Prečo by ste mali jesť stonkový zeler? A najmä ak sa chcete vyhnúť rakovine

Väčšina z nás nevie o stonkovom zeleri veľa, okrem toho, že “prakticky nemá žiadne kalórie”, jeho zloženie je “väčšinou voda” a má „svojskú“ chuť.  Ale je toho oveľa viac, čo by ste mali o zeleri vedieť.

Zabíja rakovinové bunky a zastavuje rast rakovinového nádoru

Stonkový zelér má niekoľko zložiek, ktoré z neho robia silným bojovníkom proti rakovine. Spolu s jeho príbuzným, petržlenom, obsahuje bioflavonoidy nazývané apigeníny bojujúce proti rakovine, ktoré boli študované vo vzťahu k rakovine prsníka a vaječníkov.

Štúdia z Univerzity v Missouri zistila, že apigenín znižuje riziko vzniku rakoviny prsníka, ktorý je stimulovaný progestínom, syntetickým hormónom, ktorý sa často podáva ženám v menopauze.

Táto štúdia skúmala myši, ktorým bol implantovaný smrteľný, rýchlo rasúci typ ľudskej rakoviny prsníka, ktoré boli neskôr liečené progestínom podobným ako u žien po menopauze. Výskumu sa zúčastnila aj kontrolná skupina, ktorá nedostala progestín a druhá  časť progestínovej skupiny dostávala tiež apigenín.

Výsledky preukázali, že nádory sa zmenšili u myší liečených apigenínom a rast ich rakovinových buniek klesol na úroveň kontrolnej skupiny (tie, ktoré nemali progestín). Spoluautor štúdie Salman Hyder poznamenal, že apigenín spomaľuje rast rakoviny tromi spôsobmi:

 • zabíja rakovinové bunky
 • bráni deleniu rakovinových buniek
 • znižuje expresiu génu spojeného s rakovinovým rastom

Inými slovami, nádory rástli u myší, ktorým nebol podaný apigenín. Ale s apigenínom sa nádory zmenšili a neboli až také veľké. Taktiež krvné cievy, ktoré dodávajú rakovinovým bunkám energiu, mali tiež menší priemer u myší, ktorým bol podávaný  apigenín v porovnaní s myšami bez apigenínu, čo viedlo k obmedzenému prúdeniu živín do nádorov, potenciálne k vyhladovaniu rakovinových buniek a k obmedzovaniu jej schopnosti šíriť sa. Vedci stále skúmajú, či by sa takýto typ liečby dal aplikovať aj na ľudí.

Medzitým ďalšia štúdia, ktorá sa uskutočnila na univerzite v Rutgers, našla v zeleri iné protirakovinové zlúčeniny. Tie sa nazývajú acetylénové látky, ktoré môžu skutočne zastaviť rast nádorových buniek. Tvrdia, že pitie surovej šťavy zo zeleru môže zabrániť poškodeniu voľných radikálov v bunkách, čo môže zabrániť vzniku rakoviny v žalúdku a hrubom čreve.

Zeler zvyšuje hladinu bielych krviniek 

Zeler obsahuje ďalšiu zlúčeninu, fytochemickú látku, známu ako kumarín. Štúdie na kumarínoch ukazujú, že sú účinné pri prevencii rakoviny a sú schopné zvýšiť imunitné aktivity niektorých línií bielych krviniek.

V štúdii uskutočnenej na univerzite v Tokiu Denki vedci skúmali 21 kumarínov pre svoju antiproliferatívnu aktivitu voči týmto druhom rakoviny:

 • pľúcny karcinóm
 • melanínový pigment produkujúci myšací melanóm
 • T-bunková leukémia
 • karcinóm žalúdka, ktorý metastázoval do pečene

Zeler prináša aj ďalšie výhody. Ide o tzv. jedlo pre mozog. Ako starneme, náš mozog má tendenciu reagovať na každú miernu provokáciu tým, že vylučuje množstvo zápalových zlúčenín spojených s únikmi pamäti, spôsobuje zahmlené myslenie a únavu mozgu.

Zeler chráni náš mozog pred týmito problémami tým, že povie hyperaktívnym imunitným bunkám, aby sa usadili. To má dôsledky na choroby, ako je Alzheimerova choroba a roztrúsená skleróza multiplex. Zápal je faktorom v kognitívnych a behaviorálnych poruchách spojených so starnutím.  

Ďalší výsledok obsiahnutý v novej štúdii uverejnenej v časopise Journal of Nutrition hodnotí, že luteolín, rastlinný flavonoid, spôsobuje zápalové reakcie mimo centrálneho nervového systému. Táto štúdia ukázala, že mozgové bunky vystavené účinkom luteolínu mali významne zníženú zápalovú odpoveď.

Zdá sa, že luteolín zastavuje produkciu interleukínu-6 (IL-6), kľúčového cytokínu v zápalovej dráhe, o vysokých 90%! Ako povedal hlavný výskumník Rodney Johnson: “Ide o rovnako silnú inhibíciu ako čokoľvek, čo sme videli predtým.”  

Stonkový zeler je prospešný pre naše zdravie vo veľa iných smeroch 

Nikdy by ste si asi nepomysleli, aká silný je tento druh zeleniny obsahujúci z prevažnej väčšiny len vodu. Však?  Táto dlhá, tenká, zelená zelenina pochádza z rodiny mrkvy, spolu s paštrnákom, feniklom a petržlenom.

Vonkajšie stonky zeleru nazývané rebrá, obklopujú jeho jemné, mierne ochutené vnútorné rebrá a zelené srdce.

Má tiež listy, ktoré sa často omylom vyhadzujú z dôvodu, že sú “nestráviteľné”. Ale nič nemôže byť vzdialenejšie od pravdy, pretože práve listy zeleru obsahujú najvyššiu koncentráciu živín.  

