Aké nebezpečné môžu byť tampóny

Tamponyalebo, keď bielosť a žiarivosť neznamená zdravie, a čistota nie je pol života.

Rapídne stúpajúci výskyt HPV, rakoviny krčku maternice a mnohých iných ochorení ženského ústrojenstva, kvôli ktorým od žien a žiaľ čoraz častejšie aj od mladých dievčat dostávame množstvo emailov, nás vedie k napísaniu tohto stručného materiálu, ktorý stojí za zváženie.

Ešte predtým, než sa začítate do riadkov o tajomstvách tampónov, ktoré sú pred vami starostlivo ukrývané, vyzývame všetky dievčatá a ženy, ktoré prídu do styku s týmto článkom, aby o ňom informovali všetky svoje známe, vrátane matiek, dcér, spolužiačok a pod. Samozrejme, výzva smeruje aj k manželom či partnerom, ktorých ženy alebo partnerky často, avšak v tichosti a potajmä, trpia zdravotnými problémami, ku ktorým do značnej miery prispeli aj konvenčné hygienické produkty. Chlapi, ak len nie ste chĺpami ale skutočnými chlapmi, a ak Vám na svojích drahých polovičkách záleži, dokážete im to aj týmto spôsobom a bez meškania ich o danom probléme upovedomíte. Však?

Myšlienka, že ženy nevedome vsuvajú potenciálne rakovinový materiál priamo do svojho tela, je smutná, obzvlášť, keď takéto počínanie dokázateľne zvyšuje riziko HPV, rakoviny krčku maternice, rakoviny samotnej maternice, vaječníkov a iných s tým súvisiacích ochorení.

Okrem mnohých iných dôvodov, prečo je používanie tampónov a vložiek (ale aj jednorázových plienok u detí!) zdraviu nebezpečné, hlavnými sú:

 1. Syntetický materiál je natoľko vstrebávajúcim telesné tekutiny, že vytvára výborné podmienky pre takzvaný Syndróm toxického šoku (TSS – Toxic Shock Syndrome), čo je nebezpečné hlavne pre mladé dievcatá, u ktorých sa nestihli vytvoriť potrebné obranné protilátky voči tomuto syndrómu,
 2. Z chlóru, ktorý sa používa na bielenie tampónov, vložiek (plienok atď.), sa uvoľňuje dioxín, známa karcinogénna látka, priamo do prostredia pošvy a maternice. Nehovoriac o tom že pozostatky chlóru pôsobia rovnako dráždivo a vysušujú.

Oba problémy sú známe už prinajmenej od roku 1980, kedy kvôli tampónom Procter & Gamble zomrelo najmenej 38 žien (nevie sa, koľko je nezaznamenaných prípadov). Po tomto škandále boli tampóny s názvom Rely stiahnuté z trhu a ženám bolo doporučené používať tampóny s čo najmenšou možnou vstrebateľnosťou. Momentálny ročný výskyt úmrtí na TSS sa znížil, avšak je to s najväčšou pravdepodobnosťou preto, lebo úrady pre kontrolu chorôb prestali pripady TSS sledovať. Právnik Tom Riley, ktorý sa najviac zaoberá prípadmi TSS a zastupuje obäte poškodené TSS a pozostalých pacientov zomrelých priamo na TSS tvrdi, že prestala existovať oznamovacia povinnosť lekárov, ktorých pacientky boli syndrómom postihnuté a oznamovanie sa stalo dobrovoľným. Túto benevolentnosť si vynútili korporácie, ktorým hrozil znížený dopyt po ich hygienických produktoch v dôsledku preukázateľného negatívneho vplyvu na zdravie.

Aj keď úrady prípady TSS aktívne viac nemonitorujú, oni sami odhadujú, že len v USA trpí na vážne následky TSS ročne asi 1300 žien, z čoho asi 5% následkom nakoniec podľahne. V krátkosti, Syndróm toxického šoku stále jestvuje a darí sa mu. S rovnakou istotou, ako tou, že slnko znovu svitne zajtra rano na východe, sa u každej ženy do väčšej či menšej miery objavujú toxické symptómy používania tampónov. To, že na ne žena priamo neumrie, alebo momentálne nemá žiadne vážne príznaky, neznamená, že syndrómom do istej miery netrpí. Vonkajšie prejavy toxicity sú totiž bádať až v pokročilých štádiách.

