Zápaly: čoho sú schopné a čo s nimi?

Zápal je v súvislosti so zdravím ponímaný len ako akási príčina akútnej choroby či bolesti. Málokto vie, že skryté zápaly sú výsledkom dlhodobého zlyhávania imunity a môžu byť nebezpečnejšie, ako viditeľné akútne zápaly.

Jednoduchý špecifický test krvi môže zachrániť život. Nazýva sa C-reaktívny proteín (poznáte ho pod skratkou CRP-čko) a meria stupeň skrytého zápalu v tele. To je dôležité, pretože takmer všetky moderné ochorenia sú spôsobené skrytým (latentným, hlbokým) a často dlhodobým zápalom, resp. zápalmi, vrátane srdcových ochorení, rakoviny, obezity a demencie, ako aj artritídy, autoimunitných ochorení, alergií a porúch trávenia.

Ak imunitný systém a schopnosť tela vyrovnávať sa so zápalom poškodená, je potrebné niečo robiť, inak smerujeme k neustálemu poškodzovaniu bunkových mitochondrií a teda ku chorobám a predčasnému starnutiu.

Každý, kto mal bolesť v krku, vyrážku, žihľavku alebo vytknutý členok, vie čo je zápal. Je to celkom normálna reakcia nášho obranného systému proti infekcii alebo traume.

Zápal potrebujeme na to, aby sme prežili.

Problém ale nastáva vtedy, keď sa náš obranný systém zblázni a začne bojovať proti sebe samému. Väčšina ľudí pozná hyperaktívne imunitné odpovede tela a príliš veľa zápalov, akými sú alergie, reumatoidná artritída, autoimunitné ochorenia alebo astma.

Len málo ľudí ale vie, že skrytý zápal je koreňom všetkých chronických ochorení: srdcových chorôb, obezity, cukrovky, demencie, depresie, rakoviny a dokonca autizmu.

Skutočnou obavou však nie je naša akútna reakcia na zranenie, infekciu alebo urážku, ale chronický zápal, ktorý pomaly ničí naše orgány, našu schopnosť optimálneho fungovania, čo vedie k rýchlemu starnutiu. Môžeme sa cítiť zdravo, ale ak tento zápal zúri vnútri nás, máme problém.

Toľko ľudí zomiera pri užívaní protizápalových liekov, ako je ibuprofén, koľko ich zomiera každý rok na astmu alebo leukémiu.

Zastavenie používania týchto liekov by bolo ekvivalentné nájdeniu lieku pre obe.

Bežné liečebné postupy, ako sú protizápalové lieky (ibuprofén alebo aspirín) alebo steroidy, ako je prednizón, hoci sú pravda často užitočné pri akútnych problémoch, zasahujú do vlastnej imunitnej reakcie a nevyhnutne vedú k vážnym, často až a smrteľným vedľajším účinkom.

Aký je teda najlepší spôsob, ako ovládať zápal?

V prvom rade je dôležité identifikovať spúšťače a príčiny zápalu/ov a až potom je možné obnoviť prirodzenú imunitnú rovnováhu tela tým, že mu poskytneme správne podmienky pre jeho správne fungovanie.

Čo teda spôsobuje zápaly?

▪ Zlá strava: najmä cukor, lepok a inak rafinované múky, spracované potraviny a zápalové tuky, ako trans a nasýtené tuky

▪ Nedostatok pohybu

▪ Stres

▪ Skryté alebo chronické infekcie, vírusy, baktérie, kvasinky alebo parazity

▪ Skryté alergény z potravy alebo z prostredia

▪ Toxíny ako ortuť a pesticídy

▪ Plesne, toxíny a alergény

 

Dôležité je nájsť tie zápalové faktory, ktoré sú pre každého jedinečné, aby sa zistilo, ako rôzne životné štýly, prostredie alebo infekčné faktory narúšajú imunitný systém, čo vedie k množstvu chronických ochorení.

Veď lekárskych časopisoch nájdeme nekonečné články o tom, ako je zápal koreňom chorôb.

Veľkým problémom je ale nedostatok komunikácie medzi špecialistami. Každý sa zaoberá konečnými účinkami zápalu namiesto riešenia príčiny.

Vezmite si napríklad 57-ročného človeka, ktorý sa rozhodol, že vylezie na vysokú horu a predtým ma požiadal, aby som mu pomohol zlepšiť zdravie a kondíciu a zbaviť sa množstva tabliet. Užíval pri tom asi 15 rôznych liekov na asi 5 rôznych vnútornými zápalmi spôsobených ochorení, vrátane vysokého krvného tlaku, pre-diabetesu, kolitídy, refluxu, astmy a autoimunitného ochorenia jeho vlasových folikulov nazývaných alopécia.

