Chcete mať bezproblémovejšie tehotenstvo? Zabezpečte si dostatok vitamínu D!

Čakajúce mamičky počas tehotenstva súžujú mnohé komplikácie, od preeklampsie až po predčasný pôrod, či dokonca spontánny potrat. Týmto nepotrebným utrpeniam je možne sa ľahko vyhnúť.

V San Diegu prebieha výskumný program s názvom “Akčný plán pre Vitamín D – začnime chrániť deti.“

Jeho cieľom je znížiť riziko preeklampsie, predčasného pôrodu, infekcií súvisiacich s tehotenstvom, tehotenskej cukrovky a ďalších komplikácii v tehotenstve až o 50%, čo len v samotnom v San Diegu ochráni pravdepodobne až 2500 tehotných žien proti týmto nebezpečenstvám.

“Ak je riešenie polovice všetkých týchto zbytočných potiaží počas problémového tehotenstva možné a k tomu preukázateľne bezpečné a ľahko dosiahnuteľné, je potrebné, aby sme spojili všetky zdroje a sily a v tomto smere podnikli rázne kroky”,

hovorí Carole Baggerly, riaditeľka GrassrootsHealth, organizácie venujúcej sa tomuto programu.

Totiž na základe zverejneného výskumu od Hollis & Wagner, až neuveriteľných 82% tehotných žien trpí nedostatkom vitamínu D. Až po odporúčanej dávke 4000 IU denne (pričom lekári zvyčajne odporúčajú maximum len 1000 IU denne, mnohokrát ešte menej) sa ženy dostali na odporúčanú hladinu D (t.j. 40 ng/ml, pričom mnohí experti na vitamín D odporúčaju hladinu 100 ng/ml!).

Výskumný program sa snaží preukázať, aký pozitívny vplyv na tehotenstvo ma zvýšenie hladiny vitamínu D aspoň na 40-60 ng/ml.

Na základe prebiehajúceho výskumu „Vitamín D: Tehotenstvo a laktácia – prevencia komplikácií a rast zdravého bábätka”, Dr. Carol Wagner hovorí, že približne 50% zdravotných problémov počas tehotenstva (od preeklampsie až po predčasný pôrod, infekcie a gestačný diabetes) sa zdá byť priamo spojený s nedostatkom vitamínu D.

“Ženy, ktoré užívali denne 4 000 IU vitamínu D v porovnaní so ženami, ktoré brali len 400 IU denne, mali riziko týchto komplikácií nižšie až o polovicu,”

hovorí Dr. Wagner, vedúci výskumník, pediater a neonatálny a perinatálny lekár. (Podobné a ešte lepšie má skúsenosti Kampaň za pravdu v medicíne, keďže budúcim mamičkém odporúčame omnoho vyššie dávky a aj iné vitamíny a celkove zmeny v strave).

Štúdie tiež spájajú nedostatok vitamínu D počas tehotenstva s množstvom chorôb počas tehotenstva ale aj počas celého života, vrátane cukrovky, alergií, astmy, zubného kazu, infekcií horných dýchacích ciest a dokonca aj neskoršie formy rakoviny.  

“Mnohé z týchto chronických ochorení u dospelých sú už v detstve ovplyvňované nízkymi hladinami vitamínu D, čo zvyšuje naliehavosť zmeny systému a potrebu monitorovania a nápravy hladín vitamínu D v krvi, najmä u bábätok a detí,” hovorí Dr. Wagner.

Približne 5000 žien ročne v San Diegu trpí komplikáciami v tehotenstve, ktoré môžu viesť k trvalým zdravotným následkom u deti.

GrassrootsHealth vyzýva zdravotnícky systém, aby okamžite začal konať a chránil zdravie detí.

“Mnohé mamičky, s ktorými hovorím, si myslia, že sa nemusia starať o svoju hladinu vitamínu D tu v San Diegu, kde je dostatok slnka” hovorí Jen Aliano, riaditeľka pre komunikáciu GrassrootsHealth v San Diegu. “Bohužiaľ, opak je pravdou.” Napriek tomu, že ja sama som trávila veľa hodín týždenne vonku len s miernym množstvom krému s ochranným faktorom, ja aj celá moja rodina sme stále trpeli na nedostatok vitamínu D.

Aliano je presvedčená, že sa komplikáciám v jej tehotenstve a s jej synom po narodení dalo vyhnúť potrebným vyšetrením a doplnením vitamínu D. “Už len pár týždňov po narodení môjho syna, mu zistili nedostatok vitamínu D, čo je jasným znamením, že ja som ho mala tiež nedostatok, keď som bola tehotná.

Ostáva mi len dúfať, že ostatné ženy a spoločnosť vo všeobecnosti, si príležitostne merajú spoje hladiny vitamínu D a robia tak o niečo skôr, preddtým, než je neskoro, pre ich vlastné zdravie a zdravie ich detí.“

_______________________________

Zdroj: GrassrootsHealth

Preklad: Kat Arva-Supúch

Úprava: Redakcia Vedomec

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 281 ďalším odberateľom

Comments

 1. Elena Šovčíková says:

  Odoslané z aplikácie Pošta pre Windows 10

  Od: Vedomec
  Odoslané: pátek 19. října 2018 8:17
  Komu: elenasovcikova@gmail.com
  Predmet: [Nový článok] Chcete mať bezproblémovejšie tehotenstvo? Zabezpečte si dostatok vitamínu D!

  Vedomec posted: “Čakajúce mamičky počas tehotenstva súžujú mnohé komplikácie, od preeklampsie až po predčasný pôrod, či dokonca spontánny potrat. Týmto nepotrebným utrpeniam je možne sa ľahko vyhnúť. V San Diegu prebieha výskumný program s názvom “Akčný plán pre Vitamín”

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s