Samozrejme, (pseudo)testy v reklamách presviedčajú dievčatá a ženy o bezpečnosti a zdravotnej nezávadnosti tampónov a vložiek. Maloktoré dievča a žena však vie, že tieto testy sú vykonávané alebo platené samotnými výrobcami produktov a pravé a nezávislé testy sa nepublikuju z dôvodu komerčnej cenzúry. Jediná a asi aj posledná štúdia doktorov Philipa Tierna a Brucea Hanna z roku 1999 jasne poukázala na to, že tampóny vyrobené zo syntetických látok (kombinácia plastov a iných materiálov, ako napríklad tzv. rayon, slov. umelý hodváb)) podporuju produkciu TSS vďaka vytváraniu podmienok pre istý typ baktérií, zatiaľ čo 100% bavlnené tampóny TSS nepodporujú. Dokázali tiež, že syntetické tampóny nasávajú omnoho väčšie množstvo vody zo sliznice, zanechávajúc na sliznici zvyšky koncentrovaných bielkovín, ktoré sú využívané stafilokokovými baktériami na výrobu toxínov (dôvod častých výtokov). Je logické a nie ťažké pochopiť, že tampóny majú vysokú vstrebateľnosť. Nasávajú nielen krv, ale aj dôležitú sliznicovú sekréciu, čím sliznica ostáva vysušená a dochádza k tvoreniu malých vredov. Bezpochyby najviac trpí krček maternice.

Spomínaný syndróm však nie je jediným problémom. Málokto má poňatia, čo všetko tampóny a hygienické vložky obsahujú, keďže výrobcovia nie sú povinní tieto informácie uvádzat a z logických dôvodov ani neuvádzajú.

Najznámejšou nebezpečnou látkou v tampónoch je dioxín, ktorý je vedľajším produktom, vznikajúcim pri bielení tampónov a vložiek chlórom, ktorým bielia takmer všetky masoví výrobcovia. Opakované vystavovanie sa dioxínu podstatne zvyšuje riziko rakoviny a vedie aj k mnohým nerakovinovým ochoreniam, vrátane hormonálnej nerovnováhy, supresie imunitných buniek, vývojových porúch, poškodenia reproduktívnych orgánov vo všeobecnosti (neplodnosť), spontánnych potratov, poškodenia plodu a pod. Dioxin má schopnost zhromažďovat sa v tele ženy, a to najmä v tukoch a materskom mlieku. Neexistuje žiadna logická potreba bielenia hygienických produktov. Existujú len dôvody komerčné, estetické a reklamné, za čo ženy (vrátane vyvýjajúcich sa plodov a kojencov) platia svojím zdravím.

Kniha Rakovina – prečo stále umierame bez spoznania pravdy píše o dioxíne nasledovné:

“Dioxín je potenciálne karcinogénny vedľajší produkt, ktorý je výsledkom procesu na zvýšenie úrovne penivosti v čistiacich prostriedkoch, ako sú napr. šampóny, zubné pasty atď., a na vybielenie papiera v papierňach. Kontajnéry ošetrené dioxínom (a niektoré plastové fľaše) niekedy prenesú dioxín do samotných výrobkov. Bolo preukázané, že karcinogénnosť dioxínu je až 500 000-krát vyššia ako karcinogennosť DDT (syntetický pesticíd).”;

“…neskutočne škodlivá zložka 1,4-dioxan bol jednou z hlavných zložiek chemického defoliantu Agent Orange, ktorý sa vo veľkej miere používal počas vojny vo Vietname na odstránenie plátených striešok v džungli, aby bolo možné odhaliť nepriateľov. 1,4-dioxan je hormonálny narušiteľ, o ktorom sa verí, že je hlavným prvkom, ktorý bol preukázaný, že sa nachádza v oblasti výskytu rakoviny, ktorú mal vietnamský vojenský personál po vojne. Je to takisto aj napodobenina estrogénu, o ktorom sa vie, že pri prevahe nad progesterónom zvyšuje pravdepodobnosť rakoviny pŕs a endometriálnej rakoviny, ochorení súvisiacich so stresom a znižuje počet spermií.”;

“…Dr. Samuel Epstein upozorňuje: „Najlepší spôsob ako sa ochrániť je spoznať komponenty, ktoré sú najpravdepodobnejšie kontaminované 1,4-dioxanom. Tieto zahŕňajú komponenty so slovíčkom s predponou alebo slabikou PEG (PEG-7, PEG-8, PEG-120), ďalej polyetylén, polyetylénglykol, polyoxyetylén, atď. (ako napr. v sodium laureth sulfáte), alebo oxynol. Aj polysorbát 60 a aj polysorbát 80 môžu byť takisto kontaminované 1,4-dioxanom.

