Skleróza multiplex, tehotenstvo a vitamín D

pregnancyMSKampaň za pravdu v medicíne má osobitne vynikajúce skúsenosti so sklerózou multiplex. Postupujeme podľa viacerých liečebných protokolov, vrátane protokolu profesora Jelineka a ich kombinácií.

Skleróza multiplex (MS) postihuje najviac mladé ženy s malými deťmi a predovšetkým tie s nízkou hladinou vitamínu D. Jeho hladina je dôležitým faktorom pri vzniku ako aj progresii ochorenia.

Doposiaľ sa žiadny výskum nezameral na to, či podávanie vitamínu D tehotným ženám s MS má na chorobu nejaky vplyv, aj keď logicky to tak je.

Lekári Dr Masoud Etemadifar a Dr Mohsen Janghorbani z Isfahanskej University v Iráne túto hypotézu potvrdili v nedávne zverejnenej štúdii v iránskom žurnále neurológie.

Šiestim tehotným ženám s MS bolo okrem bežnej starostlivosti podávaných 50.000 IU vitamínu týždenne (čo naproti iným štúdiám ani nie je veľa) a skupine deviatich žien nebol podávaný žiadny vitamin D. Výsledky boli zhodnocované skúseným neurológom každých osem týždňov až po pôrod a potom ešte raz po šiestich mesiacoch.

Pokiaľ v prvej skupine nebol počas celej štúdie ani jeden MS atak, v skupine žien bez vitamínu D sa ataky vyskytli u 5 žien.

Táto štúdie je malá, avšak jej výsledky sú významné. Tieto vysledky poukazujú na potrebu väčšej štúdie, ktorá sa však s najväčšou pravdepodobnosťou z etických dôvodov neuskutoční, keďže žiadna etická komisia asi nedovolí, aby ženám s identifikovaným nedostakom vitamínu D tento nebol počas celej štúdie podávaný.

Autori štúdie teda vyhlásili následovné:

“Tehotným a kojacím ženám odporúčame 10.000 IU vitamínu D denne”.

Zdroj

Etemadifar M, Janghorbani M. Efficacy of high-dose vitamin D3 supplementation in vitamin D deficient pregnant women with multiple sclerosis: Preliminary findings of a randomized-controlled trial. Iran J Neurol. 2015 Apr 4;14(2):67-73.

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 281 ďalším odberateľom

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s