Nechajte matku na pokoji! …alebo, aká významná je prvá hodina po pôrode

Hodina po narodení je nepochybne jednou z najdôležitejších fáz v živote človeka. Naše sociálne  ale aj duševné schopnosti sú vo veľkej miere formované na samom začiatku interakcie matky a novorodenca. A predsa je prvá hodina, ktorú matke a dieťatku už nik nevynahradí, po narodení tak smutne zanedbávaná.

Na dôležitosť prvej hodiny po narodení dieťaťa sa dá pozerať z viacerých hľadísk:

  1. Náhla potreba dýchania. Počas prvej hodiny po narodení sa dieťa musí náhle naučiť používať pľúca. To predovšetkým znamená, že srdce musí naliehavo pumpovať krv do pľúcneho obehu.

  2. Účinky hormónov na správanieVeda už dnes vie, že nie všetky hormóny sú uvoľnené matkou a plodom počas prvého a druhého štádia pôrodu, ale ich intenzívne vylučovanie pokračuje počas hodiny po narodení. Všetci naokolo majú osobitnú úlohu pri interakcii medzi matkou a novorodencom. Až donedávna funkcia týchto hormónov nebola vôbec študovaná.

Kľúčovým hormónom, ktorý sa podieľa na fyziológii pôrodov, je nepochybne oxytocín. Jeho mechanické účinky sú dlho známe (účinky na kontrakcie maternice pri narodení dieťaťa a porodení placenty, účinky na kontrakcie myo-epiteliálnych buniek prsníka pri reflexe vylučovania mlieka). Z výskumov vyplýva, že oxytocín je typický altruistický hormón; aktivuje sa bez ohľadu na aspekt a pôvod lásky.

Tieto údaje sa zdajú byť dôležité, keď vieme, že podľa švédskych štúdií ženy majú po narodení dieťaťa a pred porodením placenty schopnosť dosiahnuť najvyšší možný vrchol oxytocínu. Tak ako sa to deje za iných okolností (napríklad pohlavný styk alebo laktácia), uvoľňovanie oxytocínu je vo veľkej miere závislé od faktorov prostredia, v ktorom pôrod prebieha. Ten prebieha ľahšie, ak je miesto veľmi teplé (takže hladina hormónov adrenalínu je najnižšia). Je tiež jednoduchší, ak jedinou činnosťou matky v popôrodnej fáze je pozerať sa do očí svojho dieťaťa a cítiť kontakt s jeho pokožkou bez akéhokoľvek rozptýlenia a jednoducho si ho len tak užívať.

Oxytocín sa nikdy neuvoľňuje izolovane. Je to vždy súčasť komplexnej hormonálnej rovnováhy. V prvej hodine po narodení je vysoký vrchol oxytocínu spojený s vysokou hladinou prolaktínu, ktorý je tiež známy ako “materský hormón.” Toto je je veľmi dôležitý moment pre naštartovanie lásky k deťom. Oxytocín a prolaktín sa navyše navzájom dopĺňajú. Ba dokonca estrogény aktivujú receptory oxytocínu a prolaktínu.

Aj hormóny adrenalínového typu (často vnímané ako hormóny agresie) majú pri interakcii medzi matkou a dieťaťom hneď po jeho narodení zjavnú úlohu. Počas posledných kontrakcií pred narodením hladina týchto hormónov u matky vrcholí. Preto vo fyziologických podmienkach, akonáhle sa spusti reflex vypudenia plodu, ženy majú tendenciu byť vzpriamené, plné energie a náhle sa potrebujú za niečo alebo niekoho uchopiť. Často potrebujú vypiť pohár vody, rovnako ako by aj azda zrazu dokázali hovoriť pred veľkým publikom. Jedným z účinkov takéhoto uvoľňovania adrenalínu je, že matka je v pohotovosti a pripravená na moment, keď sa dieťa narodí.

Ak by ste pozorovali cicavce vo voľnej prírode, zistili by ste, aké je výhodné, že matka dostane dostatok energie a potrebnej agresivity aby v prípade potreby dokázala ochrániť svoje novorodené dieťa. Agresivita je aspektom materskej lásky.

Aj dieťa má svoje vlastné mechanizmy prežitia počas posledných silných expulzívnych kontrakcií a uvoľňuje svoje vlastné hormóny adrenalínového typu. Rýchlosť noradrenalínu umožňuje plodu prispôsobiť sa fyziologickej deprivácii kyslíka špecifickej pre túto situáciu. Viditeľným účinkom tohto hormonálneho uvoľňovania je to, že dieťa je bezprostredne po narodené ostražité, s otvorenými očami a rozšírenými zreničkami. Ľudské matky sú fascinované pohľadom na svojho novorodenca. Je to ako keby im dieťa dalo akýsi signál a zdá sa, že tento ľudský kontakt z očí do očí je dôležitým prvkom začiatku vzťahu matky a dieťaťa medzi ľuďmi.

3.Pohľad z perspektívy etológov. Etológovia boli prvými vedcami, ktorí zistili, že v živote človeka existuje bezprostredne po narodení kľučová doba, ktorá je veľmi krátka a nikdy sa nezopakuje. Je to práve prvá hodina po narodení, kde sa pod vplyvom hormónov začína budovať puto medzi matkou a dieťaťom.

