazivejšie zuby).

Iné články o zuboch na Vedomec

Články v AJ:

https://www.drstevenlin.com/vitamin-k2-remineralize-teeth/

https://www.fremontnaturaldentistry.com/blog/vitamins-d3-k2-in-periodontal-health/

https://orawellness.com/easy-step-toward-stopping-tooth-decay/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25636605

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 280 ďalším odberateľom

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s