Spýtal som sa ho, ako sa cíti a on, že vraj skvele. Povedal so mu, že som prekvapený. Že sa cíti dobre, pretože som videl, na akom veľkom množstve liekoch bol. Áno, povedal, ale všetko je pod kontrolou najnovších liekov od špičkových odborníkov: od pľúcneho lekára na astmu, od gastroenterológa na kolitídu a reflux, od kardiológa na jeho vysoký krvný tlak, od endokrinológa na pre-diabetes a od dermatológa na vypadávanie vlasov.

Opýtal som sa ho, či mu niekedy niekto z týchto mojich kolegov lekárov špecialistov vysvetlil, prečo je jeho imunitný systém takýto slabý. Jeho odpoveď bola, že mu len povedali, že mal smolu, že “dostal” všetky tieto choroby, a nič o tom, žeby existovalo niečo, čo bolo príčinou jeho trápenia.

Dôkladne som ho vyšetril a našiel príčinu jeho problémov: lepok. Mal celiakiu, autoimunitnú chorobu spojenú s konzumáciou lepku, bielkovinou nachádzajúcou sa v pšenici, jačmeni, raži, špalde a ovsi.

O šesť mesiacov neskôr sa muž vrátil späť o 11 kilogramov chudší. Mal pravidelný krvný tlak, bez astmy, bez refluxu a bez kolitídy. Povedal, že po prvýkrát v živote mal normálne črevné pohyby. A dokonca aj jeho vlasy začali opäť rásť. A neužíval už žiadne lieky.

Ako zabrániť zápalom

Po tom, ako sa vám podarí zistiť príčinu zápalu/ov a zbavíte sa jej, je dobre zvoliť si životný štýl, ktorý nedovolí rozvoju ďalších zápalov. Nie je to vôbec zložité, a predsa veľmi účinné a vyžaduje si do dostatok vôle a vytrvalosti pre trvalú zmenu. Vyradiť zo stravy akékoľvek sladkosti je úplne jednoduchý krok. No vieme, koľko vôle si to vyžaduje.

Jedzte celistvú, prirodzenú, živú stravu,  bohatú na vlákninu, rastlinnú stravu, ktorá je bezpochyby protizápalová. To znamená nespracované, nerafinované potraviny, skutočné jedlo a silné protizápalové rastlinné produkty, ktoré sa nazývajú fytonutrienty. Nič spojené s cukrom alebo s trans-tukmi.  Jedzte zdravé tuky z bio olivového oleja, orechov, avokáda a omega 3 tukov z malých rýb ako sú sardinka, sleď, tmavá treska a divoký losos.

Hýbte sa! Cvičte! Vari treba dodať viac?

Naučte sa aktívne oddychovať. Cvičenie uvoľňuje vaše telo a znižuje zápal, robte jógu, meditujte, hlboko dýchajte a doprajte si horúci kúpeľ. Ak máte alergie na potraviny, zistite, aké sú to a prestaňte ich jesť. Užívajte denne kvalitné a silné probiotiká (“dobré baktérie”), aby ste pomohli pri trávení zlepšiť zdravé baktérie vo vašom čreve (hlavne tie, ktoré obsahujú čo najväčší počet a čo najviac druhov baktérií. Užívajte vitamíny a minerály. Jedzte pravidelne fermantované potraviny ako nepasterizovaná kvasená kapusta a iné.

Samozrejme, je dôležité vyhýbať sa toxinom s prostredia (vrátane kozmetiky) a prílišnému žiareniu (vrátane nadmernému používaniu mobilov)

V budúcnosti by už nemuseli existovať špecialisti ako kardiológovia, neurológovia alebo gastroenterológovia, ale noví špecialisti ako “inflamaológovia”, alebo lekári pre systématickú liečbu zápalov.


Autor: Dr Mark Hayman, je všeobecným lekárom v USA praktizujúcim tzv. Funkčnú medicinu, teda medicínu zameranú na  príčiny ochorení. Je autorom 9. bestsellerov v New York Times, je tiež riaditeľom Clevlandského centra funkčnej medicíny, klinickým edítorom Huftington Post

Preklad: Kat Sopuch-Arva

Úprava: Vedomec

Iné články o zápaloch

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 281 ďalším odberateľom

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s