Tajomstvo bezbolestného pôrodu? Prezrádza známy pôrodník Dr Odent

naturalpregnancyVäčšina žien je už od ranného detstva v domnení, že priviesť na svet dieťa je najbolestivejším zážitkom v živote. (Táto predstava je živená najmä filmami a skúsenosťami žien, ktoré už rodili, Pozn. prekl.)

Avšak známy expert tvrdí, že existuje spôsob, ako pôrodným bolestiam predísť: „rodiaca žena potrebuje čo najviac prestať premýšľať“.

Dr Michel Odent:

  • Rodiace ženy by mali byť uchránené pred častými a zbytočnými vyvolávaniami pôrodu
  • Vedomé premýšľanie vypína primitívny prirodzený systém, ktorý umožňuje rýchly a bezbolestný pôrod
  • Bez vedomého myslenia dochádza k ‘reflexu vypúdenia plodu’, pri ktorom  bábätko akoby vykĺzne von rýchlo a ľahko, pričom sa matka nachádza v stave extázy
  • Otcovia by nemali byť pri pôrode prítomní, keďže to zabraňuje matke v relaxovaní tým, že ju dostáva práve do stavu vedomého myslenia

Dr Michel Odent bol hlavou oddelenia chirurgie a pôrodníctva v nemocnici Pithiviers v severnom Francúzku.

Z jeho dlhoročných skúsenosti tvrdí, že kľúčom k prirodzenému a bezstrastnému pôrodu je čo najviac vypnutá myseľ.

Neustále premýšľanie rodiacej ženy počas pôrodu bráni reflexu vypudenia novorodeniatka, na čo by nemala byť potrebná žiadna námaha, tvrdí Odent.

Neokortex, časť mozgu zodpovedná za vedomé (racionálne) myslenie, umožňuje človeku vykonávať matematické a jazykové operácie, odpovedanie na zadané otázky a pod.

Na druhej strane takéto myslenie znižuje (podľa toho, aké intenzívne je momentálne myslenie/premýšľanie) schopnosť prirodzenej a primitívnej schopnosti ženy priviesť na svet dieťa.

Dr Odent sa pre New Scientist vyjadril, že:

‘Ženy je potrebné počas pôrodu chrániť pred akýmikoľvek podnetmi stimulujúcimi mysliaci mozog a prenechať zodpovednosť za pôrod primitívnym, akoby autopilotným mozgovým funkciám.

Ak žena dokáže vypnúť myslenie, nastupuje neokortikálna aktivita spojená s fenoménom reflexu vypúdenia plodu. To je presne situácia, keď babätko z maternice akoby vykĺzlne von bez väčšej námahy.’

Dr Odent ďalej vysvetľuje:

‘Keď sa do pôrodu nik nemieša a matka je uvoľnená, tak aj bez akejkoľvek vedomej námahy príde niekoľko krátkych kontrakcii. Je to akoby bola žena v stave extázy, mimo planéty a zrazu je dieťa na svete. Je to veľmi rýchly a ľahký pôrod, presne taký, aký by mal byť,’

…a aký si zaslúži zažiť každá žena.

Ďalej dodáva, že jedným zo stimulantov aktívneho myslenia počas pôrodu je prítomnosť otca (a nielen otca), preto sa nadchádzajúca mamička nie je schopná uvoľniť, ‘nechať veci plávať’ a odovzdať sa do vôle spontánnosti. Namiesto toho je vťahovaná do racionálneho myslenia, ktoré je v tomto prípade len na škodu.

Prítomnosť otca je relatívne novým fenoménom v spoločnosti a jediným v ríši cicavcov. V kráľovstve zvierať totiž neexistujú situácie, kde by bol pri pôrode prítomný samec. Naopak, samice vždy prinášajú na svet mláďatká osamote.

