SZO odporúča užívanie jódu každému. Prečo ho teda neodporúčajú lekári?

jod

Čo by nás prinútilo k tomu, aby sme užívali jód? Svetová zdravotnícka organizácia v tom má jasno. Nedostatok jódu považuje za „svetovo najviac vyskytujúcejší sa problém, ktorému sa dá ľahko predísť, a ktorý spôsobuje poškodenie mozgu.“

Problém je, že tento často vyskytujúci sa nedostatok vedie k celej rade zdravotných problémov a porúch, ktoré začínajú už pred narodením, čo vplýva na vývoj mozgu dieťaťa a ohrozuje jeho zdravie počas celého života.

Vážny nedostatok jódu môže dokonca viesť až v pôrodu mŕtveho bábätka. Preto sa jeho dopĺňanie vo všeobecnosti zameriava najmä na tehotné ženy. Je však veľmi potrebný aj pre deti, dospelých a starších ľudí.

Americká asociácia štítnej žľazy je tiež hnacou silou tohto názoru. Snaží sa presadiť jód ako súčasť prenatálnych vitamínov potrebných pre tehotné  a dojčiace ženy.

Keď je teda dopĺňanie jódu nevyhnutné pre každodenné zdravie a zdravú funkciu štítnej žľazy, celý endokrinologický systém, srdce, metabolizmus a imunitné funkcie, prečo ho lekári bežne nepredpisujú?

Jód je stavebným prvkom nášho zdravia.

Jód sa môže tiež nazývať nepochopeným minerálom. Potrebujeme ho viac než si lekári uvedomujú. Množstvo, ktoré produkuje naša štítna žľaza nám ani zďaleka nestačí.

Jód bol jednou z prvých živín, ktorá bola navrhovaná za nevyhnutnú súčasť našej potravy. Jód nám pomáha už pred samotným narodením: podporuje správne fungovanie poznávacích funkcií, produkciu energie pri metabolizme, nervového systému a reguláciu a tvorbu hormónov štítnej žľazy. Nachádza sa všade v našom tele. Okrem iného aj stabilizuje tep srdca, zaručuje stabilnú telesnú hmotnosť, udržuje naše telo teplé a udržuje v norme naše trávenie.

Je nepostrádateľnou súčasťou pre ženské zdravie. Podporuje zdravie, tvar a funkciu ženského poprsia. Jeho nedostatok sa spája s problémami pri otehotnení a cystami na vaječníkoch. Taktiež chráni maternicu a dokonca u mužov pomáha predchádzať rakovine prostaty.

Realita nedostatku jódu je desivá. Trpí ním viac ľudí, ako si vieme predstaviť či pripustiť.

Pred pár 100 rokmi sa tento problém nevyskytoval, pretože kvalita potravín a pôdy, v ktorej sa potraviny pestovali bola bohatá na minerály. Súčasné potraviny sú však ochudobnené o dôležité prvky a minerály, preto sa čím ďalej tým viac hovorí o potrebe dopĺňať jód. Za najväčšie zdroje jódu sa považujú morské živočíchy a ryby, avšak jeho množstvo vyskytujúce sa napr. v rybách sa dá ťažko zmerať. A to vzhľadom na rôzne spôsoby chovu rýb a následne ich spravovania.

Jodizovaná soľ nestačí.

Svetová zdravotnícka organizácia považuje jodizovanú soľ za riešenie tohto problému. Toto odporúčanie je síce pravdivé, avšak nehovoríme tu o klasickej stolovej soli, ktorú bežne používame v domácnosti.

Pred 100 rokmi lekári odporúčali pridávať do soli 150 ug (mikrogramov) jódu tzv. Táto “odpadková soľ” je poslednou vecou, ktorú naše telo potrebuje! Ide len o formu sodíku ochudobnenú o všetky minerály. Jodizovaná stolová soľ je teda vyrábaná zo sodíka a zo syntetických látok. Nielen že táto forma jodizovanej soli je neúčinná, ale môže byť pre naše telo až toxická! Výskumy dokonca prišli na to, že až 53% vzoriek jodizovaných stolových solí obsahuje menej ako minimum jódu, ktorý sa odporúča Svetovou zdravotníckou organizáciu. Naše telo síce potrebuje soľ a jód, ale nie v ich kombinácii v podobe jodizovanej stolovej soli. 3 – 5 čajových lyžíc morskej alebo kamennej soli sa najviac približuje k minimálneho množstva jódu, ktorý by sme mali denne prijať a je pre naše telo vysoko vstrebateľné.

Jediným riešením tohto problému je dopĺňanie jódu.

Atómová forma jódu, nazývaná aj prvotný jód, je jednou z najefektívnejších foriem jódu aká existuje. Obsahuje nespočetné množstvo elektrónov. Je tiež paramagnetický, čo zaručuje proces elektromagnetického nabíjanie v tele po tom, ako sa do tela dostane tekutá forma jódu. Keď sa takáto forma jódu dostane do nášho tela, je okamžite rozpoznaný a vstrebateľný štítnou žľazou. A to nie je všetko. Jeho najväčšia funkcia sa dosiahne pri užívaní selénia ako doplnkového minerálu. Tomuto minerálu sa bohužiaľ neprikladá veľká pozornosť a pritom je to jeden z najdôležitejších prvkov, ktorý aktivuje jód v našom tele. Naše telo nie je schopné samo si vyprodukovať selén, preto by sa mal užívať ako vitamínový doplnok. A najlepšie spolu s jódom.


Jód a selén obsahuje komplexný prírodný multivitamí Whole Food Multi.


Preklad: Mgr. Katka Sopúchová. Môj blog Coco di bella.

Zdroje

 

  1. Micronutrient deficiencies, WHO
  2. Iodine deficiency in europe a continuing public health problem, WHO
  3. Iodine daily serving now recommended in multivitamin/mineral supplements for pregnant and lactating women, Science Daily
  4. Nature Medicine Journal, June 2014. Vol. 6, Issue 6
  5. Sci. Technol., 2008, 42 (4), pp 1315 – 1323

 

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 281 ďalším odberateľom

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s