Pri nenarušenom procese pravého prirodzeného pôrodu matka poprvykrát uzrie medzi nohami svoje dieťatko. Po krátkej chvíli sa osmelí a dotkne sa ho, najskôr len prstami, potom rukami a nakoniec ho berie do náručia. A práve v tomto momente, keď mu prvýkrát očarene hľadí do očí, začína sa proces budovania materinského puta.

4: Prvá hodina ako začiatok laktácieVäčšina pôrodných asistentov v súčasnosti vie, že ľudské dieťa je prirodzene naprogramované na to, aby našlo prsník hneď v prvej hodine po narodení. Okrem toho je možné pochopiť, že vo fyziologických podmienkach, keď je novonarodené dieťa pripravené nájsť prsník, je matka stále v istej hormonálnej rovnováhe. Stále je akoby “na inej planéte.” Je stále veľmi inštinktívna. Vie napríklad, ako držať dieťa. Medzi ľuďmi je dojčenie potenciálne inštinktívne. Neskôr prichádza priestor pre jeho zdokonaľovanie a zlepšovanie techniky.

5: Prvá hodina a metabolická adaptáciaPokiaľ je dieťa v maternici, výživné látky, hlavne životne dôležitá palivová glukóza, sú poskytované v nepretržitom režime cez pupočnú šnúru. Po narodení sa dieťa musí ihneď prispôsobiť prerušenému zásobovaniu.

6: Bakteriologické hľadiskoPred narodením je dieťa čisté, bez baktérií a bacilov. Počas pôrodu prichádza do prvého kontaktu s, pre imunitu veľmi dôležitými baktériami (a toto sa nedeje pri sterilnom cisárskom reze, kde je dieťa o tieto významné baktérie ochudobnené) z oblasti porodných ciest, ich okolia a hneď na to aj s baktériami na tele matky. O hodinu neskôr už pokrývajú jeho sliznice milióny zárodkov baktérií.

Otázkou je, ktoré baktérie budú prvé kolonizovať telo dieťaťa? Zárodočné prostredie matky je z pohľadu novorodenca už známe a priateľské, pretože matka a dieťa majú rovnaké protilátky (IgG). Inými slovami, z bakteriologického hľadiska musí byť novorodené ľudské dieťa naliehavo v kontakte len s jednou osobou – jej matkou. Ak dodáme, že predčasná konzumácia materinského kolostra pomôže vytvoriť ideálnu črevnú flóru, nie je pochýb o tom, že z bakteriologického hľadiska je hodina po pôrode kritickým obdobím s celoživotnými dôsledkami na život dieťaťa.

7: Spustenie procesu termoregulácieZatiaľ čo v maternici dieťa nikdy nepociťovalo rozdiely v teplote (okrem možných epizód materskej horúčky), prvé minúty po narodení sú prerušením tohoto stabilného teplotného prostredia. Keďže mechanizmy termoregulácie ešte nie sú dostatočne vyvynuté, existujú teoretické dôvody, pre ktoré je možno obávať sa prípadov materskej hypertermie počas pôrodu, čo je často vyvolané epidurálnou anestézou alebo príliš horúcim kúpeľom. Takéto situácie môžu nebezpečným spôsobom ohroziť termoreguláciu dieťaťa.

8: Prispôsobenie sa gravitáciiPočas prvej hodiny sa vytvorí nový vzťah k gravitácii. Vestibulárny nerv, ktorý slúži pri rovnováhe, prenáša do mozgu nevídanú záplavu impulzov z polkruhových kanálov, močoviek a sáčkov.

9: ​​Etnologický prístupVäčšina kultúr narúša prvý kontakt medzi matkou a dieťaťom počas hodiny po narodení. Najrozšírenejšie a zároveň veľmi škodlivé je propagovanie faktu, že kolostrum je pre dieťa škodlivé. Preto sa často lekári snažia matku a dieťa „rozdeliť“ po pôrode banálnymi činnosťami, ako sú prestrihávanie pupočnej šnúry, kúpanie, otáčanie, viazanie, prepichovanie uší malých dievčat a iné úuplne nepotrebne a veľmi škodlivé praktiky.

10: Prístup pôrodných lekárov asistentiekLen niektorí (o to menej na Slovensku) pôrordníci v súčasnosti podporujú a praktizujú autentické prirodzené pôrody, tak, ako tomu bývalo kedysi. Nie sú väzňami prísnych pravidiel a protokolov. Uisťujú sa, aby napríklad bola izba dostatočne teplá. Zabezpečujú, aby matka nebola pri pohľade na oči dieťaťa a pri kontakte s pokožkou dieťaťa okolím nijako rozptýľovaná. Ochraňujú fyziologické procesy, starajú sa o to, aby matka bezpečne vylúčila placentu a vôbec, riadia sa jednoduchým, v prírode tak samozrejmým pravidlom,

„Nechajte matku na pokoji“!


Zdroj: Midwifery Today

 

Preklad: Mgr. Katarína Sopuch Arva

 

Úprava: Mgr. Denisa Hrnčiarová

 

 

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 281 ďalším odberateľom

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s