Najnovšie poznatky o mlieku – väčšina z nás ho nedokáže stráviť

milkPokiaľ ide o pravdu čo sa týka konzumácie mlieka, ľady sa pomaly hýbu. Nová štúdia DNA u antického človeka potvrdila, že schopnosť stráviť kravské mlieko sa v Európe rozšírila relatívne nedávno.

Ľudia sú schopní tráviť mlieko po ukončení kojenia len vďaka genetickej adaptácii a výskumy potvrdzujú, že gény na štiepenie laktózy boli ojedinelé ešte aj v dobe brondzovej, komentovala stanica BBC. Väčšina ľudi na svete si túto schopnosť nebola vybudovať ani dodnes a tak mnohí stále nedokážu mlieko stráviť.

Situácia sa dramaticky zhoršila po objavení a zavedení pasterizácie, ktorá ničí enzýmy a probiotické baktérie v mlieku, ktoré človeku dovtedy napomáhali mlieko stráviť.

Prakticky pijeme mŕtve mlieko. Problem zhoršujú nežiadúce zložky v mlieku, najmä zvyškové antibiotiká, hormóny a veľký počet mŕtvych bielych krvniek (hnisu) v mlieku (toto úrady oficiálne povoľujú) z dôvodu vysokej zápalovosti kravských vemien vzniknutej nadmernou produkciou mlieka.

Vedomec často dostáva otázky, či je dobré piť napríklad kyslé bio mlieko. Radi by sme zopakovali, že žiadne kravské a iné (iné ako materské) mlieko, nie je prirodzené pre konzumáciu človekom. Pre organizmus je však menej zaťažujúce piť nepasterizované (zo zdravej kravy a za predpokladu zachovania správnej hygieny) bio mlieko, ideálne v kysnutom (fermentovanom) stave.

Omnoho lepšími zdrojmi vápnika sú napríklad sézam, brokolica, špenát a mnohá iná listová zelenina. Na podporu vstrebávania a správnej distribúcie vápnika v tele sú potrebné vitaminy D, E, K2, A a horčík.

Iné články o mlieku.

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 281 ďalším odberateľom

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s