Candida a antikoncepčné tabletky

contraceptivesKým moderná antikoncepcia prináša ženám množstvo výhod, akými sú oslobodenie sa od nežiadúceho tehotenstva (s eúčinnosťou na 99%+), zvýšenú sexuálnu slobodu a iné, prináša so sebou aj nevýhody.

V posledných desaťročiach sa zistilo, že jednou z jej najrozšírenejších rizík, ktoré so sebou antikoncepcia prináša môže byť rozvoj kvasinkovej infekcie Candida.

V tomto článku budeme skúmať, ako antikoncepčné tabletky fungujú, ako môžu vplývať na šírenie Candidy v tele a aké iné alternatívy ochrany by ste mohli zvážiť. Pozrieme sa tiež na to, ako by ste svoje telo mohli zbaviť prebytočného estrogénu.

Základ antikoncepcie

Aj keď v posledných rokoch boli vyvinuté lieky, ktoré už fungujú na inom podklade (ako napr. Depo-Provera), väčšina perorálnej antikoncepcie obsahuje estrogén a gestagén/progestín. Tie v ženskom tele narúšajú prirodzenú rovnováha medzi progesterónom a estrogénom.

V zdravom ženskom tele úrovne progesterónu aj estrogénu pravidelne klesajú a stúpajú. Oba tieto cykly trvajú približne 28 dní. Tradičná antikoncepcia však narúša tento „príliv“ prevládajúcich hormónov v ženskom tele a dochádza k „estrogénovej dominancii“, ktorá so sebou prináša rad problémov, akými sú zvýšenie telesnej hmotnosti, citlivosť prsníkov, zvýšené riziko vzniku myómov, estrogónom spôsobená rakovina a tiež rozmnoženie Candidy.

Estrogénová dominancia a prítomnosť Candidy

Ako pravdepodobne už viete, väčšina z nás žije s Candidou v črevách. Keď sme všeobecne v dobrej kondícii, nespôsobuje nám to žiadne problémy. Avšak, keď dôjde ku vnútornej nerovnováhe, Candida sa začne množiť, čo vedie k mnohým nepríjemným (a bohužial veľmi bežným) problémom.

Estrogénová dominancia je úplne bežná u žien blížiacich sa k menopauze, vo veku 35-50 rokov. K samotnej estrogénovej dominancii však dochádza ešte pred menopauzou a to často práve užívaním extra estrogénu vo forme antikoncepcie. U žien nad 35 rokov, ktoré užívajú antikoncepčné tabletky je riziko premnoženia Candidy ešte vyššie. To sa ďalej zhoršuje životným štýlom, ktorý má ešte väčšiu tendenciu podporovať estrogénovú dominanciu.

Štúdia z University v Michigane dokázala, že užívanie antikoncepcie zvyšuje riziko premnoženia Candidy až dvojnásobne!

Iné dôsledky užívania antikoncepcie

Hormóny musia byť metabolizované pečeňovými enzýmami v I. a II. fáze. Antikoncepcia môže svojimi účinkami zle vplývať na pečeň a iné vnútorné orgány. Tieto enzými sú tiež dôležitými nosičmi vitamínov B a horčíka. Konkrétne to znamená, že zvýšenie krvného markeru nazývaného homocysteín si vyžaduje primerané množstvo horčíka a určitých vitamínov B, aby zostal v optimálnom rozsahu.

Keď však spojíme stav vyčerpania živín v našom tele so zvýšenou úrovňou estrogénu, znamená to pre našu pečeň prácu navyše, aby si naše telo dokázalo efektívne regulovať hladinu homocysteínu. A práve homocysteín bol spojený s vyšším rizikom srdcového infarktu, mŕtvice, Alzheimerovej choroby a pod. Navyše výskumy zistili, že užívaním antikoncepcie sa hladina homocysteínu rapídne zvyšuje.

