Deti s nedostatkom vitamínu D majú 3,5 násobne viac infekcií močových ciest!

Mnoho rodičov nám od januára píše o zápaloch (najmä) detí s močovými cestami. Zvyčajne radíme, aby bola deťom okrem iného aj zmeraná hladina vitamínu D v krvi. Z výsledkov sústavne zisťujeme, že doposiaľ úplne všetky detí mali veľmi nízke hladiny vitamínu D, a to nielen podľa najnovších vyskumov, ale aj podľa tých zastaralých, kde sú odporúčané hladiny vitamínu D omnoho nižšia.

Štúdia publikovaná v r. 2015 odbornom časopise Hormone Research in Pediatrics (Hormonálny výskum v pediatrii) zistila, že deti so zápalmi močových ciest majú oproti zdravým deťom nižšiu hladinu vitamínu D.

Je známe, že vitamín D pôsobí proti infekciám tým, že produkuje anti-mikrobiálne peptidy. Tieto potom pomáhajú telu ničiť bunečné steny vírusov a baktérií.

Výskumníci preto predpokladali, že vitamín D by mohol byť nápomocný aj pri infekciách močových ciest (UTI). V snahe túto hypotézu potvrdiť alebo vyvrátiť, sledovali hladinu vitamínu D u 64 zdravých detí a u 82 detí s prvým výskytom UTI.

Hladina vitamínu D u detí s UTI bola podstatne nižšia (len 11.7 ng/ml) ako u zdravších detí (27.6 ng/ml, čo podľa Kampane za pravdu v medicíne a mnohých expertov na vitamín D, tiež nie je dostatok).

Záver výskumu upozornil na to, že deti s hladinou vitamínu D menšou ako 20 ng/ml sú vystavené 3,5 násobnému riziku infekcie močových ciest.

Môžeme len predpokladať, že toto platí aj pri iných infekciách.


Tekin M. et al. The Association between Vitamin D Levels and Urinary Tract Infection in Children. Hormone Research Pediatrics, 2015.


 

Viac o vitamíne D

Späť na hlavnú stránku

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 281 ďalším odberateľom

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s