Deti, sója, estrogén a rastúce hormonálne poruchy

soyaDnešná generácia detí by sa mohla výstižne nazvať Generáciou „A“, kde „A“ znamená alergie.

Potravinové intolerancie všetkého druhu sú na dennom poriadku. S prvou intoleranciou sa často stretávame u niektorých dojčiat, ktoré sú kŕmené mliečnou formulou založenou na obchodnej mliečnej báze.

Typické odporúčanie lekára v takomto prípade je dať dieťaťu „mliečnu“ formulu založenú na sóji. Asi 25% detí v USA je kŕmených sójovou dojčenskou výživou. Na Slovensku je toto číslo podobné.

Mnohí rodičia sa veľakrát rozhodnú pre sójovú formulu v nádeji, že sa tým zmiernia tráviace ťažkosti ich detí, ktoré ich trápia pri mliečnej výžive. Neuvedomujú si ale plne dôsledky svojho rozhodnutia.

Neexistuje žiadny dôkaz o tom, že používanie sójovej formuly u detí znižuje riziko vzniku mliečnej intolerancie alebo alergie neskôr počas života. Z tohto dôvodu Výbor pre výživu na Americkej pediatrickej akedémii (Commitee on Nutrition of the American Academy of Pediatrics) odporúča nepoužívať sójové náhrady u dojčiat, u ktorých je podozrenie na alergiu na kravské mlieko. Formula na báze mlieka by mala byť stále prvou voľbou, minimálne pokiaľ sa intolerancia alebo alergia na mlieko nepotvrdí.

Prečo je sójová formula tak nebezpečná pre deti?

Hlavným problémom je fakt, že obsahujú trypsínové inhibítory, kyselina fytová a najhoršia zo všetkých: fytoestrogény.

Trypsínové inhibítory sú bielkoviny, nachádzajúce sa v sóji v hojných množstvách a ktoré spomaľujú trávenie a vstrebávanie živín. Sú objemovo veľké a vyžadujú si použitie vysokých teplôt pre značnú dobu neutralizácie.

Priemyselný proces výroby sójovej dojčenskej výživy deaktivuje väčšinu inhibítorov trypsínu. Niektoré v nej ale ostávajú a zistilo sa, že zabraňujú normálnemu rastu potkanov.

Vzhľadom k tomu, že mozog dieťaťa rastie najrýchlejším tempom v prvom roku života, kedy narastie asi 75% svojej dospelej veľkosti (to je 25% dospelej veľkosti pri narodení), aj mierne spomalenie tohto rastu by mohlo mať katastrofálne dôsledky na mozog, nervový systém a fyziologické problémy.

Sójove formule tiež narúšajú neurotransmitery a existujú podozrenia, že to môže byť jednou z príčin vzniku autizmu, mentálnej retardácie, mozgovej obrny, záchvatov, koktania, ADHD a iné neurologické problémy.

Podľa záznamov FDA Federal Register z roku 1999 trypsínové inhibítory poškodzujú pečeň a thymus, a s veľkou pravdepodobnosťou spôsobujú hyperlaziu a vytváranie uzlín.

Oslabujú tiež imunitný systém a poškodzujú Purkinje-ove mozgové bunky, čo môže tiež viesť k autizmu.

V roku 2004 oddelenie Enviromentálnej molekulárnej medicíny v Amerike (US Department of Environmental Molecular Medicine), uviedlo, že konzumácia sójových produktov môže vyvolať leukémiu, rakovinu semmeníkov, maternice, močového mechúra, hrubého čreva, pankreasu a obličiek a zapríčiňuje vznik lymfómov. Veľa innformovaných onkológov preto odporúča vylúčiť akékoľvek sójové produkty z jedálnička u pacientov, ktorí podstupujú chemoterapiu, nakoľko sójové estrogény sú schopné ovplyvňovať liečbu.

Kyselina fytová je organická kyselina, ktorá je rovnako ako inhibítory trypsínu v sóji prítomná vo veľkom množstve. Nachádza sa vo vonkajšej časti všetkých semien a blokuje vstrebávanie kritických minerálov, ako je vápnik, horčík, železo a hlavne zinok.

Na rozdiel od iných semien, sójové bôby majú extrémne množstvo tejto kyseliny, ktorá je tiež mimoriadne odolná voči deaktivácii. Výskumníci testovali sójový vzorec v roku 1957 a zistili, že sójová formula spôsobuje nedostatok zinku v každom malom dieťati, ktoré ňou bolo kŕmené.

Zinok je známy ako minerál inteligencie rozhodujúci pre optimálny vývoj a funkciu mozgu a nervového systému. V dôsledku jeho nedostatku u detí v čase, keď rastie mozog najrýchlejším tempom môže mať celoživotné následky a prípadne aj znížiť úroveň IQ.

Fytoestrogény alebo izoflavóny predstavujú v sójovej dojčenskej výžive najzávažnejší problém. Tieto estrogénu podobné zlúčeniny majú potenciál narušiť hormonálny systém dieťaťa na celý život.

