Britská šéfka pôrodných sestier podporila zvýšenie počtu pôrodov doma

homebirthNapriek tomu, že je to na Slovensku vďaka zastaralému pôrodníctvu stále tabu, v Británií sú domáce pôrody samozrejmosťou.

Šéfka komory pôrodných sestier profesorka Cathy Warwick dnes na konferencii pôrodných sestier vyhlásia, že britský Národný z dravotnícky systém (NHS) je neprávom zaujatý voči matkám, ktoré sa rozhodnú rodiť doma.

Tvrdí, že mnohým ženám je odopreté právo na výber toho, kde chcú svoje dieťatko priviesť na svet.

Cathy Warwick žiada pôrodné sestry, aby neprevracali oči v ojedninelých prípadoch, keď do pôrodného centra alebo nemocnice prídu mamičky, u ktorých doma počas pôrodu nastali komplikácie.

Počas konferencie v Harrogate vysvetlila,

„Vieme, že najvplyvnejším faktorom toho, ako a kde sa žena rozhodne rodiť je to, akým spôsobom jej pôrodná sestra vysvetlí všetky možnosti a výhody a riziká s nimi spojené“. 

‘Naším poslaním nie je len zabezpečiť všetky prostriedky potrebné pre zvolené miesto pôrodu, ale taktiež prispôsobenie sa ich individuálnym potrebám… načúvaním ich potrieb. Pamätajte si, je to ich tehotenstvo, ich pôrod, nie naše.’

‘Malé prejavy vľúdnosti, odvahy a podpory počas pôrodu veľmi závažia’, zdôraznila.

Štúdie dokazujú, že pôrody v domácnosti sú rovnako bezpečné ako pôrody v centrách alebo nemocniciach. Riziko je pre novorodencov o máličko vyššie u prvorodičiek rodiacich doma. Pri opakovaných pôrodoch je však riziko rovnaké či už v nemocnici, alebo doma.

V roku 2011 však Holandská štúdia dospela k záveru, že plánované domáce pôrody sú oproti nemocničným bezpečnejšie.

‘Kdekoľvek sa žena rozhodne priniesť dieťa na svet, stále existuje nejaké, avšak rovnaké riziko. Nie je preto namieste odhovárať ženy od pôrodov doma’, zdôraznila profesorka a dodala, že žena by sa mala rozhodnúť na základe kvalitných informácii a na základe osobného zváženia, čo je pre ňu to najlepšie.

Protokol NHS udáva, že ženám musia byť ponuknuté všetky možnosti miesta pôrodu – doma, v pôrodnom centre, alebo v nemocnici.

Po konferencii sa na obľúbenej britskej stanici LBC táto téma rozoberala celé popoludnie. Mnohé ženy sa neváhali podeliť o svoje skúsenosti a zážitky ohľadom domácich pôrodov. Vyzdvihovali najmä možnosť slobodne sa rozhodnúť rodiť alebo nerodiť doma.

Istá žena popísala svoj prvý pôrod, v nemocnici a svoj druhý pôrod doma, ktorý bol neporovnateľne príjemnejší oproti tomu prvému, kedy sa okolo nej pohybovalo príliš vela zdravotníkov, chýbalo pohodlie, súkromie, teplá atmosféra domova a všetko bolo príliš pretechnizované. Napriek odhováraniu lekárov (keďže jej druhý pôrod bol klasifikovaný ako jemne rizikový) i známych sa rozhodla priviesť svoje druhé dieťa doma, čo považuje za veľmi šťastné rozhodnutie.

Na slobodu rozhodovania sa v tomto smere si budú musieť slovenské ženy počkať. Aj napriek jasným dôkazom, že nie je rozdiel medzi pôrodmi v nemocnici alebo doma, slovenskí pôrodníci tvrdia stále niečo iné. Ostáva teda len na ženách, aby dostali slovenský systém do správnych koľají pravdy a požadovali možnosť domácich pôrodov. Totiž to, ako vieme, zdravotníctvo je tvrdý bizniz a často reaguje skôr na dopyt, ako na vedecké dôkazy.

Damián Kuzmovič

 

Iné články o pôrodoch

 

Zdroje
Don’t put women off having a home birth, says midwives’ chief as she accuses the NHS of bias
Home birth complications ‘less common’ than hospital

Birthplace in England Collaborative Group. Perinatal and maternal outcomes by planned place of birth for healthy women with low risk pregnancies: the Birthplace in England national prospective cohort study. BMJ 2011;343:d7400

Hodnett ED, Downe S, Edwards N, Walsh D. Home-like versus conventional institutional settings for birth.

Olsen O, Jewell D. Home versus hospital birth.

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 281 ďalším odberateľom

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s