Päť najväčších hormonálnych narušiteľov

hormonalneŽijeme na planéte, ktorá úplne ničí naše hormóny. Táto nerovnováha spôsobuje čoraz väčšie problémy akými sú poruchy spánku, priberanie, kožné problémy, rakovinu a ešte oveľa viac.

Čo teda najviac vplýva na náš hormonálny systém a ako sa proti týmto vplyvom môžeme chrániť?

 

BPA

Proti BPA bola vyhlásená vojna a to z dobrého dôvodu. Táto chemická látka používaná v plastoch iminuje pohlavný hormón estrogén v tele, čo môže viesť ku vzniku rakoviny, obezity, ochorenia srdca a iných. Podľa vládneho výskumu v USA má až 93% ľudí v tele nejakú úroveň BPA!

Obmedzte kontakt s BPA a to vyhýbaním sa:

 • plastom s označením „PC“ (polykarbonát) alebo recyklačným štítkom # 7
 • potravinám v plechovkách, ktoré sú často lemované BPA (pokiaľ na plechovke nie je uvedené niečo iné)
 • pitnej vode v plastových fľašiach. Kupujte alebo použivajte sklenené fľaše.

BPA je tiež medzi odboríkmi z enviromentálnej medicíny považované za jeden z faktorov neplodnosti.

Epidemiologické a experimentálne štúdie preukázali, že BPA ovplyvňuje génovú expesiu podieľajúcu sa na reprodukcii a to má do činenia s infertilitou.

Xiaona et.al. Bisphenol-A and Female Infertility: A Possible Role of Gene-Environment Interactions. Int J Environ Res Public Health. 2015 Sep; 12(9): 11101–11116. Published online 2015 Sep 7. doi:  10.3390/ijerph120911101

Neplodné páry majú zvyšenú hladinu ftalátov z plastov v krvi.

Ortuť

Srmtiace vedľajšie účinky ortute sú stále viac a viac známe. Nachádza sa v prostredí čoraz viac, od očkovacích látok, zubných plômb cez morské plody. Najviac ohrozené sú tehotné ženy, pretože ortuť sa koncentruje v mozgu plodu  a tým narúša celý jeho ďalší vývoj. Nemálo ortute sa nachádza v pesticídoch.

Ortuť na seba tiež viaže hormón, ktorý reguluje menštruačný cyklus a ovuláciu žien a zasahuje do signálnych dráh. Toto môže zohrávať veľkú úlohu pri cukrovke, kedy sú poškodzované bunky pankreasu, ktorý je zodpovedný za produkciu inzulín, ktorý naše telo využíva pri metabolizme cukrov.

Aby ste tento hormonálny rušič vyškrtli zo svojho života, musíte sa vyhýbať:

 • očkovaniu alebo látkam obsahujúcim ortuť
 • amalgámovým zubným výplniam
 • lososom a iných morským plodom pochádzajúcim z chovu na farmách
 • chemickými pesticídmi striekanému ovociu a zelenine

Arzén

Arzén bol vždy známy ako smrtiaci toxín, ktorý by sa nemal konzumovať v akomkoľvek množstve. Napriek tomu, že bol nájdený v pitnej vode či potravinách a dokonca aj u kurčiat. Aj napriek tomu je stále pridávaný do krmiva pre zvieratá, aby sa docielil ich rýchlejší rast!

Arzén zabraňuje normálnej hormonálnej činností v glukokortikoidnom systéme, ktorý reguluje spôsob akým spracuvávame cukor a sacharidy. Ak je tento systém narušený,  mohli by sme začať priberať na váhe, mať potlačený imunitný systém, inzulínovú rezistenciu, osteoporózu či vysoký krvný tlak.

Ak chcete znížiť riziko vystavovania sa tomuto smrtiacemu hormonálnemu rušiču, vyhýbajte sa najmä:

 • konvenčne odchovaným kurčatám na farmách
 • pitiu akejkoľvek vody, ktorá neprešla filtračným procesom

Olovo

Olovo poškodzuje takmer každý orgán v našom tele a bol spojený s negatívnym účinkom na naše zdravie v podobe poškodenia mozgu, predčasných pôrodov, poškodenia obličiek či problémami nervového systému.

Výskum ukázal, že olovo znižuje hladinu pohlavných hormónov a zasahuje do našej schopnosti zvládať stres. Toto môže viesť k iným problémom v dôsledku stresu akými sú vysoký krvný tlak, úzkosť či depresie.

Ak sa chcete zbaviť jeho účinku na vaše zdravie, vyhýbajte sa:

 • pobytu v domoch či budovách, ktoré boli namaľované farbami obsahujúcimi olovo (väčšinou sú to domy postavené v roku 1978 a skôr)
 • pitiu akejkoľvek vody, ktorá nepreša filtračným procesom

Organofosfátové pesticídy

Sú jednými z najčastejšie používaných pesticídov v súčasnosti a používajú sa najmä pri ničení nervového systému hmyzu. Boli negatívne spojené s nesprávym vývojom mozgu, zníženou plodnosťou a hladinou testosterónu a zmenenými hladinami štítnej žľazy.

Najlepší spôsob, ako sa vyhnúť týmto látkam, je konzumácia len bio produktov, resp. si vyberať len také potraviny, ktoré prichádzajú do styku s pestricídmi čo najmenej, ako sú napr. špargľa, avokádo, kapusta, grapefruit, kiwi, mango, šampiňony, cibuľa, ananás a sladké zemiaky.

Uviedzame ešte aj krátky zoznam iných hormonálnych rušičov, akými sú dioxíny, atrazín, ftaláty, chloristan, retardéry horenia, PFC, hocijaké glykolétery, ktoré taktiež negatívne vplývajú na naše hormóny.

Je teda načase sa zbaviť týchto rušičov vo vašom živote a plne sa sústrediť na to, s čím prichádzame v živote do kontaktu.

 

S láskou a vďakou pre stránku Vedomec, Mgr. Katka Sopúchová

Môj blog Coco di bella.

 

 

 

 

 

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 281 ďalším odberateľom

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s