Samotné zariadenie pôrodníckych sál, neberúc do úvahy prítomnosť a správanie sa personálu, taktiež týmto prirodzeným procesom bráni. Najmä osvetlenie je v medziach modrého spektra svetla. To zabraňuje uvoľňovaniu melatonínu, ‘hormónu tmy’, ktorý je jedným z pôrodných hormónov.

Melatonín počas pôrodu spolupracuje s jedným z hormónov lásky – oxytocínom, ktorý je zodpovedný za kontrakcie.

Dr Odent ďalej varuje ženy pred stratou ich prirodzenej schopnosti porodiť aj tým, že si čoraz viac volia pôrod cisárskym rezom a iné, veľmi často úplne zbytočné lekárske zásahy.

Nezabudol spomenúť aj to, že zvýšená tendencia umelého vyvolávania pôrodu má za následok neschopnosť kojiť.

Odent vyzýva pôrodné sestry k intenzívnej osvete. Radí, aby ženy viac nabádali na čo najprirodzenejšie pôrody a tiež k tomu, aby samé boli len tichou a diskrétnou oporou rodiacich žien, tráviac svoj čas napríklad štrikovaním, preč z dohľadu rodiacej ženy. Takýmto spôsobom najlepšie prispejú k celkovej pohode a príjemnej atmosfére na uvoľnenie sa rodiacej ženy.

Ešte dôraznejšie varoval, že ak bude súčasný trend (najmä v niektorých krajinách) pokračovať, kapacita ľudstva privádzať na svet deti bude rizikovo  klesať.

Napriek tomu, že v Anglicku si ženy môžu zvoliť prirodzený pôrod, od roku 1990 sa počet pôrodov cisárskym rezom zdvojnásobil! Je to spôsobené predovšetkým prehnanou opatrnosťou a netrpezlivosťou lekárov, keď je pôrod pomalý, ale aj odmietaním nedostatočne poučených tehotných žien porodiť bez liekov.

Dr Odent poukázal na fakt, že aj napriek umelým vyvolávaniam pôrodu sa celková pôrodná doba v rokoch 2002 až 2008 oproti rokom 1959 až 1966 zdva-a-pol-násobila!

Ženy sa stávajú čoraz viac závislejšími od zákrokov ako pôrod klieštami, použitie epidurálu a inej chémie, traumatické nastrihávanie a iné, pričom on sám napríklad kliešte naposledy použil dávno v šesťdesiatých rokoch minulého storočia.

Za veľmi nesprávne považuje rutinné používanie umelého oxitocínu na urýchlenie pôrodu, pričom takýto krok zabraňuje telu tvoriť vlastný. Práve telom vyprodukovaný oxytocín zohráva neoceniteľnú úlohu pri nastavajúcom procese, kedy má matka nadviazať materinské puto s dieťatkom a zakrátko na to vytvárať materské mlieko.

Dr Odent upozornil, že čím viac matka, vplyvom umelého oxitocínu, stratí schopnosť ho vytvárať sama, tým väčšie problémy môže mať s vytváraním materinského puta, tvorbou mlieka a kojením.

V roku 2014 bolo vo Francúzku až 25 percent pôrodov umelo vyvolaných oxitocínom, čo je o 7 percent viac oproti roku 2013. Podľa Odenta je to jasným ukazovateľom toho, že ženy strácajú schopnosť rodiť. Je to veľmi smutný fenomén, kde počet žien schopných priviesť na svet dieťa prirodzeným spôsobom stále klesá.

„Je zrejmé, že ľudský systém tvorby oxitocínu čoraz viac slabne. Oxitocín je pritom hormónom lásky, a je dôležitý nielen pri pôrode a budovaní materinského puta, ale jeho nedostatok počas pôrodu nesie následky až do neskorej dospelosti.“

Pôrodné sestry nabáda k tomu, aby boli ochrankyňami evolučných procesov napríklad aj tým, že budú ženy chrániť pred takými lekármi, ktorí sú zástancami zbytočných zásahov počas pôrodov.

