Vyhýbajte sa plastom! Prispievajú k neplodnosti

Výskyt neplodnosti rapídne rastie. A s ním aj obchody s tým spojené. Medicína sa tvári, že horlivo hľadá príčiny a liek na neplodnosť. Enviromentálne faktory sú však zväčša ignorované. Neprinášajú profit.

Úrady sú tak zahĺbené do propagácie zdravotnej nezávadnosti všetkých potravín na trhu a tak silno sa snaža chrániť svojich občanov pre konzumáciou určitých prírodných potravín (ako je napr. surové mlieko, vitamíny a liečivé byliny), že by ste si možno mysleli, že nebezpečnejším veciam, ako je surové mlieko nie sme vôbec vystavovaní. Ale opak je pravdou.

Chemický prvok známy ako Bisfenol-A (BPA), ktorý sa nachádza v potravinových obaloch,  v dojčenských fľašách alebo na vnútornej strane plechoviek, preniká do samotných potravín. To  bolo opäť prepojené s veľmi vážnymi zdravotnými problémami – vrátane vrodených vád, mozgovej dysfunkcie, zvýšeným rizikom cukrovky, rakoviny a inými. Dokonca je tu aj podozrenie, že BPA má za následok aj erektilnú dysfunkciu  (iným slovom mužskú impotenciu).

Americký Úrad pre kontrolu jedla a liečív sa už dlhé roky snaží zakázať túto chemikáliu. Poslednú dobu k nám prichádzajú nové dôkazy o tom, že ignorovanie rozšíreného používania BPA produktov by mohlo ovplyvniť budúce generácie. Dôvod?

Vystavovanie sa plodu vplyvom BPA pred narodením môže spôsobiť ženskú neplodnosť v v jej dospelom veku, teda o mnoho rokov.

Štúdia zverejnená v decembrovom č. 2 časopisu Environmental Health Prospective (Zdravotné perspektívny životného prostredia) zistila, že plodnosť u myší, ktoré boli vystavované vplyvom BPA počas vývoja plodu a pri novorodenca, časom rapídne klesá.

Tieto zvieratá však neboli vôbec vystavované mega množstvám tejto chemikálie. Použité dávky v experimente boli nižšie alebo rovnaké úrovniam, akými sú vystavovaní ľudia denne vo svojom životnom prostredí!

„Myši vystavované vplyvu BPA v maternici a počas dojčenia, mali neskôr menej  úspešné tehotenstvá a tiež donosili menej mláďat počas doby trvania štúdie.“

Takto sa vyjadrila jedena zo spoluautorov štúdie, Dr. Ana M.Soto, MD, profesorka anatómie a bukovej biológie na Lekárskej Univerzite v Tuft (TUSM) a zároveň členka fakultného programu bunkovej, molekulárnej a vývojovej biológie na Sacklerovej absolventskej škole biomedickej vedy.

Pri troch najvyšších dávkach BPA testovaných na myšiach, iba 60% z myší malo 4  alebo viac pôrodov počas 32 týždňov, v porovnaní s 95% zvierat, ktoré neboli vôbec vystavované tejto chemikálii.

Hoci reprodukčné problémy neboli u samičiek zjavné počas prvého tehotenstva, v neskoršom živote hlodavcov došlo  výraznému poklesu potomkov.

„Toto zistenie je dôležité, pretože štandardné skúšky reprodukčnej toxikológie v súčasnosti pozostávajú len z posúdenia úspešnosti prvého tehotenstva u mladých zvierat. Ak sa však nepreskúma aj následné tehotenstvo, relevantné vplyvy účinkov BPA sa môžu prehliadnuť. “

To uviedol pre média ďalší spoluautor štúdie Beverly S.Rubin, PhD, profesor anatómie a bunkovej biológie na TUSM a člen bunkovej, molekulárnej a vývojovej biológie a neurovedeckom fakultnom programe Sacklerovej školy.

„Okrem toho sa neplodnosť študovala ako následok vplyvu špecifickej dávky BPA.“ Najvyššie a najnižie dávky BPA mali vplyv na plodnosť, zatiaľ čo stredné dávky nie. Tento jav, nazývaný non-monotónnosť, je spoločným rysom hormonálnej činnosti. Inými slovami, chemické látky musia byť testované v rôznych dávkach, aby sa zabránilo falošnéhu „nulovému“ výsledku.“, dodal spoluautor Carlos Sonnenschein a kolega Dr.Sota a Dr.Rubina.

Dr Nicolas J.Cabaton, PhD, pôsobiaci pre Francúzsky Národný inštitút poľnohospodárskeho výskumu (INRA) sa vyjadril nasledovne:

„Naše zistenia majú potencionálne veľký význam pre človeka, pretože BPA sa používa pri výrobe materiálov, akými sme vystavovaní každý deň, ako sú napr. polykartónové plasty, živice potiahnuté na potravinárskych a nápojových plechovkách a pod.“

Výskumný tím tiež poukázal na to, že BPA má učinky podobné hormónu estrogénu a už v predchádzajúcich štúdiach bol preukázaný, ako príčina zvýšenia rizika rakoviny prsníka a prostaty, abnormálneho správania a obezity.

Najviac obávaná je skutočnosť, že BPA kontaminuje celú ľudskú populáciu (!)  –  u viac ako 92% testovaných detí a dospievajúcej mládeže bola zistená prítomnosť BPA v moči!

V tomto výskume boli použité tri dávky, ktoré sú v rozmedzí denného vystavovania človeka a ďaleko nižšie ako uvádza Agentúra pre ochranu životného prostredia (Environmental Protection Agency/EPA), tj. maximálna prijateľná denná dávka chemických látok.

Ako zdôrazňuje v závere štúdie Dr. Soto:

„Naše výsledky naznačujú, že takýto citlivejší test, aký sme použili v našom výskume, by mal byť zaradený do denného programu štúdii všetkých spoločnosti, aby sa odhalila skutočná pravda a možné epigenetické vplyvy týchto podozrivých endokrinných narúšačov.“

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 281 ďalším odberateľom

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s