Antibiotiká môžu vážne poškodiť dieťa

JIAOpakované užívanie antibiotík v rannom detstve môže spôsobiť obezitu, prílišný rast kosti a zapríčiniť zmenu črevných baktérií, tvrdí najnovšia štúdia publikovana v Nature Communications.

Predošlé štúdie poukázali na spojitosť antibiotík s poškodením zdravia dieťaťa. V septembri 2014 štúdia zistila, že opakované používanie antibiotík pred druhým rokom života zvyšuje riziko obezity u deti, a iná štúdia spojila časté používanie antibiotík so zvyšeným výskytom obávanej juvenílnej idiopatickej artritídy.

Antibiotiká vplývaju na črevnú mikroflóru, čo vedie okrem iného k obezite a väčším (nie však k silnejším) kostiam.  

Nova práca Dr Blasera z oddelenia medicíny na Univerzite v New Yorku (NYU) znovu upozornila na závažný fakt, do akej miery vplývajú antibiotiká na črevnú mikroflóru. Tie vplývajú jednak na zníženie počtu probiotických baktérií v črevách, a jednak na zníženie, resp. vykynoženie rôznorodých kmeňov prospešných baktérií.

Dr Blaser uviedol, že “Antibiotiká zmenili ekológiu črevnej mikroflóry pokiaľ ide o množstvo, rôznorodosť a to, čomu hovorime komunitná štruktúra.“

“Čím častejšie sme antibiotiká použili, tým viac narástali zmeny v črevách a ich poškodenie”, povedala spoluautorka štúdie Dr. Laura Cox, z oddelenia medicíny na NYU a dodala, že “Používanie antibiotík v rannom detstve môže mať za následok rôzne vývojové metabolické defekty”.

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 281 ďalším odberateľom

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s