Iné možnosti ochrany

Výber antikoncepcie a ochrany ako takej je veľmi osobná záležitosť. Avšak pred akýmkoľvek rozhodnutím by ste mali byť informovaný o všetkých vedľajších účinkoch. Skvelým spôsobom ako zistiť viac informácií o alternatívnych možnostiach ochrany je začať sa o všetkom rozprávať so svojim lekárom a predovšetkým klásť otázky. Ak lekár nie je ochotný počúvať, vysvetliť, poradiť, je lepšie nájsť si iného, zodpovednejšieho. Všetky antikoncepčné tabletky totiž so sebou prinášajú veľa rizík a nežiadúcich účinkov, ktoré nás dokážu vyhodiť z našeho prirodzeného rytmu a ovplyvňujú zdravý príliv a odliv progesterónu a estrogénu.

Pre tých, ktorí sa chcú vyhnúť zdravotným komplikáciám spojeným s užívaním antikoncepčných tabletiek, by sa mali rozhodnúť radšej pre bariérovú antikoncepciu. Žiadna z tejto alternatívy so sebou neprináša narušenie hormonálnej rovnováhy či funkcie pečene, ako to zvyčajne robia antikoncepčné tabletky.

Ak však chcete ostať pri konvenčnom spôsobe ochrany akými sú tabletky a máte premnoženú Candidu, mali by ste zvážiť užívanie tabletiek len na báze progestínu. Sám progestrón (na rozdiel od tabletiek v kombinácii s estrogénom), prináša so sebou nižšiu pravdepodobnosť premnoženia Candidy.

Tiež sa môžete zamerať na metódy prirodzeného plánovania rodičovstva, ktoré využívajú celý rad techník, ako predpovedať čas ovulácie. Tieto techniky nebudú nikdy tak účinné ako antikoncepčné tabletky, ale prinášajú výhody v podobe normalizácie hladiny hormónov a vytvorenie užšieho vzťahu medzi nami a rytmami a cyklami našeho tela.

Je načase dať vašej pečeni prestávku?

Ženy, ktoré dlhé mesiace či roky užívajú klasické antikoncepčné tabletky, by mali zvážiť jemnú očistu pečene. Ako sme už spomínali vyššie, hormóny si pre svoju deľbu vyžadujú metabolizáciu pečene. Pre túto činnosť je potrebné optimálne množstvo vitamínov B a horčíka vo vašej strave, čo môže znížiť hladinu zápalových markerov a tým dochádza k detoxikácii a liečbe.

Takáto očista, môže vaše telo priviesť opäť do rovnováhy. A tu je niekoľko jednoduchých typov, ako to môžete urobiť:

  • vyvarujte sa používaniu plastov, ktoré obsahuju BPA (je to zlúčenina, ktorá sa nachádza v tvrdých plastoch, a ktorá napodobňuje účinok estrogénu.)
  • jedzte viac kapustovej zeleniny, ako je brokolica, ružičkový kel a karfiol, ideálne vo fermentovanom stave. Táto zelenina obsahuje množstvo silných rakovinu potláčajúcich zlúčenín a tiež napomáhajú očisťovať naše telo.
  • zvážte užívanie prírodného doplnku z Ostropestreca Mariánskeho alebo podobné doplnky na podporu pečene. Je to úžasná bylina, ktorá podporuje funkciu a očistu pečene.

Pamätajte si, že naše telo má vždy tendenciu vrátiť sa k dobrému zdraviu (homeostáza). Mnohokrát však robíme veci, ktoré narúšajú jeho optimálny stav a u žien je jednou z týchto vecí užívanie antikoncepcie. Preto poznanie všetkých svojich možností a ich aplikovanie v praxi je jednou z ciest ako sa cítiť najlepšie ako vieme.

Zdroj: Candida & Oral Contraceptives

S láskou a vďakou pre stránku Vedomec preložila a upravila Mgr. Katka Sopúchová

Môj blog Coco di bella

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 281 ďalším odberateľom

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s