Majú ľanové semienka schopnosť liečiť rakovinu vaječníkov len u sliepok?

chicken

Vedci zistili, že ľanové semená v krmive pre sliepky dokážu potlačiť rakovinu vaječníkov, znížiť jej závažnosť a zvýšiť nádej na prežitie.

Rakovina vaječníkov je podľa dnešnej konvenčnej lekárskej praxe jednou z najsmrteľnejších gynekologických druhov rakoviny a zároveň jednou z najčastejšie nesprávne diagnostikovaných ochorení.

Päťkrát viac žien bez rakoviny vaječníkov končí na chirurgickom stole, ako tie, ktoré rakovinu naozaj majú – ide o zničujúcu a nepublikovanú skutočnosť.

Vzhľadom na to, že dnešnou “štandardnou starostlivosťou” v rámci konvenčnej lekárskej praxe pri rakovine vaječníkov je chirurgický zákrok, rádioterapia a chemoterapia – z ktorých všetky majú smrteľné vedľajšie účinky (vrátane paradoxne, prepuknutia samotnej rakoviny) – nemalo by sa bezpečným a účinným alternatívam venovať väčšia pozornosť?

Štúdia z roku 2010, ktorá bola publikovaná v Časopise gynekologickej onkológie zistila, že u sliepok, ktoré mali svoje krmivo po dobu 1 roka obohatené o 10% ľanovým semienkom sa zaznamenalo “významné zníženie neskorej fázy nádorov vaječníka”, rovnako ako “celkové zlepšenie zdravia a zníženie úmrtnosti.”

Autori štúdie dospeli k záveru, že tieto nálezy môžu poskytnúť základ pre klinickú štúdiu, ktorá hodnotí účinnosť ľanového semienka pri potlačení rakoviny vaječníkov u žien.

V štúdii publikovanej v rpku 2016 časopise BMC Genomics, boli hlbšie skúmané protirakovinové vlastnosti ľanového semiačka pri výskyte rakoviny vaječníkov na bunkovej úrovni.

Výskumní pracovníci použili “bio-informačné” prístupy analýzy vzoru génovej expresivity pri nádore vaječníkov a určili, ktoré gény prevažujú pri tvorbe nádoru, a ktoré sú potlačované, keď sú  sliepky kŕmené stravou obohatenou o ľanové semiačka.

Zaujímavé je, že zistili, že “v skupine s vysoko prevažujúcimi génmi“, ktoré sa podieľajú na embryonálnom procese vetvenia morfogenézy [Poznámka: embryogenéza a karcinogenéza majú spoločné vlastnosti ]” bolo riziko rakoviny vďaka ľanovému semienku znížené o 40-60%.

Autori štúdie dospeli k záveru, že by sa mali navrhnúť nutričné intervencie s ľanovým semienkom a zamerať sa na cesty, ktoré regulujú vetvenie morfogenézy, čím sa mení progresia rakoviny vaječníkov.

Je zrejmé, že toto je len predbežný výskum. Ľanové semienko totižto zatiaľ neprešlo validáciou náhodnej, placebom kontrolovanej, klinickej skúšky. Toto je potrebnou podmienkou na získanie lieku schváleného Lekárskou Komorou (FDA) potrebného pre konvenčných onkológov, ktorí by ho mohli odporúčať ako prevenciu alebo liečbu rakoviny vaječníkov.

Ešte dlho teda nebudete počuť nikoho v rámci bežného zdravotníctva odporúčať alebo odporúčať ľanové semienko ako liek. Nikto vám ho ale nezabráni konzumovať! Ako potravina je mimoriadne bezpečná a cenovo dostupná. To samo o sebe stačí na to, aby sa naň kládol väčší dôraz. Pokiaľ ide o diétne a / alebo funkčné lekárske zákroky pri závažných stavoch, konvenčná medicína uznáva, že nemá momentálne žiadne efektívne riešenie.

Pravdou je, že prevencia si vyžaduje zamedzenie zbytočných príčin rakoviny vaječníkov, ktoré zahŕňajú chemikálie a rôzne potraviny.

Jeden z výskumov rakoviny vaječníkov uvádza hneď niekoľko známych rizikových faktorov vzniku tohto typu rakoviny, ako je napr. kravské mlieko, bisfenol A, akrylamid.

Stručne povedané, častým “liekom” na rakovinu je identifikovať, odstrániť a / alebo napraviť škodu spojenú s jej skutočnou príčinou.


Kristine Ansenberger, Cassandra Richards, Yan Zhuge, Animesh Barua, Janice M Bahr, Judith L Luborsky, Dale Buchanan Hales. Decreased severity of ovarian cancer and increased survival in hens fed a flaxseed-enriched diet for 1 year. Gynecol Oncol. 2010 Feb 12. Epub 2010 Feb 12. PMID: 20153884

Karen H Hales, Sheree C Speckman, Nawneet K Kurrey, Dale B Hales. Uncovering molecular events associated with the chemosuppressive effects of flaxseed: a microarray analysis of the laying hen model of ovarian cancer. BMC Genomics. 2014 ;15(1):709. Epub 2014 Aug 24. PMID: 25150550


logo_500

 

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 280 ďalším odberateľom

Comments

  1. elena sovcikova says:

    dobry večer,chcela by som zareagovat na tento članok ohladom lanoveho semiačka a dat do pozornosti tuto stranku:www,uspesna-lečba,cz lnene seminko dr,Johanna Budwigova ako uspešne liečila nielen rakovinu s tymto malym zazračnym semiačkom! dakujem elena

  2. iq

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s