Mamografia je škodlivá a má byť zakázaná – odkaz vedcov ženám

mamografBlíži sa október, mesiac boja proti rakovine prsníka. Je to čas, keď sa pod zámienkou prevencie budú propagovať mnohé preventívne stratégie, žiaľ, ako to býva, nie lacné a účinné preventívne stratégie, ale predovšetkým tie lukratívne, prinášajúce zisky záujmovým skupinám. Takouto preventívnou stratégiou je aj mamografia.

O tejto sme už dávnejšie písali a o jej nebezpečenstve varovali už v roku 2009 na predošlej stránke. Medzi ochráncami konvenčnej medicíny sa vtedy našlo nemalo kritikov na to, že poukazujeme na fakty o mamografii a šírime bludy (napriek tomu, že všetky články o mamografii mame odborne podložené).

Napriek nevôli stálych nevedomcov (alebo zámernému odmietaniu pravdy, možno len v dôsledku odbornej hrdosti) bola len pred niekoľkými dňami, v septembri 2015, v Journal of the Royal Society of Medicine publikovaná štúdia, ktorej autorom je dánsky expert, profesor Peter C Gøtzsche z Nordic Cochrane Centre.

Jej názov je “Mammografia je škodlivá a má byť zakázaná,” (Mammography screening is harmful and should be abandoned). Štúdia udiera klinec priamo po hlave a poukazuje na skutočný úžitok z desaťročí mamografií a na to, že vôbec neznížili úmrtnosť na rakovinu prsníka a to aj napriek tomu, že vygenerovala (alebo spôsobila?) milióny včasných (early stage, alebo stage zero) diagnóz rakovín prsníkov.

Predošlé skúmania Gotzscheho, publikovane v BMJ (Britský medicínsky žurnál) odhalili, že až 52% žien, ktorým bola odporúčaná mamografia, bola následne určená falošne pozitívna diagnóza. Teda každá jedna z troch diagnóz rakoviny prsníka bola falošne pozitívna. Problém je, že falošné diagnózy prejdú takmer stále bez povšimnutia a často rýchlo nasleduje nepotrebná a prehnaná agresívna liečba.

Profesor Gøtzsche zosumarizoval svoje zistenia následovne:

„Mamografie boli a sú ponúkané ženám s troma prísľubmi, z ktorých nebol splnený ani jeden. Mali zachrániť mnohé životy, avšak ženy so skutočnou rakovinou prsníka nežijú dlhšie. Mali ženám zachrániť prsníky ale naopak, spôsobili nárast mastektómií. Mali zavčasu odhlaiť rakovinu a napriek tomu je väčšina pravých rakovín prsníka odhalená neskoro. Navyše, rakoviny prsníka sú zisťované príliš často a je to preto, lebo mnohé diagnózy sú nesprávne.

Najlepšia vec, ako môžu ženy znížiť riziko (až o jednu tretinu) byť diagnostikovanými rakovinou prsníka, je mamografii sa úplne vyhnúť. Naše výskumy nás priviedli k zostaveniu informačnej brožúrky, preloženej do viacerých jazykov a veríme, že umožní ženám dospieť k informovanému rozhodnutiu či mamografiu podstúpiť, alebo nie.“

US Centre for Medical Consumers (Americké centrum ochrany pacienta, niečo ako Asociácia pre ochranu práv pacietov na Slovensku) prehlásilo tento materiál za „prvý poctivý informačný materiál o mamografii zostavený zdravotníckymi profesionálmi“.

Gøtzsche ďalej hovori:

„Som si istý, že ak by mamofrafia bola liekom, už dávno by bola stiahnutá z trhu. Mnoho liekov je stiahnutých preto, lebo, aj keď sú možno úžitočné pre mnohých pacientov, niektorým spôsobujú vážne vedľajšie účinky. Prípad mamografie je však omnoho horší. Veľmi málo žien z nej má úžitok a o mnoho viac ženám škodí. Preto je úplne na mieste, že napríklad vo Švajčiarsku existuje odborná skupina, ktorá odporúča mamografie zastaviť, keďže sú nebezpečné.“

Veľká Británia tiež prehodnocuje svoj prístup ohľadne mamografii a nateraz dôsledne upozorňuje na riziká. Dokonca aj kedysi tvrtý zástanca mamografii a obránca akejkoľvek konvenčnej liečby, Cancer Research UK na svojej stránke vyjadril stanovisku, že „na každý mamografiou zachránený život pripadajú tri falošne pozitívne diagnózy“, a jasne a zreteľne vyzýva ženy, že sa majú dobre informovať o výhodách a nebezpečenstvách vyšetrenia a na základe dostupných informácii sa rozhodnúť.

Na Slovensku zatiaľ očividne stále vládne len tvrdá propaganda toho, aká je mamografia vynikajúca a bezpečná a v podobnej domnienke sú aj odborníci a nasledujúce vybrané stránky (kde ku 17.9.2015 nie je žiadná zmienka o rizikách mamografie).

Prsia sú dar

Medissimo

www.gynda.sk

Ostáva teda na vás, či takúto propagandu lukratívnych a bezpochyby sporných vyšetrení podporíte v nastávajúcej kampani Mesiac boja proti rakovine prsníka.

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 281 ďalším odberateľom

Comments

  1. lukas says:

    ….btw……termovizia, MEIK-elektroimpedancia – modernejsie a presnejsie alternativy…….

  2. brona novakova says:

    V Cechach existuje moznost vysetreni ultrazvukem, bohuzel neni hrazeno pojistovnou, a tak vetsina zen radeji podstoupi vysetreni mamografem, nez by zaplatila 340 Kc. A strach z mozneho karcinomu , sireny statni propagandou udela také svoje…

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s