Počas oneskorenej letnej dovolenky aj členovia redakcie Vedomec potrebovali zotavenie. Zastavili sme sa v ICE FIT centre v Banskej Bystrici a to za účelom plánovanej kryoterapie, ktorej výsledky boli vynikajúce. Ďakujeme tiež veľmi milým pracovníkom a najmä majiteľke centra.
Kryoterapiu už dlhšie pacientom odporúčame, ale po osobných skúsenostiach ju odporúčame o to viac.
Chceli by sme podotknúť, že za celých 10 vstupov sme riadne zaplatili a s centrom nemáme žiadný konflikt záujmov.
Predtým sme už navštívili aj, žiaľ málo využívané Kryocentrum v Prešove.
Nasledujúce informácie sme s povolením vybrali zo stránky http://www.icefit.sk/index.php/kryoterapia.
Niečo z histórie kryoterapie:
Fakt, že chlad môže pôsobiť na organizmus blahodarne, spozorovali ľudia veľmi dávno.
Liečenie prostredníctvom nízkych teplôt používali už starí Egypťania (2500 pred n.l.), ich analgetický účinok konštatoval aj Hypokrate (5. storočie pred n.l.).
V širšom rozmere sa táto metóda rozvinula počas napoleonskych vojen, keď sa veľký počet ťažkých zranení riešil amputáciami a na znecitlivenie poškodených končatín slúžili obklady z ľadu alebo snehu.
V prvej polovici 20. storočia sa rozvinula kryobiológia, veda o bunkových zmenách podmienených extrémne nízkymi teplotami, a v nadväznosti na ňu sa zrodila koncepcia kryoterapie, teda impulznej stimulujúcej povrchovej aplikácie teplôt nižších ako -100°C v krátkom časovom úseku (2-3 minúty). Zavedenie kryoterapie do lekárskej praxe sa pripisuje Profesorovi Toshiro Yamauchimu z Reumatologického inštitútu v Oite, ktorý sa podieľal aj na skonštruovaní prvej kryogenickej komory na svete (r. 1978). Yamauchimu prišiel k veľmi zaujímavým poznatkom, ktoré sa v medicíne využívali ako liečebno-regeneračno rehabilitačné metódy.
CELOTELOVÁ KRYOTERAPIA – POBYT V KRYOKOMORE – Priebeh
Zahŕňa dve základné fázy:
- Pobyt v kryokomorách, najprv v adaptačnej s teplotou – 60°C po dobu 30 sec. , následne s optimálnou liečebno-rehabilitačnou teplotou v rozmedzí od -120°C do -130°C počas 2-3 minút.
2. Podstata druhej, približne 15 minútovej fázy spočíva vo fyzickej záťaži – kinezioterapia (stacionárne bicykle, bežecký pás, vesliarske trenažéry, rotopedy…).
Počas celého priebehu pobytu v komorách sú klienti v kontakte s obsluhujúcim zdravotným personálom cez okná komôr.
V optimálnom prípade, by mala kúra zahŕňať 10 vstupov. Pozitívne účinky v zmysle hormonálnej reakcie organizmu sa dostávajú po šiestom až ôsmom pobyte v kryokomore.
AKO TO FUNGUJE ?
Stres v podobe krátkeho, ale intenzívneho vplyvu veľmi nízkych teplôt uvádza do pohybu hormonálnu reakciu pri ktorej hypotalamus usmerňuje endokrinný systém na uvoľnenie endorfínov v obrovských množsvách a zároveň sa do tela vylučujú látky, ktoré majú za úlohu zachovať ľudský organizmus nepoškodený. V krvnom sére sa tak zvyšuje hladina endorfínov vyznačujúcich sa výrazným protibolestivým účinkom, dobrej nálady, ako aj kortikoidov a testosterónov (u mužov). Prostredníctvom chladu dochádza k zníženiu vodivosti nervov, i k svalovému uvoľneniu, cievy sa sťahujú, krv sa z kapilár, ktoré sú v kontakte s nízkou teplotou, redistribuuje do vnútorného obehu, kde prúdi a filtruje sa pod vyšším tlakom spolu s produktami metabolizmu, ktoré spôsobujú poškodenie a starnutie buniek. Druhá fáza, podstatou ktorej je fyzická záťaž, je založená na opačnom jave. V 4 až 5 minúte nastáva až štvornásobné prekrvenie periferných častí a dostavuje sa búrlivá látková výmena. Tak veľké prekrvenie výrazne zlepšuje metabolizmus tkanív a zrýchľuje vyplavovanie škodlivých produktov metabolizmu (laktát, histamín), a zároveň spôsobuje rýchlejšie hojenie zranení a odstraňovanie pozostatkov zápalu.
