Fermentované potraviny – kľúč ku zdraviu a pomoc pri Candide

Probioticka stravaKampaň za pravdu v medicíne prizvukuje dôležitosť vyváženej stravy obsahujúcej probiotické baktérie z fermentovaných jedál, alebo dopĺňanie pribiotík v prípade nedostatku takejto stravy.

Probiotiká sú neodlúčiteľnou súčasťou optimálneho zdravia, alebo akejkoľvek liečby a odporúčame ich v každom liečebnom protokole.

Sú všetky fermentované potraviny dobré pre naše zdravie? To je otázka, ktorú si zvyčajne kladú ľudia, ktorí zmenia svoju stravu a začnú do svojho jedálnička zaraďovať potraviny, ktoré predtým nevyskúšali. Kategória fermentovaných potravín zahŕňa jedlá akými sú kapusta, jablčný ocot, kombucha, kefír, jogurt a tiež menej známe kimchi alebo kvas. Takže otázka či sú všetky tieto potraviny pre nás naozaj zdravé, má jedinú odpoveď, tak ako aj iné veci v medicíne… to záleží!

Fermentované potraviny môžu zohrávať naozaj skutočne dôležitú úlohu pri vyvážení črevnej flóry a tiež zotavujujú črevá z nerovnováhy, ktorá nastane napríklad pri premnožení Candidy (kandidiáza alebo kandidóza). Avšak každá z fermentovaných potravín je iná. Vyhodnotenie každej z nich znamená prihliadať na to, čo obsahuje alebo neobsahuje, a tiež čo do nej bolo alebo nebolo pridané.

Najdôležitejšie pravidlá pri výbere fermentovaného jedla

Existuje celý rad spôsobov, ako potraviny kvasia, či už je to octovou fermentáciou kyseliny, alkalické kvasenie alebo iné. Avšak všetky fermentované potraviny (nie ale vždy) sú vyrobené za použitia jednej z nasledujúcich 2 metód:

  • kvasenie cukru kvasinkami
  • použitie mliečnej baktérie na báze kyseliny (napr.Lactobacillus), na výrobu mliečnych výrobkov alebo zeleniny, ktorá napomáha ku konzervácii a zvyšuje ich dobrý probiotický obsah (v prípade, že máte Candidu, táto druhá metóda je obzvlášť účinná).

Bohužial problémom ostáva, že mnoho z týchto masovo (priemyselne) vyrábaných „fermentovaných potravín“ v dnešnej dobe obsahuje veľmi málo „fermentácie“ (t.j. lakto-kyslé prospešné baktérie). To sa deje vďaka veľkému množstvu pridaného cukru, konzervačných látok, farbív a lacných octov. Tieto prísady sa používajú namiesto skutočného procesu fermentácie. Typickými príkladmi sú kúpená kyslá kapusta, kimchi, olivy, ktoré často nájdete v obchode. Navyše jogurty neobsahujú vôbec žiadne probiotické baktérie kým sa dostanú na regály v obchodoch!

Ak sa bude aj naďalej pokračovať v takejto výrobe, nebudete do svojho tela prostredníctvom týchto kupovaných produktov dostávať žiadne prospešné baktérie. Ako isto dobre viete, „dobré baktérie“ sú nesmierne dôležité pre udržanie zdravého trávenia, regulujú črevné pH a ničia patogény v črevách, akými je napr aj Candida. Zároveň všetky tieto pridávané cukry a konzervačné látky, ako je benzoán sodný, spôsobujú problémy s trávením aj zvyšku tela. Potraviny, ako sú tieto, nie sú v skutočnosti vôbec fermentované a nie sú ani zďaleka také prospešné pre náš organizmus ako sú skutočne fermentované potraviny.

Skutočne fermentované potraviny totiž obsahujú značné množstvo kyseliny mliečnej, ktorá produkuje probiotické baktérie. Tieto baktérie sa rodia len počas procesu skutočného kvasenia a dávajú fermentovaným potravinám svoj typickú „vôňu“.

