Migréna a vitamín D

migrenavitDNedávna randomizovaná/náhodná kontrolovaná štúdia (RCT) uvádza, že užívanie vitamínu D znižuje výskyt migrén.

Neurogénny zápal zohráva významnú úlohu v patogenéze migrény. A vzhľadom k tomu, že vitamín D má protizápalové vlastnosti, výskumníci predpokladali, že pri jeho užívaní sa zníži výskyt a zmierni závážnosť príznakov migrén.

V inej štúdii z novembra 2015 bol výskumnej vzorke podávaný simvastatin (statin, ktorý znižuje hladinu cholesterolu) a taktiež vitamin D. Práve preto nebolo možné presne rozlíšiť, či pozitívne prínosy boli pripisované práve užívaniu vitamínu D alebo samotnému simvastatínu.

V tejto štúdii výskum podstúpilo 65 pacientov trpiacich migrénami. Tí boli rozdelení do intervenčných (zásahových) a kontrolných skupín. Zásahová skupina dostávala týždenné dávky vitamínu D o sile 50 000 IU počas 10 týždňov. Kontrolná skupina dostávala len placebo.

Výskum prebiehal v Iráne. V krajine s extrémne vysokým výskytom nedostatku vitamínu D, ktorý sa odhaduje na takmer 75% medzi populáciou. Vek pacientov sa bol od 10 do 61 rokov. Hladiny vitamínu D boli merané na začiatku výskumu a po užití vitamínu.

Pri vstupe do štúdie, 15,4%, 66,1% a 18,5% pacientov malo deficit hladiny vitamínu D v krvi (<12 ng / ml), nedostatok (12 – 30 ng / ml) a dostatok množstva (> 30 ng / ml), v danom poradí.

Závažnosť migrény bola stanovená podľa použitia Vizuálnej Analógovej Stupnice (Visual Analog Scale), prístoja používaného na meranie subjektívnych vlastností, ktoré nemôžu byť priamo merané, akou je napr. bolesť.

Neurológ zaznamenal priemernú dobu trvania a frekvenciu záchvatov bolesti hlavy. Výskumníci neskôr vypočítali skóre (ktoré nazvali “bolesť hlavy podľa výsledkov denníka”/(HDR) vynásobením bolesti hlavy s frekvenciou bolesti hlavy.

V nasledujúcich riadkoch sa nachádzajú údaje, na ktoré vedci v závere výskumu prišli:

  • Nenašiel sa žiadny významný rozdiel medzi závažnosťou a trvaním bolesti hlavy medzi týmito dvoma skupinami.
  • Priemerná frekvencia výskytu migrény bola nižšia v skupine s vitamínom D, v porovnaní s kontrolnou skupinou. Tento rozdiel bol však nepatrne významný (P = 0,06).
  • Spomínané skóre (HDR) bolo významne nižšie v skupine s vitamínom D v porovnaní s kontrolnou skupinou.

Výskumníci štúdie dospeli k záveru, že účinok vitamínu D môže byť účinný pri častosti výskytu bolestí hlavy, ale jeho vplyv na migrény nie je až tak preukázateľný.

Treba však pripomenúť, že podľa mnohých výskumníkov vitamínu D je týždenná dávka 50 000 IU ako aj hladina > 30 ng / ml stále nedostatočná. Okrem toho sú pri migrénach dôležité iné výživové komponenty ako minimálne horčík a koenzým v adekvátnych dávkach.

Uvedená štúdia aj napriek tomu predstavuje zaujímavé poznatky na podporu hypotézy, že dopĺňanie aj menšieho množstva vitamínu D môže pomôcť tým, ktorí trpia migrénami. Doposiaľ uskutočnené štúdie však sledovali len pomerne malé vzorky pacientov. Budúce štúdie by sa mali preto sústrediť na väčšiu výskumnú vzorku a mali by do svojho skúmania jednoznačne zahrnúť denné dávkovanie vitamínu D, čo poskytne oveľa lepšiu predstavu o úlohe tohto dôležitého vitamínu pri liečbe migrény.


Zdroj

Mottaghi T., et al. Effect of Vitamin D supplementation on symptoms and C-reactive protein in migraine patients. Journal of Research in Medical Sciences, 2015.


 

Iné články o vitamíne D

S láskou a vďakou pre stránku Vedomec preložila a upravila Mgr. Katka Sopúchová

Môj blog Coco di bella

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 281 ďalším odberateľom

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s