Výtoky a vitamín D – ženy s jeho dostatkom sa majú o 40 % lepšie

bv-vitdBakteriálna vaginóza (BV) – jedna z hlavných príčin výtokov, je najčastejšou vaginálnou infekciou u žien v reproduktívnom veku.

Randomizovaná kontrolná štúdia zistila, že vitamín D je účinný pri liečbe asymptomatickej vaginóznej bakteriálnej infekcii.

Bakteriálna vaginóza (BV) je infekcia spôsobená premnožením typu baktérií vo vagíne a teda narušením prirodzeného pomeru baktérií. Je to najviac rozšírená infekcia u žien medzi 15 a 44 rokom.

Asymptomatická BV znamená, že ženy nepociťujú žiadne príznaky. Avšak, to neznamená, že sa všetky postihnuté ženy vyhnú možným komplikáciam. BV bez symptómov totiž môže spôsobiť komplikácie ako predčasný pôrod a nízku hmotnosť dieťatka po narodení.

Je dávnejšie známe, že vitamín D zvyšuje dostupnosť katelicidínu (ang. Cathelicidin), bielkoviny, ktorá dokáže ničit premnožené baktérie. Vznikla teda hypotéza, že nedostatok vitamínu D môže spôsobovať okrem iného aj zvýšené riziko BV. Doposiaľ však táto hypotéza nebola overená.

Do výskumu doktora Taheriho a jeho tímu bolo prihlásených 216 žien s asymptomatickou BV. Z tých malo 211 žien (až 97%) nízku hladinu vitamínu D (menej ako 30 ng/ml) a tieto sa aj štúdie zúčasnili. Polovici žien bolo potom v priebehu 15 týždňov podávanych 2000 IU vitamínu D denne a druhej polovici bolo podávané placebo.

PO 15 týždňoch bolo zistené nasledovné:

  • U žien podávaným vitamín D sa tento zvýšil v priemere z 9.4 ng/ml na 28.4 ng/ml (čo podľa mnohých odborníkov na vitamín D je stále dosť nízka hladina, pozn. prekl).
  • Miera vyliečenia v skupine s vitamínom D bola 63.5% a 19.2% v skupine s placebom.

Výskumníci po ukončení štúdie skonštatovali, že “Vitamín D v dávke 2000 IU denne je účinný pri liečbe asymptomatickej vaginóznej bakteriálnej infekcii” a uzavreli, že “Vitamín D odporúčame podávať ako prevenciu a liečbu BV u žien s jeho nízkou hladinou. Takáto stratégia môže predísť komplikáciám ako predčasný pôrod a iné problémy s tým spojené.”

Podľa expertov na vitamín D bolo hlavným nedostatkom štúdie to, že dávka 2000 IU denne bola príliš nízka (s tým, ze odporučili štúdiu zopakovať s dávkou 5000 az 10000 IU denne) a teda konečná hladina vitamínu D v krvi bola stále pod 30 ng/ml.

Kampaň za Pravdu v medicíne dlhodobo a úspešne odporúča omnoho vyššie dávky vitamínu D pri akýchkoľvek infekciách a iných chorobách, najmä mimo letného obdobia a vitamín D odporúča ako súčast komplexnejšieho výživového programu.

Zdroj

Taheri M., et al. Treatment of vitamin D deficiency is an effective method in the elimination of asymptomatic bacterial vaginosis: A placebo controlled randomized clinical trial. Indian Journal of Medical Research, 2015.

logo_500

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 281 ďalším odberateľom

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s