ÚČINKY KRYOTERAPIE:
- kozmetický
-
regeneračný
-
liečebno – rehabilitačný
-
preventívny
Kryoterapia a ŠPORT
V oblasti športu sa jedná o jednu z najefektívnejších metód, ako zvýšiť silu aj výdrž a ako zabezpečiť čo najrýchlejšie zotavenie po zápase či súťaži. Množstvo športovcov využíva túto metódu k tomu, aby sa pred zápasom nabudili, alebo aby zintenzívnili svoj tréning a zrýchlili rekonvalescenciu po zranení alebo chirurgickom zákroku.
– znižuje bolesť a zápal svalov a šliach, svalový opuch, urýchľuje liečbu mäkkých tkanív a kĺbov po úrazoch, zlepšuje svalovú silu, niekoľkonásobne zlepšuje prúdenie lymfy a krvného obehu, zvyšuje energiu a špičkový športový výkon, umožňuje intenzívnejšie a objemnejšie tréningy
Kryoterapia a KRÁSA
Všetky kozmetické procedúry sú vďaka kryoterapii oveľa účinnejšie. Pomáha zmierniť invazívne procedúry (napr. peeling, depilácia, mikrodermálna abrázia…).
- redukuje celulitídu, zrýchľuje metabolizmus a spaľovanie kalórií, čím napomáha pri chudnutí
-
dochádza k regenerácii a detoxikácii organizmu
-
zjemňuje vrásky, pleť sa stáva pevnejšou a pružnejšou, vlasy a nechty sú silnejšie
-
upokojuje pokožku, redukuje škvrny, nečistoty pleti a poškodenie pokožky slnkom
-
stimuluje produkciu kolagénu v hlbších vrstvách kože, čo vedie k pevnejšiemu, hladšiemu a mladšiemu vzhľadu
-
zlepšuje sexuálny život (anabolický efekt testosterónov u mužov)
-
omladzuje, osviežuje a zlepšuje náladu
Kryoterapia a ZDRAVIE
Z medicínskeho hľadiska je kryoterapia využívaná na liečbu bolesti zapríčinenej zápalovým ochorením pohybového aparátu (bolesti chrbta, reumatické ochorenie mäkkých tkanív, liečbu lupienky, postihnutie kože a kĺbov primárnou aj sekundárnou osteoporózou a celulitídou). Zvýšená látková výmena podmieňuje dokonalejšiu redistribúciu minerálov a vitamínov. Stres spôsobených chladom stimuluje imunitný, endokrinný systém, spúšťa pozitívnu hormonálnu reakciu.
- zlepšuje imunitný systém, eliminuje alergické, autoiminitné ochorenia a poruchy imunity
-
pomáha odstraňovať depresie a poruchy nálad
-
pomáha liečiť ochorenia CNS
-
pomáha liečiť reumatoidnú artritídu, reumatickú horúčku,
-
uvoľňuje svaly, znižuje svalovú bolesť, zápaly šliach, burzy, spazmy, lieči zápalové degeneratívne ochorenia kĺbov, chrbtice a šliach
-
pomáha s liečbou primárnej aj sekundárnej osteoporózy, artritídy
-
urýchľuje liečenie pooperačných stavov pohybového aparátu
LOKÁLNA KRYOTERAPIA
je určená na lokálnu liečbu pohybového aparátu, liečbu a rehabilitáciu pooperačných, poúrazových, zápalových i degeneratívnych stavov, reumatoidných ochorení. S obľubou sa používa nie len v športovom lekárstve. Reakciou na chlad dochádza k zníženiu subjektívneho pocitu bolesti. Pôsobenie chladu urýchľuje hojenie a liečbu mäkých tkanív a kĺbov po úrazoch, eliminuje opuchy a bolesť, podporuje svalovú relaxáciu a celkovú biologickú regeneráciu. Je veľkým prínosom pri liečbe a návrate stratenej pohyblivosti a funkčnosti pohybového aparátu. Už 6 aplikácii na indikované miesto nahrádza vstup do kryokomory, čo je veľmi výhodné pre ľudí s kontraindikáciami pre vstup do kryokomory.
