Nízka hladina vitamínu D spôsobuje vysoký tlak

Je smutné a prekvapivé, koľko ľudí vo vašom okolí trpí vysokým krvným tlakom a koľko chemických tabliet úžívajú. Lekári pritom doposiaľ ignorujú fakt, že hypertenziu je celkom jednoduché liečiť prirodzenejšie.

Samozrejme, najprirodzenejšia cesta k upraveniu krvného tlaku je kompletná zmena životného štýlu. K tomuto je však potrebná pevná vôľa a odhodlanie.

Mnohé predošlé pozorovacie štúdie dokázali súvislosť medzi nízkou hladinou vitamínu D a hypertenziou. Konvenčná medicína ale ako pevný dôkaz požaduje štúdie, ktoré priamo dokazujú, že nízka hladina vitamínu D hypertenziu spôsobuje.

Aj keď takáto štúdia teraz existuje, nie je najmenší dôvod dúfať, že si to medicína, založená na dôkazoch, hneď len tak, bez tlaku verejosti osvojí.

Nič by však nemalo brániť, aby si pacient osvojil poznatky z veľkého výskumu na 155.000 luďoch s vysokým tlakom. Tento výskum, najvačší svojho druhu, totiž dokázal, že nedostatok vitamínu D hypertenziu spôsobuje. (1)

Čím vyššia hladina vitamínu D, tým menšie riziko hypertenzie

Neuveriteľné, ale faktické bolo zistenie, že každé zvýšenie hladiny vitamínu D o 10 percent znižuje riziko vzniku hypertenzie o 8 percent.

Nízka hladina vitamínu D môže vyvolať hypertenziu

Dôkazy, že nízka hladina vitamínu D môže spôsobiť vysoký krvný tlak, boli predstavené na konferencii European Society of Human Genetics už v júni roku 2013 výskumníkom Dr Vimal Karanim z University College London, ktorý sa vyjadril: ”Táto rozsiahla štúdia silne naznačuje, že niektorým kardiovaskulárnym ochoreniam je možné predísť dodávaním vitamínu D.”

Zníži teda vitamín D krvný tlak?

Mnohé klinické štúdie, pri ktorých bol na vysoký tlak podávaný vitamín D, boli pozitívne, iné bez výsledku. Otázne je, ako boli metodologicky tie ktoré štúdie formované, napríklad, ake dávky boli použité, akú hladinu v krvi dosiahli a pod.

Avšak, napríklad randomizovná, dvojito zaslepená kontrolná štúdia z Brigham and Women’s Hospital v Bostone jasne zistila, že podávanie vitamínu D počas troch mesiacov vysoký tlak znížilo [2], pričom najväčšie zníženie tlaku bolo pri najvyššej podávanej dennej dávke 4000 IU.

Výsledky boli zverejnené v odbornom časopise Hypertension.

Pripomíname však, že rastúci počet odborníkov na vitamín D odporúča omnoho vyššie dávky (cca 10,000 IU denne a viac) – také, ktoré dosiahnu zvýšenie hladiny vitamínu D v krvi na hodnotu 225-250 nmol.

Je tiež namieste pripomenúť, že zatiaľ neexistujú štúdie skúmajúce kombináciu vitamínu C, D, K2, E a horčíka na vysoký tlak, pričom všetky tieto výživové látky sú známe tým, že majú túto schopnosť, ba sú prínosom aj pri mnohých iných ochoreniach.

Zdroje:

[1] https://www.eshg.org/474.0.html
[2] Hypertension. 2013 Apr;61(4):779-85.

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 281 ďalším odberateľom

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s