Je tiež považovaný za afrodiziakum. Neexistuje však o tomto veľa vedeckých dôkazov.

Stonkový zeler je plný vitamínov a minerálov, vrátane vitamínu K (dobrý pre krv a kosti), vitamínu C (imunitný posilňovač), aminokyselín, esenciálnych mastných kyselín, folátu, železa, horčíka, mangánu, fosforu, draslíka, selénu, zinku , vitamínov A, B1, B2, B3, B5, B6 a E … a oveľa viac.  

Znižuje krvný tlak a tónuje vaskulárny systém  Je známe, že nedostatok horčíka ovplyvňuje krvný tlak. Zeler je nabitý horčíkom, ktorý môže uvoľniť svalové bunky v arteriálnych stenách. Toto rozširuje tepny a umožňuje krvi väčšiu voľnosť voľného pohybu.  

Zabezpečuje zdravé a pružné kĺby   Jeho protizápalové vlastnosti pomáhajú zmierniť bolesť a opuch kĺbov, čo znamená, že môže pomôcť tým, ktorí trpia artritídou, reumatizmom a dnou. Je to tiež účinné diuretikum, ktoré môže pomôcť pri odstraňovaní kryštálov kyseliny močovej z kĺbov.  

Výborný v boji proti astme   Jeho vysoká hladina vitamínu C môže pomôcť zmierniť astmatické záchvaty.  

Účinný proti prechladnutiu, chrípke a predchádza vírusovým ochoreniam  

Je liekom na nespavosť 

Prebdené noci majú negatívny dopad na naše zdravie. Pre dobrý spánok sa preto odporúča vypiť pohár čerstvej  šťavy zeleru s polievkovou lyžicou medu. To vám môže pomôcť uvoľniť sa a mať pokojný spánok. Zaujímavé je, že jeho liečebné vlastnosti dokonca fungujú aj počas spánku.  

Pomáha pri obličkových a žlčníkových kameňoch  Zelerová šťava pomáha odstraňovať z tela toxíny, ktoré tvoria tieto bolestivé kamene. Pravidelné pitie čerstvej šťavy pôsobí ako diuretikum, čím sa predchádza vzniku kameňov. Ak ste náchylní k tomuto problému, 1 pohár šťavy denne tomu môže predísť.

Taktiež:

 • Môže predchádzať a zmierňovať priebeh migrény na základe aktivity kumarínu
 • Pomáha tráveniu a zmierňuje problémy s črevami
 • Znižuje hladinu cholesterolu
 • Prebudováva krvné bunky
 • Podporuje imunitný systém
 • Reguluje teplotu tela
 • Je silne protizápalový
 • Podporuje pečeň ako silný detoxikátor
 • Môže pomôcť chrániť ženy pred infekciami močových ciest

Ak chcete na svojom tele pocítiť jeho prínosy, pite šťavu zo zeleru spolu s čerstvým pomarančom (odporúča sa len kvôli zlepšeniu chuti) po dobu 30 dní. Môžete ho tiež skúsiť odšťavovať spolu s paradajkou, pridajte troška čerstvej cibule a cesnaku, čím zvýšite jeho biochemické pôsobenie v tele. Ak vám chuť samotného zeleru neprekáža skúste ho skombinovať s bio orechovým maslom ako pochúťku na desiatu či olovrant.   

Dve dôležité upozornenia

Konzumáciu zelerových semiačok obmedzte počas tehotenstva na minimum. Obsahujú prchavé oleje, flavonoidy, kumaríny a kyselinu linolovú, ktoré môžu spôsobiť kontrakcie maternice. Tomuto sa treba vyhýbať pred  39-40 týždňom tehotenstva. Ide však o malý problém, pretože je málo pravdepodobné, že v stonkovom zeleri nájdete nejaké semiačka.

Po druhé, zeler je jedným zo “špinavých potravín”. Podľa poslednej správy Pracovnej skupiny pre životné prostredie, konvenčne predávané zelery sú jedným z najhorších druhov výrobkov pre nákup. Jeho jemná, absorpčná koža spôsobuje, že je obzvlášť náchylná na nasiaknutie a zadržiavanie pesticídov. Testovanie odhalilo zostatkové stopy z ohromujúcich 67 pesticídov. Preto sa teda odporúča kúpa bio zeleru, alebo ideálnejšie je dopestovať si ho vo vlastnej záhradke.

Bio stonkový zeler môže byť teda úžasným jedlom, ktoré keď pridáte do svojho denného jadálnička, bojujete tým aktívne proti rakovine. Je lacný a keďže tak či tak musíte niečo jesť, prineste si ho domov už dnes. Samozrejme, keď ho konzumujete surový, máte vyhraté. Nezničíte v ňom dôležité výživové látky a ušetrite energiu na varenie.

S láskou a vďakou pre stránku Vedomec preložila a upravila Mgr. Katka Sopúchová

Môj blog Coco di bella

Zdroje

 1. http://www.science20.com/news_releases/luteolin_flavonoid_in_celery_may_impact_multiple_sclerosis
 2. http://www.care2.com/greenliving/cancer-inhibiting-celery.html
 3. Saebyeol Jang, Keith W. Kelley, and Rodney W. Johnson, ‘Luteolin reduces IL-6 production in microglia by inhibiting JNK phosphorylation and activation of AP-1’, Proc. Natl. Acad. Sci. USA, 10.1073/pnas.0802865105
  4 http://www.livestrong.com/article/24659-health-benefits-raw-celery-juice. Tyler Woods, Ph.D., The Health Benefits of Raw Celery Juice, March 28, 2011.

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 281 ďalším odberateľom

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s