Moje utrpenie s antikoncepciou – BBC Magazine

vickyMilióny dievčat a žien je na hormonálnej antikoncepcii. Mnohým to vyhovuje, aj keď si neuvedomujú, ake nešťastné následky to môže mať.

V BBC Magazíne v Londýne známa zástupkyňa šéfredaktorky časopisu The Debrief Vicky Spratt popísala svoje utrpenie kvôli nežiadúcim účinkom hormonálnej antikoncepcie (Ďalej len HA), ako depresie, úzkosti, stavy paniky a iné.

Na začiatku sa HA zdala ako jednoduché riešenie na jej hormonálny problém – tri týždne dlhá menštruácia. Od svojich štrnástich rokov počas nasledujúcich desiatich rokov však vyskúšala najrôznejšie druhy HA, bez požadovaného výsledku a s narastajúcimi zdravotnými problémami.

Vickine správanie ako zmeny nálady, veľmi krátko trvajúce medziľudské vzťahy, výbušnosť a iné boli spočiatku prisudzované jej tínedžerskému veku. Až keď sa všetko prenieslo poza hranicu dospelosti, začalo sa uvažovať, že za vážnymi duševnými problémami može byť antikoncepcia.

Aj keď ju lekárka dávno poučila o základných pravidlách pri užívaní HA, nikdy neboli spomenuté vedľajšie účinky, ktoré prežívala. Až počas jednej z bezsenných nocí jej mnoho odlahalil starý dobrý Google, kde sa dočítala, že problémy, ktoré má, sú s HA úzko spojené.

Pri surfovaní medzi zarážajúcimi informáciami si Vicky spomenula, že po návaloch paniky jej lekárka namiesto vysadenia s panikou spojenej HA namiesto toho predpísala ďalší liek, proti úzkostiam, a k tomu ešte psychoterapiu.

Jedného dňa opísala svojej lekárke svoje beznádejné situácie, vrátane pocitu, ako by bola mimo tela, stavy letargie, nespoznávania samej seba a ako hnusne sa cítila po vsetkých hormonálnych tabletách, ktoré užívala. Po tom, čo sa nakoniec narovinu opýtala, či za jej problémami môže byť HA, jej doktorka s kamennou tvárou povedala, že určite nie.

The Debrief nasledovne začal vlastný prieskum na vzorke 1022 žien vo veku 18-30 rokov, ktoré užívajú HA. Výsledok bol nasledovný.

  • 93% z nich užívalo, alebo stále HA užíva
  • Z nich 45% má skúsenosti so stavmi úzkosti a 45% so stavmi depresie
  • 46% z nich sa sťažovalo na znížené libido
  • 58% z ních verí, že HA má negatívny vplyv na ich duševné zdravie.

Viac v anglickej verzii My nightmare on the pill

Iné články o antikoncepcii

logo_500

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 281 ďalším odberateľom

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s