Odent prízvukuje, že pôrodné sestry by mali byť rodiacím ženám len tichou oporou, sediac diskrétne v kútiku prítmí izby, čím najviac prispejú k pocitu istoty, uvoľneniu a tvorbe prirodzených hormónov potrebných pre ľahký pôrod.

Tieto vyjadrenia sú viac vysvetlené v jeho knihe Do We Need Midwives (Potrebujeme pôrodné sestry?), a taktiež v spoluautorskej knihe Mama: Love, Motherhood and Revolution (Mama: Materstvo a revolúcia), od Antonelly Gambotto-Burke.

Soo Downe, profesorka pôrodníctva na University of Central Lancashire, sa vyjadrila nasledovne:

„Odent v minulosti prišiel so zvláštnymi vyjadreniami, ktoré však čoraz viac vychádzaju na povrch ako opodstatnenejšie. V súčasnosti už existujú dôkazy, že napríklad podávanie syntetického oxytocínu má nepriaznivý dopad na rovnováhu hormónov. To zo sebou nesie dlhodobé následky.“

Spracované podľa: Daily Mail

 

Poznámka Kampane za pravdu nielen v medicíne

Dr Michel Odent vo svojích mnohých publikáciach opisuje, ako vyzerá prirodzený pôrod. Často okrem iného spomína aj veľmi smutnú prax neprirodzeného pôrodu na pôrodníckom stole, čo nie je v súlade so zákonom gravitácie a spôsobuje celý rad problémov počas samotného pôrodu.

Súčasné pôrodnícke zásahy spúšťajú celý rad nežiadúcich procesov, ktoré už aj tak počas pôrodu emocionálne zraniteľnú matku a dieťatko vystavujú ešte väčšej zraniteľnosti. To často vyústi až do postnatálnej depresie.

Na pôrode záleží

Existuje čoraz viac expertov v oblasti sociálnej psychológie, ktorí poukazujú na osobné i sociálne dôsledky neprirodzených pôrodov. Známe sú napríklad štúdie spojenia pôrodu cisárskym rezom s rizikom rozvoja osobnosti delikventa.

Minuloročný dokumentárny film Microbirth (Mikropôrod) priniesol vyjadernia špecialistov v oblasti pôrodníctva z renomovaných univerzít, ktorí podobne varujú pred dôsledkami nesprávneho pôrodu na celkový život človeka od narodenia až po dospelosť. Obzvlášť je spomínaný vplyv na imunitu, choroby, správanie, medziľudské vzťahy v rodine a spoločnosti, dopad na celú spoločnosť, jej úpadok, atď.

Tento preklad článku je venovaný všetkým deťom, rodiacim ženám ale aj tým, ktorým záleží na telesnom i duševnom zdraví detí a celej spoločnosti.

Kampaň za pravdu nielen v medicíne želá ženám, aby dokázali čeliť neprospešným až škodlivým pôrodníckym praktikám na Slovensku. Veríme, že budúce mamičky v sebe nájdu viac sebaistoty a odvahy a dokážu presadiť staro-nové drahocenné poznatky v tejto oblasti a takto zmeniť pôrodnícky systém k lepšiemu, rešpektujúcemu matku i prichádzajúce dieťatko.

S láskou pre Kampaň za pravdu nielen v medicíne  a pre mamičky preložila a upravila Mgr. Denise Hrnčiarová, Cert Acc (Open)


Pre rokmi osvedčenú výživovú podporu počas tehotenstva a kojenia kontaktujte http://www.damianvit.sk/kontakt/ logo_500


 

 

 

Stránky ohľadom vedy prirodzeného pôrodu

Womb ecology

Primal Health Research database


Dôležité stránky na Slovensku

Pôrodná asistencia

Ženské kruhy

Aby sa deti rodili s láskou

Vnímavé tehotenstvo


 

Predošlé články o pôrode na Vedomec.com

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 281 ďalším odberateľom

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s