Je všeobecne známe, že stres počas tehotenstva môže mať negatívny vplyv na zdravie novorodenca. Príčinná súvisloť bola nedávno sledovaná výskumníkmi na Univerzite v Holandsku (Radboud University Nijmegen). Tu sa sledoval vývoj črevnej flóry u 56 prirodzene narodených detí zdravým holandským ženám.
Matky dostali dotazníky, v ktorých mali uviesť, či zažívali stres počas tehotenstva. Testy boli vytvorené tak, aby testovali hladiny kortizolu (hormón súvisiaci so stresom) v slinách. Detské vzorky stolice boli testované na mikrobiálny obsah od siedmého po stodvadsiaty deň.
Deti narodené matkám s vysokou hladinou kortizolu a uvedeným stresom počas tehotenstva, mali zlú mikroflóru s príliš vysokým obsahom baktérie Proteobacteria v porovnaní s baktériami mliečneho kvasenia a Actinobaktérie. Tiež sa medzi deťmi tejto výskumnej vzorky vyskytovali črevné problémy a alergické reakcie.
„Myslíme si, že výsledky jasne preukazujú vzťah medzi zdravotnými problémami u detí matiek a stresom, ktorý matky zažívali počas tehotenstva. Dostupnosť väčšieho množstva dobrej baktérie takýmto deťom by bolo pravdepodobne pre nich len prospešné.“, povedala Carolina de Weerth, profesorka vývojovej psychológie z Vedeckého inštitútu na Radboud Univerzite (Science Institute of Radboud University) a autorka štúdie.
Vedci však zdôraznili, že spomínaný vzťah medzi stresom a zdravotnými problémami nemusí nutne znamenať súvislosť medzi fyzickými a psychickými problémami a tým, aká mikroflóra sa dedí po matkách. Preto budú potrebné ešte aj ďalšie podrobnejšie štúdie.
Dôkaz sa skrýva v kojení
Existujú však lekári, ktorí nepotrebujú ďalšie štúdie dokazujúce, že mikroflófa matky ovplyvňuje fyzické a duševné zdravie novorodenca. Medzi nimi je aj v Rusku narodená a vyštudovaná doktorka Natasha Campbell McBride. Získala postgraduálny titul v neurológii a výžive a rozvinula nutričné postupy na liečenie porúch autizmu a ktorá z tejto choroby zároveň vyliečila svojho vlastného syna.
Vo Veľkej Británii založila prax pre pomoc ďalším deťom a dospelým s autizmom a inými potravinovými alergiami využívajúc agresívne nutričné prístupy.
Dr. Campbell McBride napísala knihu s názvom „Črevo a Syndróm psychológie (Gut and Psychology syndrome/GAPS)“ a vytvorila tzv. GAPS diétu, ktorá ovplyvnila obe strany Atlantiku v liečbe autistických problémov, dyslexie, ADD, ADHD, dyspraxie, depresie a dokonca schizofrénie, alergie a autoimunitných ochorení.
Tiež sa pripája k názoru, že autoimunitné ochorenia sú spojené s dysfunkciou mikroflóry z matky na dieťa. Uvedieme úryvok z jej GAPS článku s názvom „Črevná mikroflóra“:
„Našu mikrofĺoru dedíme alebo získavame od matky pri narodení. Pôrodnými cestami dieťa prehĺta svoje prvé sústa baktérií, ktoré sa potom usadia v detskom sterilnom čreve a stávajú sa jeho črevnou flórou. Kojenie je ďalší spôsob kedy mamička prenáša svoju črevnú mikroflóru na svoje dieťa. Takže to, čo žije v matkinom črevnom systéme sa neskôr stáva súčasťou tráviaceho systému dieťaťa. Fľašami kŕmené (nekojené) deti získavajú úplne inú, neprirodzenú črevnú flóru, než tie, ktoré sú dojčené“.
Dr. Campbell McBride tiež vysvetľuje podstatu syndrómu priepustnosti čreva. K tomu dochádza, keď zlá baktéria prerazí črevnú stenu, čo znižuje účinnosť prvého ramena imunity mikrobiálnej flóry. Začnú sa produkovať anti-patogénne enzýmy a vysielať varovné signály pre imunitný systém a zhoršené trávenie. Tu dochádza ku chronickej hyperaktívnej a nadmernej imunitnej reakcii druhého ramena, ktorá je spojená so vznikom rôznych alergií na bežné každodenné zložky životného prostredia. Kvasinky potom začnú kvasiť uhľohydráty zo stravy výrobou alkoholu a jeho vedľajších produktov acetaldehydu, chemikálie, ktorý nám dáva pocit „opitosti“. Acetaldehydom zmenené proteíny sú zodpovedné za mnoho autoimunitných reakcií a ochorení.
Takmer všetky choroby pochádzajú z poškodenej alebo abnormálnej črevnej flóry. Tá je narúšaná aj antibiotikami a očkovacími látkami u matky aj dieťaťa. Okrem stresu v tehotenstve je nárast autoimunitných ochorení do značnej miery spojený s výživou a lekárskymi zásahmi.
S láskou a vďakou pre stránku Vedomec preložila a upravila Mgr. Katka Sopúchová
Môj blog Coco di bella.
Vaše príspevky