Princípom lokálnej kryoterapie je zníženie teploty postihnutých tkanív, kĺbov, svalov, šliach v čo najrýchlejšie, v čo najkratšom čase, s cieľom vyvolať mimovoľnú reakciu prekrvenia, stiahnutie ciev v mieste poškodenia a brzdenie rozvoja silných príznakov zápalového stavu kostrovo-svalového aparátu, mäkkých tkanív a šliach.
Aplikuje sa lokálne , priamo na postihnuté miesto prostredníctvom pár kvapalného média (-160°C). Čas trvania jednej aplikácie je 3 minúty, čo vyvolá po aplikácii v postihnutej oblasti výrazné prekrvenie, naštartuje hojivé procesy, pôsobí proti opuchom, zápalom a eliminuje bolesť.
Prináša vynikajúce liečebné výsledky.
KRYOTERAPIA je znášaná veľmi dobre, a to i malými deťmi, pri ktorých je nutné voliť dobu primerane kratšiu (od 0,5 minúty až 1,5 minúty). Kryoterapiu znášajú dobre i osoby vo veľmi vysokom veku (85 rokov), pričom prakticky neexistuje vekové obmedzenie. Vo všeobecnosti pacienti počas pobytu v kryokomore nepociťujú chlad, ale skôr jemné pálenie či tupé bodanie na odkrytých častiach tela (tzv. chladné pálenie). Po jeho ukončení sa dostávajú prejavy zníženého napätia, uspokojenia, relaxu, sviežosti, psychického a fyzického uvoľnenia, ktoré pretrvávajú niekoľko hodín i dlhšie.
Kryoterapia teda účinne pomáha pri nasledujúcich chorobách a stavoch:
- chronické zápalové ochorenia kĺbov a chrbtice
- degeneratívne kĺbové ochorenia
- bolestivé chrbticové syndrómy
- zápalové reumatické ochorenia mäkkých častí a kože
- bolestivé kontraktúry (sťahy) kostrovej svaloviny a chrbtice
- poúrazové a pooperačné hematómy a opuchy
- autoimunitné ochorenia a poruchy imunity
- roztrúsená skleróza
- psoriáza s kĺbovými a kožnými príznakmi
- neurodermitída
- migréna
- chronické ochorenia dýchacieho systému a astma
- chronický únavový syndróm tinnitus (zvonenie a pískanie v ušiach)
- celulitída, elesticita pokožky
- oneskoruje proces starnutia pleti a tvorbu vrások
- stavy po kozmetických a plastických operáciách
- ťažkosti pri menopauze
- senná nádcha
- psychická depresia
- revitalizuje a omladzuje organizmus po únave
- zvyšovanie výkonnosti aktívnych športovcov
- zvyšovanie odolnosti proti infekčným chorobám
- prevencia a zlepšenie funkcie imunitného systému
- biochemická regenerácia a detoxikácia organizmu
- poruchy potencie
Absolvovanie kryoterapie je absolútne vylúčené pri nasledujúcich problémov:
- akútne ochorenie srdca a obehu (srdcový infarkt, nestabilná angína pektoris, pľúcna embólia, myokarditis a pod.) prekonané v ostatných šiestich mesiacoch
- extrémna alebo dekompenzovan hypertenzia s krvým tlakom stabilne nad 160/110
- ťažké poruchy prekrvenia končatín (stavy po embóliach a alebo zápaloch hlbokého žilového systému
- známa ťažká alergia na chlad
- niektoré rakovinové ochorenia podozrivé z tvorby takzvaných kryptoproteínov
- zápaly hlbokého žilového systému
- pokročilé štádiá ochorení srdca, pľúc a obličiek
- hnisavo – gangrenózne defekty s veľkým rozsahom na dolných končatinách
- ťažké anémie
- klaustrofóbia – strach z malých priestorov
- alkoholické alebo drogové opojenie
Niekedy môže byť návšteva kryokomory obmedzená v dôsledku týchto ťažkostí:
- akútny záchvat chronickej bronchitídy alebo astmy
- poruchy srdcového rytmu alebo chyby chlopní
- ischemická choroba srdca
- vek viac ako 75 rokov
- znížená funkcia štítnej žľazy
- chudokrvnosť
- užívanie niektorých liekov (neuroleptík)
- tehotenstvo
- onkologické ochorenia
- nádory mozgu a mozgových blán, stavy po ich operáciách
- Raynaldov syndróm (záchvaty bielych prstov)
- prebiehajúce horúčkovité infekčné ochorenie
Pre zvýšenie účinku celotelovej kryoterapie je vhodné ju doplniť Lokálnou kryoterapiou pôsobením priamo na bolestivé miesto.
ZDROJ
Vaše príspevky