Opakované užívanie antibiotík v rannom detstve môže spôsobiť obezitu, prílišný rast kosti a zapríčiniť zmenu črevných baktérií, tvrdí najnovšia štúdia publikovana v Nature Communications.
Predošlé štúdie poukázali na spojitosť antibiotík s poškodením zdravia dieťaťa. V septembri 2014 štúdia zistila, že opakované používanie antibiotík pred druhým rokom života zvyšuje riziko obezity u deti, a iná štúdia spojila časté používanie antibiotík so zvyšeným výskytom obávanej juvenílnej idiopatickej artritídy.
Antibiotiká vplývaju na črevnú mikroflóru, čo vedie okrem iného k obezite a väčším (nie však k silnejším) kostiam.
Nova práca Dr Blasera z oddelenia medicíny na Univerzite v New Yorku (NYU) znovu upozornila na závažný fakt, do akej miery vplývajú antibiotiká na črevnú mikroflóru. Tie vplývajú jednak na zníženie počtu probiotických baktérií v črevách, a jednak na zníženie, resp. vykynoženie rôznorodých kmeňov prospešných baktérií.
Dr Blaser uviedol, že “Antibiotiká zmenili ekológiu črevnej mikroflóry pokiaľ ide o množstvo, rôznorodosť a to, čomu hovorime komunitná štruktúra.“
“Čím častejšie sme antibiotiká použili, tým viac narástali zmeny v črevách a ich poškodenie”, povedala spoluautorka štúdie Dr. Laura Cox, z oddelenia medicíny na NYU a dodala, že “Používanie antibiotík v rannom detstve môže mať za následok rôzne vývojové metabolické defekty”.
Vaše príspevky