Užívanie probiotík počas tehotenstva znižuje riziko vzniku alergií u detí

tehotenstvoProbiotiká stimulujú rast prospešných mikroorganizmov v črevách. Nová analýza odporúča tehotným matkám užívanie probiotík počas tehotenstva, nakoľko napomáhajú k znižovaniu rizika vzniku alergií u detí. Dobré baktérie v črevách matky prechádzajú na dieťa cez placentu a kolostrum materského mlieka. Probiotiká sú preto skvelým spôsobom, ako sa starať o svoje dieťa ešte pred jeho narodením.

Vzhľadom k tomu, že alergie a astma pochádzajú predovšetkým z autoimunitných reakcií, lekári čoraz viac posudzujú vplyv probiotických látok práve na tieto zdravotné problémy.

S viac ako 100 biliónmi bakteriálnych mikroorganizmov žijúcich v ľudskom čreve je bezpodmienečne nutné mať správnu rovnováhu črevnej mikroflóry, aby sa imunitný systém správne vyvíjal. Nerovnováha baktérií v črevách je v súčasnosti jedným z najčastejších zdravotných problémov, a to vďaka masívnemu predpisovaniu antibiotík, ktoré črevnú mikroflóru ničia. V modernej medicíne by sa mohli úplne eliminovať mnohé kovy-obsahujúce vakcíny, ak by viac ľudí pochopilo, že silný imunitný systém začína v črevách a na tie sa treba zamerať.

Antibiotiká ničia zdravú črevnú mikroflóru

Antibiotiká, ktoré zabíjajú zlé, ale aj prospešné baktérie, sú bezhlavo predpisované a konzumované bez ohľadu na škody, ktoré spôsobujú. V USA, ktorá má populáciu viac ako 309 miliónov ľudí, bolo v roku 2010 predpísaných spolu 258 miliónov antibiotík! Takéto masívne predpisovanie liekov ničí imunitný systém nenápadne a pomaly, a to najmä preto, že sa antibiotiká konzumujú denne aj prostredníctvom mäsa kupovaného v supermarkete alebo v pitnej vode.

To je dôvod, prečo majú mnohé zdravotné problémy a alergie v súčasnosti pôvod práve v tráviacom systéme. Nevyvážené črevá, ktoré sú ochudobnené o dobré baktérie, sa stávajú ideálnymi hostiteľmi pre ochorenie. Štúdie ukazujú, ako probiotické vitamínové doplnky liečia a zároveň upevňujú črevnú výstelku a bránia patogénom preniknúť do krvi. V slabom čreve, v ktorom prevládajú patogénne baktérie nad dobrými, choroba ľahko prenikne do steny čriev, dostane sa tak do krvi a putuje do ďalších orgánov, dokonca aj do mozgu.

Probiotiká užívané počas tehotenstva znižujú riziko vzniku detských alergií

Dr.Erick Forno z Detskej nemocnice v Pittsburgu, prináša správy o vzťahu medzi probiotikami a detskými alergiami.

„Podľa našich zistení majú probiotiká ochranný účinok pred vznikom alergií.“

V štúdii boli použité probiotiká vo forme tabliet. Forno sa však domnieva, že aj probiotiká vo forme kvalitných jogurtov by mohli byť aspoň nejakou vhodnou alternatívou.

V priebehu štúdie Forno analyzoval výsledky 25 jednotlivých prípadov. Vo všetkých prípadoch boli výskumnym vzorkám podávané probiotiká počas tehotenstva a počas prvého roku života dieťaťa. Tieto prípady boli neskôr porovnávané s matkami a deťmi, ktorým boli probiotiká podávané náhodne a to v podobe placebo doplnkov.

V priebehu výskumu matky dostávali probiotiká denne, niekedy aj častejšie a to v priebehu niekoľkých mesiacov až po jeden rok.

Výsledky boli interpretované vo vzťahu zdravia detí v ich neskoršom živote a to pri bežných testovaniach na alergie – ako sú arašidy či peľ. Rodičom bol tiež podávaný dotazník, kde sa zaznamenávali príznaky astmy.

Dôležitá úloha matky pri odovzdávaní imunitného systému svojmu dieťaťu

Vedci zistili, že deti vystavované účinku probiotík už v maternici mali o 12% nižšie riziko prepuknutia alergií, ako ostatné deti. Pri deťoch, ktoré začali užívať probiotiká až po narodení, nedošlo k žiadnym výrazným zmenám výskytu alergií. Z výsledkov vyplýva, že sila imunitného systému matky je veľmi dôležitá pri jeho prenose na dieťa.

Mimi Tang, riaditeľ Oddelenia alergií a imulógie v Detskej nemocnici v Parkville (Austrália), hovorí:

„Popôrodné úžívanie probiotík nevykresľuje okamžitý pozitívny efekt, preto je potrebné ďalšie množsvo štúdií o tejto problematike.“

Kampaň za pravdu v medicíne dlhodobo odporúča potentné probiotika ženam v štandardnom tehotenskom a kojeneckom protokole.

Zdroj

http://www.reuters.com


 

S láskou a vďakou pre stránku Vedomec preložila a upravila Mgr. Katka Sopúchová

Môj blog Coco di bella

 

 

 

 

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 281 ďalším odberateľom

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s