Biblický vianočný dar a rakovina vaječníkov

kadidloVýskumníci z Univerzity v Leicesteri v roku 2013 prvýkrát preukázali potenciál pri liečení rakoviny vaječníkov pomocou kadidlového esenciálneho oleja zo stromu Frankincense (kadidlo).

Kadidlo, spolu so zlatom a myrhou, je jedným z najznámejších vianočných darov celej histórie. Táto voňavá živica je vyťaženná zo stromu Boswellia sacra, ktorý rastie v Afrike a Arábii. Výskum, ktorý bol financovaný ománskou vládou, úspešne preukázal potencionálnu účinnosť zloženia Akba (acetyl-11-keto-beta-boswellianová kyselina) pri zacielení na rakovinu vaječníkov, ktorá predstavuje piaty najčastejšie sa vyskytujúci typ rakoviny u žien v UK. Úspešnosť bola potvrdená v boji proti rakovinovým bunkám v neskorej fáze ochorenia a to najmä v Ománe, kde je rakovina vaječníkov často diagnostikovaná až v neskorom štádiu, vzhľadom na nedostatok viditeľných príznakov a vzdelania, čo neskôr spôsobuje obtiažnejšiu liečbu.

Vedúci výskumník Kamla Al-Salman, PhD študent z Katedry onkologických štúdií o rakovine a molekulárnej medicíny vysvetľuje:

„Po roku štúdia zlúčeniny Akba, ktorá sa dostala priamo do vaječníka a napadla nádorové bunky in vitro, sme boli schopní preukázať účinok tohto oleja pri zabíjaní rakovinových buniek. Frankincense (kadidlo) nemá na ľudí, ktorí ho užívajú, žiadne vedľajšie účinky! A práve toto zistenie má veľký potenciál pre prijatie tohto klinického hodnotenia do úvahy v budúcnosti a pre rozvinutie pomocnej liečby rakoviny vaječníkov.“

Kamlov vedúci a prednášajúci na rovnakej katedre Dr. Mark Evans, dodal:

„Táto zlúčenina je účinná v boji proti rakovine v realistických koncentráciách. To, čo bolo najprekvapivejšie je fakt, že nádorové bunky, ktoré boli odolné voči chemoterapii sa preukázali citlivé na túto látku. To naznačuje, že kadidlový olej môže byť skutočne schopný prekonať rezistenciu voči liekom a viesť k predĺženiu života pacientov v neskorom štádiu rakoviny.“

Teraz, keď výskumníci identifikovali silu tohto esenciálneho oleja, hľadajú taktiež ďalšie pochopenie jeho mechanizmov v zabíjaní rakovinových buniek s cieľom navrhnúť nové účinné lieky v budúcnosti.

Táto štúdia je v len počiatočnom štádiu a bola prezentovaná na medzinárodných konferenciách. Po tom, ako sa samotný výskum ukončí, jeho výsledky budú prezentované na publikáciu. Žiaden z výsledkov nebol doposiaľ aplikovaný na pacientoch. Táto štúdia len naznačuje potencionálne využitie kadidlového oleja v budúcnosti, nie je návodom na liečbu tohto zákerného ochorenia.

Zdroj: University of Leicester


S láskou a vďakou pre stránku Vedomec preložila a upravila Mgr. Katka Sopúchová

Môj blog Coco di bella


 

Podobné články v angličtine:

Frankincense can stop cancer spreading

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 281 ďalším odberateľom

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s