Plasty počas tehotenstva výrazne zvyšujú riziko potratov. Vyhýbajte sa im!

Vo vedeckej literatúre boli opäť preukázané nežiadúce účinky chemického bisfenolu (BPA) z plastov na reprodukciu. Výskumníci zo Stanford Univerzity v Kalifornii zistili, že  čím viac BPA cirkuluje v krvnom obehu tehotnej ženy, tým väčšia je šanca, že bude mať potrat.

Medzi 115 tehotnými testovanými ženami zažilo 68 z nich potrat, čo je približne 3x väčšie riziko ako u bežnej populáce.

Pri ďalšom vyšetrovaní bol pozorovaný priamy vzťah medzi úrovňami BPA a potratov, ktorý potvrdil rastúce obavy, že prítomnosť BPA priamo vplýva na ľudskú reprodukciu.

Podľa magazínu Environmental Health News (EHN) boli všetky ženy prijaté na Kliniku plodnosti v Stanforde do štyroch týždňov od oplodnenia. Každá z nich bola pred samotným začatím liečby testovaná na úroveň BPA. Ženy boli potom rozdelené do štyroch skupín na základe výsledkov. Tie sa vyhodnocovali z hľadiska rizika potratu.

Na čele bola skupina žien s najvyššou úrovňou BPA, u ktorých sa vyskytovala 83% šanca potratu. Ženy v druhej a tretej skupine s vysokou úrovňou vystavovania sa BPA mali 58% a 30% riziko potratov. Na poslednom mieste sa nachádzala skupina žien s nízkou úrovňou BPA, u ktorých sa potraty vyskytovali veľmi zriedka. Hoci v tejto štúdii nebol nájdený priamy dokaz vzťahu medzi BPA a potratmi, uvedený výskum má svoju silnú výpovednú hodnotu.

Je tu ešte aj výskum z r. 2013 z Massachusetts, ktorý sa viazal na BPA a neplodnosť. Tu boli rozpoznané ťažkosti s otehotnením medzi pármi, ktoré sa často vystavovali vplyvu BPA.

„Párom, ktoré trpia neplodnosťou alebo opakujúcimi sa potratmi, je vysoko odporúčané sa vyhýbať styku s plastami, pretože to má jednozačný vplyv na vývoj plodu.“, uviedli autori novej štúdie.

Úrad pre kontrolu potravín a liečív (FDA) ignoruje vedu. Stojí si za tým, že BPA je bezpečný.

Alarmujúci je fakt, že viac ako 90% celkovej populácie je momentálne kontaminovaná vplyvom BPA. Prípady neplodnosti, potratov a vrodených vád sú preto na vzostupe, k čomu sa pridávajú aj negatívne vplyvy životného prostredia.

Výskumníci z Brighamu a Ženskej nemocnice v Bostone zhromaždili údaje výskumov potvrdzujúce, že BPA priamo bráni v normálnom vývoji ľudského vajíčka. Ďalšie podrobnosti štúdie publikovanej v časopise Human Reproduction (Ľudská reprodukcia) preukázali, že BPA znemožňuje normálnu ľudskú reprodukciu, čím sa znižuje pravdepodobnosť, že vajíčka budú plne vyzreté. Preto Dr. Catherine Racowsky vo svojich štúdiách prizvukuje dôležitosť úlohy BPA pri neplodnosti.

Veľa ďalších výskumov vykonaných po celom svete prišlo k podobným záverom. No aj napriek tomu FDA plne popiera vedu a zostáva neústupná vo svojom tvrdení, že súčasné vystavovanie sa vplyvom BPA je úplne bezpečné a toto je klamstvo, ktoré koluje medzi verejnosťou a poškodzuje ju.

Keď FDA nedávno vydala svoju vlastnú štúdiu, ktorou sa snažila dokázať bezpečnosť BPA na ľudí, mnohí akademickí vedci boli pobúrení, keď zistili, že prvky použité v štúdii boli zámerne kontaminované. A ako sa neskôr ukázalo, použité výskumné vzorky aj predmety vystavované BPA úplne znehodnotili celú túto štúdiu.

„Je to základ vedy.“, uviedol Gail S.Prins, profesor fyziológie na Ilinojskej Univerzite v Chicagu, vo svojom diele Matka Jones (Mother Jones):„Ak sú vaše kontrolné vzorky kontaminované, máte neúspešný experiment a vaše údaje musia byť zlikvidované. Pochybujem o tom, že by takého výsledky niekedy nejaký časopis publikoval.“ Ale pre FDA sa hodili.

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 281 ďalším odberateľom

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s