Prítomnosť hubovitých mikroorganizmov ako kľúčový faktor pri vzniku Crohnovej choroby

crohnMedzinárodný tím výskumníkov z Univerzity Medicíny Case Western Reserve prvýkrát identifikoval hubovité mikroorganizmy ako kľúčové faktory pri vzniku Crohnovej choroby.

Vedci spájajú nové ako aj predchádzajúce baktérie so vznikom tohto ochorenia. Tieto priekopnícke zistenia, publikované 20. septembra v časopise mBio by mohli viesť k potenciálnym novým spôsobom liečby tohto ochorenia, ako aj k prispievaniu znižovania zápalov pri črevných ochoreniach sprevádzanými silnými bolesťami brucha, hnačkami, chudnutím a únavou.

Hlavný autor celej štúdie, Mahmoud A. Ghannoum, PhD, profesor a riaditeľ Centra pre lekársku Mykológiu pri Case Western Rezervnej a Univerzitnej nemocnici v Cleveland Medical Center poznamenal:

„Už vieme, že baktérie, okrem genetických a diétnych faktorov, zohrávajú významnú úlohu pri vplyve na Crohnovu chorobu“,

V podstate ide o to, že pacienti s Crohnovou chorobou majú abnormálne imunitné reakcie na baktérie, ktoré sa bežne nachádzajú v črevách všetkých ľudí. Zatiaľ čo väčšina výskumníkov zameriava svoje štúdie na baktérie, len malá časť z nich skúma úlohu plesní, ktoré sú tiež prítomné v črevách každého človeka.

„Naša štúdia pridáva významné nové informácie k pochopeniu toho, prečo niektorí ľudia trpia Crohnovou chorobou a niektorí nie. Rovnako dôležité je toto zistenie z hľadiska nových spôsobov liečby, ako aj pre výrobu nových liekov a  probiotík, ktoré dokážu kvalitatívne ale aj kvantitatívne zlepšiť kvalitu života ľudí, ktorí trpia Crohnovou chorobou”, dodal profesor.

Baktérie, rovnako ako aj plesne sú mikroorganizmy – nekonečne malé formy života, ktoré možno vidieť iba pod mikroskopom. Huby sú eukaryotá – organizmy, ktorých bunky obsahujú jadro, a ktoré sú bližšie k ľuďom ako baktérie, ktoré sú prokaryotá – jednobunkové formy života bez jadra. Spoločenstvo húb, ktoré obývajú ľudské telo sú známe ako mykobiómy, zatiaľ čo baktérie sa nazývajú bakteriómy. Plesne a baktérie sú prítomné v celom tele. Oveľa skôr Ghannoum zistil, že len v ústnej dutine človeka sa nachádza 9 – 23 druhov húbovitých organizmov.

Výskumníci vyhodnocovali mykobiómy a bakteriómy u pacientov s Crohnovou chorobou a ich najbližších príbuzných bez tohto ochorenia v 9 rodinách v severnom Francúzsku a Belgicku, a tiež zdravých jednotlivcov zo štyroch nezávislých rodín žijúcich v rovnakej geografickej oblasti.

Zamerali sa najmä na analýzu fekálnych vzoriek 20 ľudí s Crohnovou a 28 bez ochorenia z deviatich rodín a 21 zdravých pacientov v 4 nezávislých rodinách. Objavili silné hubové, bakteriálne vzťahy u pacientov s Crohnovou chorobou. Konkrétnejšie išlo o dve baktérie (Escherichia coli a Serratia marcescens) a jednu kvasinkovú hubu  (Candida tropicalis). Prítomnosť všetkých týchto troch prvkov u chorých členov rodiny bola významne vyššia v porovnaní so zdravými príbuznými, čo naznačuje, že baktérie a plesne vzájomne so sebou v črevách spolupracujú.

Navyše výskum zistil, že v spolupráci s tretím prvkom –  hubovými bunkami E.coli, ktoré na seba viažu hubové bunky S. Marcescens a tým tvoria spájajúci most medzi mikróbami), vytvárajú dokonca tzv. biofilm – tenkú, slizkú vrstvu mikroorganizmov nachádzajúcu sa v ľudskom tele, ktorá sa viaže na črevá, čím spôsobuje okamžitý zápal následne vedúci k prvým príznakom Crohnovej choroby.

Toto je prvýkrát, kedy výskum preukázal spojitosť medzi hubovitými organizmami a Crohnovou chorobou u človeka čo sa doteraz preukázalo len u chorých myší. Okrem toho vedci zistili, že prítomnosť prospešných probiotických baktérií, bola u pacientov s Crohnovou chorobou výrazne nižšia, čo potvrdilo predchádzajúce výsledky výskumu.

“Medzi stovkami bakteriálnych a hubových druhov nachádzajúcich sa v ľudských črevách, sa identifikovala aj prítomnosť týchto 3 húb, ktoré vo veľkej miere prispievajú ku vzniku Crohnovej choroby.“ povedal Ghannoum.

“Okrem toho sme našli silné podobnosti v tzv. “črevných profiloch” u pacientov v postihnutých rodinách, ktoré boli nápadne odlišné od tých u zdravých ľudí.

Musíme byť opatrní na prítomnosť týchto nebezpečných bakteriálnych a hubových prvkov v našich črevách a to nielen v súvislosti s Crohnovou chorobu. Vieme napríklad, že rodinní príslušníci zdieľajú do určitej miery aj rovnaké stravovacie návyky a životné prostredie. Preto je potrebné uskutočniť ďalšie výskumy, ktoré sa zamerajú na identifikáciu aj iných prispievateľov pri vzniku tohto nepríjemného ochorenia.“

 

Zdroj

Science Daily

 

S láskou a vďakou pre stránku Vedomec podľa preložila Mgr. Katka Sopúchová

Môj blog Coco di bella.

 

 

 

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 281 ďalším odberateľom

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s