Tu by sa ale malo zmieniť menšie varovanie. Konzumácia veľkého množstva fermentovaných potravín nie je odlišná od užívania veľkého množstva probiotických doplnkov. Ak sa vydáte touto cestou príliš rýchlo, môže to viesť k detoxikačným príznakom, alebo tzv. Herxheimerovej reakcii (prílišnému hynutiu Candidy a pod.) u ľudí, ktorí s Candidou už bojujú. Inými slovami, neponáhľajte sa teraz s jedením 3 misiek kyslej kapusty denne! Doprajte si dostatok času a začnite s malými porciami jednej alebo dvoch fermentovaných potravín denne a to najmä v prípade, ak máte podozrenie na premnoženie Candidy.

Prospešné fermentované potraviny

Ak máte dostatok voľného času a motiváciu, výroba vlastných domácich kvasených potravín je takmer vždy tou najlepšou voľbou. Je to jednoduchšie ako si myslíte. Týmto spôsobom môžete mať úplnú kontrolu nad celým procesom aj pridanými ingredienciami. Veľkým zdrojom informácii je kniha od Sandora Katza „Umenie fermentácie“ (Art of fermentation).

Ak ale nemáte čas a chuť kvasiť svoje vlastné potraviny, nebojte sa! Na trhu existuje veľa zdravých možností.

Takže otázkou zostáva: ktoré fermentované potraviny by ste mali konzumovať?

Poďme sa spolu pozrieť na klúčové body a tipy, ktoré by ste mali mať na pamäti pri výbere (alebo domácej výrobe) svojich fermentovaných potravín:

Siahnite po potravinách, ktoré neobsahujú žiadny pridaný cukor. Ako už isto viete, prebytočné cukry živia Candidu. Fermentované potraviny už majú svoju špecifickú sladkosť získanú z prírodných cukrov, takže nie je potrebné ich ďalej sladiť.

Hľadajte potraviny z bio zložením. Premnoženie Candidy znamená, že vaša pečeň je už dostatočne preťažená, takže posledná vec, ktorú chcete urobiť je pridávať jej ďalšie pesticídy a chemikálie, ktoré začnú metabolizovať. Okrem toho, ekologické/bio/organické produkty majú tendenciu obsahovať vyššie množstvo živín, takže do svojho telo dostanete každým sústom viac a viac výživy! Výbornými fermentovanými možnosťami, ktoré môžu byť certifikované a bio/organické sú: kyslá kapusta, kimchi, jogurt, kefír, kombucha (tu buďte opatrní, pretože zvýšený obsah cukrov v kombuche, môže byť problematický pre ľudí, ktorých trápi Candida), nakladané uhorky a olivy.

Vyberajte si nepasterizované produkty (hlavne pri fermentovanej zelenine a mliečnych výrobkoch). Procesy akými sú pasterizácia a sterilizácia zabíjajú prospešné baktérie. Aj keď sú baktérie pridávané do produktu späť a sú kultivované po pasterizácii, všetky prospešné enzýmy sú pasterizáciou zničené. A práve tieto enzýmy napomáhajú k lepšiemu tráveniu. Pre niekoho, koho trápi premnožená Candida a kto už pravdepodobne tráviace problémy má, pasterizácia robí potraviny oveľa ťažšie stráviteľnými a menej výživné.

Vyhýbajte sa pridávanému alkoholu (zatiaľ čo malé množstvo, ktoré vzniká pri fermentácii je vo všeobecnosti bezpečné). Alkohol je pre pečeň toxický. A Candida v tele vyrába silné toxíny, ako je acetylaldehyde. Takže určite nechcete do svojho tela pridávať toxíny navyše.

Konzumujte fermentované potraviny spolu s tučnými a na bielkoviny bohatými jedlami. Takého jedlá majú totiž tendenciu podporovať prirodzenú tvorbu prospešných Lactobacillus baktérii v črevách. A chcete takúto stravu vyvážiť, odporúča sa jesť malá porcia fermentovaných potravín s každým takýmto jedlom. Pri Candida diete by to mali byť potraviny ako mäso, orechy, vajíčka a iné.

 


Zdroj

The Candida Diet

S láskou a vďakou pre stránku Vedomec preložila a upravila Mgr. Katka Sopúchová

Môj blog Coco di bella


 

 

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 281 ďalším odberateľom

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s