Vplyvy sóje na organizmus a prenos nebezpečných endokrinných rušičov prechádzajú z generácie na generáciu. Podľa databázy FDA Poisonous Plant Disease „Sójové bôby, genistein a daidzein (estrogény sóje)“ sa nachádzajú na zozname otravných rastlín.

Podľa organizácie Weston A.Price Foundation:

Toxikológovia odhadujú, že deti vyživované sójovou formulou obdržia estrogénový ekvivalent najmenej 5 antikoncepčných tabliet denne. Nedávna štúdia zistila, že deti kŕmené sójovou formulou mali 13-22-tisíckrát väčšiu hladinu izoflavónov v krvi, ako deti kŕmené mliečnou formulou.

Zaplavenie krvného obrazu ženskými hormónami u chlapcov a mužskými hormónami u dievčat má vysoký potenciál spôsobiť vážne vývojové problémy v puberte a pri rozvoji mozgu.

Počas prvých mesiacov života má totiž malý chlapček hladinu testosterónu na tej istej úrovni ako dospelý muž. Tento „testosterónový nárast“ pripravuje chlapčekov hormonálny systém na pubertu a zabezpečuje normálny vývoj pohlavných orgánov a tiež vzory mužského správania.

Mohla by byť teda sójová formula pre dojčatá zodpovedná za rastúci problém chlapcov, u ktorých je oneskorené fyzikálne zrenie alebo dokonca úplne chýbajúce s retardovaným vývojom pohlavnýh orgánov?

Dievčatká kŕmené sójovou formulou môžu neskôr trpieť hormonálnymi poruchami. V štúdii z roku 2010 bolo pozorované predmenštruačné obdobie u 2884 dievčatách. Tie, ktoré dostávali sójovú formulu, dostali menštruáciu v rannom dospievaní (pred 12.5 rokom života), čo je nárast o 42%.

Toto predčasné sexuálne dospievanie dievčat môže byť predzvesťou problémov reprodukčného systému a tiež nevysvetliteľnej neplodnosti a rakoviny prsníka.

Výskum z roku 2012 publikovaný v spise Biológie rozmnožovania (Biology of Reproduction´s Papers-in-Press) opisuje účinky rastlinných estrogénov nachádzajúcich sa v sóji na vajcovody myší. Tento výskum bol špecificky vyvinutý tak, aby vykreslil účinky sójovej detskej výživy na dojčatá. Jeho výsledky naznačujú, že expozícia estrogénovým chemikáliám v maternici alebo počas detstva má potenciál negatívne ovplyvniť plodnosť ženy v dospelosti.

Sójové formule dokonca obsahujú aj veľa kukuričného sirupu a cukru, čo vedie k poškodzovaniu pankreasu, kedy dochádza k narúšaniu produkcie inzulínu a tým aj k neskoršiemu rozvoju dojčenskej a detskej cukrovke typu I.a II. Vysoký obsah sladidiel v týchto formulách tiež vedie k poškodeniu štítnej a thymusovým žľazám, kedy sú hormóny štítnej zľazy T4 a T3 zničené, čo spôsobuje abnormálnu funkciu týchto orgánov.

Ani organická/Bio sójová formula nie je ochranou pred nebezpečenstvom.

Niektorí rodičia sa mylne domnievajú, že geneticky modifikovaná sója je hlavným problémom a že nákup ekologickej sójovej formuly je pre dieťa ochranou. Nič však nemôže byť ďalej od pravdy. Kým organická/bio sójová formula pochádza z kvalitejších zdrojov sóje, má stále rovnako veľké negatíva ako geneticky modifikovaná sója a tými sú inhibítory trypsínu, vysoká hladina kyseliny fytovej a veľké množstvo rastlinných estrogénov narúšajúcich reprodukčný systém, ktoré môžu mať ničivý dopad na vývoj dieťaťa a jeho hormonálny systém.

Rodičia, ktorí chcú poskytovať svojmu dieťaťu najväčšiu ochranu a nemôžu dojčiť, by mali zvážiť používanie domácej formule založenej na surovom mlieku od kravy alebo idálnejšie od kozy, kŕmených len trávou. Väčšina deti alergických na mliečne výrobky prekvapivo nemajú problémy s formulou zo surového mlieka. Vo výnimočných prípadoch, kedy sa vyskytnú alergie na domáce mlieko, môže byť použitá domáca formula založená na vývare alebo rozmixovanom mäse.

Dobrou správou je, že čím ďalej tým viac rodičov je odradených používať sójovú výživu pre svoje deti. Za posledných 10 rokov tento záujem klesol z pôvodných 22.5% na 12%…

Je tiež dôležite upozorniť, že nielen sója je zodpovedná za hormonálne poruchy u detí a dospelých. Existuje celá rada hormonálnych narušiteľov v strave a prostredí a mnohé z nich majú estrogén napodobňovací (estrogen-mimicking) účinok. Žiaľ mnohé z nich sú aj v kojeneckej kozmetike.

 

Zdroj

Westonaprice

The Healthy Home Economist


S láskou a vďakou pre stránku Vedomec preložila a upravila Mgr. Katka Sopúchová

Môj blog Coco di bella

 

 

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 281 ďalším odberateľom

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s