Aho ľahko je upadnúť do depresie a komu to vyhovuje?

depresieMnohí, čo boli nútení z akéhokoľvek dôvodu navštíviť psychiatra, sa nám posťažovali, že ich lekár sa vôbec, alebo len veľmi povrchne, nezaujímal o životný štýl a najmä stravovanie. Samozrejme, česť niektorým výnimkám.

Inak to nie je ani u pacientov s depresiou. Niektorým (alebo možno väčšine) lekárom je obtiažne pochopiť, že správna, zdravá strava má značný vplyv aj na hormóny, neurotransmitery a celú nervovú sústavu, a naopak, nesprávna strava spôsobuje výkyvy nervového systému a teda aj duševného zdravia a zdravia vôbec.

Istým dôkazom je aj nedávna štúdia, ktorá ani neskúmala vplyv stravy na depresiu, avšak toto pozorovanie bolo akýmsi vedľajším produktom výskumu.

Skúmaný bol vplyv SSRI antidepresív na mozog. Je zaujímave, akým spôsobom výskumníci dosiahli stav depresie u skúmaných opíc.

Opiciam bola 18 mesiacov podávaná strava na americký spôsob a práve takto sa výskumnému tímu podarilo nastoliť depresiu.

Závery si môže vyvodiť každý sudný človek. Sudný človek tiež iste vie, že európska, silne priemyselne spracovaná strava sa čím ďalej tým viac podobá tej americkej. A aby sa európska strava americkej podobala ešte viac, pomôcť tomu má toľko utajovaná transanlanticka zmluva (TTIP).

Kavičkári z pravicových a ešte pravicovejších amerodennikov budú azda považovať za silne konšpiratívne, ak uvedieme, že takýto stav (americká strava podporujúca vznik depresie a iných chorôb) vyhovuje viacerym záujmovým skupinám, od výrobcov industriálne spracovanej stravy, pesticídov a GMO (faktory depresiu podporujúce) až po farmaceutické spoločnosti, ktoré sa akože snažia tento stav napraviť. Ruka ruku myje.

Nuž, niektorí toto môžu nazvať konšpirácia, iní zase sofistikovaný, ekonomický model, ktorý je pre záujmové skupiny veľmi výhodný.


Zdroj
Stephanie L. Willard, Beth Uberseder, Ashlee Clark, James B. Daunais, Warwick D. Johnston, David Neely, Adreanna Massey, Jeff D. Williamson, Robert A. Kraft, J. Daniel Bourland, Sara R. Jones, Carol A. Shively. Long term sertraline effects on neural structures in depressed and nondepressed adult female nonhuman primates. Neuropharmacology, 2015; 99: 369 DOI: 10.1016/j.neuropharm.2015.06.011

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 281 ďalším odberateľom

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s