Lekári a zdravotnícke úrady sa v spoločnosti stále snažia udržať vieru v to, že chrípková vakcína je tou najúčinnejšou stratégiou na ochranu proti nej.
Až po chrípkových sezónach sa často ukáže, že vakcíny neboli účinné proti vírusom, ktoré chrípkové ochorenia spôsobili.
Napríklad, chrípková sezóna v USA 2007-2008 začala pomaly a najviac prepukla vo februári. Odvolajúc sa na úmrtia na chrípku a zápal pľúc možno povedať, že napriek vysokej zaočkovanosti bola táto spomínanáchrípková sezóna bola najhoršia od rokov 2003-2004.
Začiatkom roka 2016 boli vakcíny efektívne len na 3%, tvrdia štúdie. Bolo to najhoršie obdobie chrípkových vírusov od rokov 1997-1998, kedy vakcíny taktiež vôbec nezaberali.
Zdravotní úradníci každoročne vedecky skôr hádajú, akú vakcínu sformulovať proti vírusu chrípky, ktorý, myslia si, pravdepodobne prepukne.
Aj keď sú tie hádania často veľmi neúspešné, chrípkové vakcíny sa propagujú ako najúčinnejšia ochrana proti chrípke.
Každoročne sa zdravotnícke zriadenia snažia pretlačiť chrípkovú vakcínu každému chlapovi, žene i dieťaťu v krajine. Z naliehavých a výstražných upozornení a reklám v médiách máte skutočne dojem, že očkovanie urobí to, čo urobiť má – predíde chrípke.
Žiaľ, očkovacie látky sú zvyčajne málo, často vôbec neúčinné a obsahujú chemikálie proti vírusom, ktoré sa ani v populácii nevyskytnú.
Zo 40. clinických štúdií Cochranovým inštitútom jasne vyplýva, že v priemere je potrebné zaočkovať 100 ľudí na to, aby bol pred chrépkou ochranený aspoň jeden človek. Pred komplikáciami ako zápal pľúc až úmrtie chrípková vakcína nechráno vôbec.
V zajtrajšom článku vám prezradíme, aká je účinná a bezpečná ochrana pred chrípkou.
Zdroje
Morbidity and Mortality Weekly April 18, 2008
Influenzae, Reviewer, Cochrane Acute Respiratory Infections Group and Cochrane Vaccines Field, http://assembly.coe.int/CommitteeDocs/2010/Jefferson_statement.pdf
Vaše príspevky