Epstein, Samuel, Safe Shopper’s Bible, p. 342

Epstein, Samuel, Safe Shopper’s Bible /Biblia bezpečného nakupujúceho/, str. 190-191

 

Iné problémy tampónov a vložiek

 • vstrebávanie vody a dôležitej sekrécie zo sliznice pošvy spôsobujúce suchosť sliznice
 • narušená pH rovnováha
  mikrobakteriálna nerovnováha
 • pozostatky pesticídov v nebio bavlne

tampony2Okrem týchto dôležitých vplyvov na sliznicu pošvy ďalším významným faktom je dráždivý vplyv ostrých syntetických vlakien uvolňujúcich sa z tampónov a vložiek, ktoré sa zachytávajú na stenách sliznice, vyvolávajú neustále dráždenie, zápaly, odlupovanie pošvovej sliznice a ešte viac podporujú vznik syndrómu toxického šoku. O uvolňovaní sa týchto vlákien sa možete presvedčiť jednoducho – do pohára s vodou namočte tammpón alebo hygienickú vložku a za nejakú chvíľu to (tampón namočený vo vode) pozorujte proti svetlu. Uvidíte odstávajúce lesklé vlákna, pričom niektoré budú z produktu uvoľnené.

 

Aké sú možnosti?

Ide o vaše zdravie. Neostaňte k problému ľahostajnými a začnite sa ním aktívne zaoberať a veci ohľadom tampónov a vložiek skúmať a diskutovať o nich. Existuje mnoho prostrediu a hlavne telu viac priateľnejších protuktov na trhu ako len masovo propagované produkty ktoré roky použivate. Vyhľadávajte vložky a tampóny (tie len ak ich nevyhntne potrebujete) zo 100% vlny a, ak možno, z biovlny. Mali by ste ich nájst v bio-obchodoch.

Vynikajúcou možnosťou, ktorú najviac odporúčame, sú viacnásobne a dlhodobo (aj 10 rokov!) použiteľné produkty, ako menštruačné kalíšky vyrobené zo 100% chirurgického silikónu (pozri www.kalisok.sk), alebo špongie z morských rias (výnikajúci článok na danú tému nájdete na stránke http://www.kruhzivota.sk/node/250. Mnohé ženy a dievčatá, ktoré nám na túto tému napísali, majú lepšie skúsenosti s kalíštekmi MeLuna.

Po krátkom prieskume SK stránok s tématikou menštruačných kalíškov je zrejmé, že sa poukazuje najmä na ich ekologickosť. Čo je však omnoho podstatnejšie, je ich neporovnateľne pozitívny vplyv na zdravie ženy v porovnaní s tampónmi a hygienickými vložkami. Nielenže sa rozhodnutím pre podobné hygienické potreby dievčatá a ženy postarajú o zdravší menštruačný cyklus bez vplyvu chemikálii, ale zároveň zaručene ušetria ohromné množstvo peňazí. Dôležité je len urobiť ten múdry prvý krok k zmene a prekonať prvý či druhý mesiac počas učenia sa manipulácie s menštruačným pohárikom. S osobných svedectiev, ktorých je Kampaň svedkom, ide u vynikajúcu vec a želáme každej žene a dievčaťu, aby sa o tom mali možnost sami presvedčiť.

Záver

Syntetické tampóny a hygienické vložky negatívne vplývajú na zdravie ženských orgánov, ako aj na celkové zdravie ženy, ba dokonca aj na zdravie a vývoj plodu a neskôr na kojené bábätko. Okrem zvýšeného rizika rakovín krčku maternice, samotnej maternice a vaječníkov, k ďalším častým problémom patria HPV, pomočovanie a únik stolice (hlavne z dôvodu toxického zaťaženia močového a zvieracého svalstva), bolestivý pohlavný styk (hlavne z dôvodu dehydrovania a častých zápalov sliznice pošvy), hormonálna nerovnováha, neplodnosť, poruchy imunity, PMS, infekcie močových ciest a iné zdravotné problémy. Problémom výrazne priťažuje aj používanie hormonálnej antikoncepcie.

Kampaň vrelo odporúča dievčatám a ženám rozumne zvážiť alternatívy používania tampónov a hygienických vložiek a zameniť ich za zdraviu neškodlivé (čo je omnoho podstatnejšie ako ekologický dôvod) a ekologicky nezávadné produkty.

To platí dvojnásobne ak už žena/dievča trpí zápalmi pošvy, výtokmi, kandidiázou, HPV, prekanceróznymi a rakovinovými ochoreniami a inými problémami týkajúcimi sa ženského ustrojenstva.

 

Zdroje

 1. AB2820, Dennis Cardoza, 2000
 2. HR2900, Carolyn Maloney, 1997
 3. United States Food & Drug Administration
 4. United States Environmental Protection Agency
 5. Enviroweb 23 January 2000 report: http://www.enviroweb.org/issues/dioxin/index.html
 6. Mari Edlin, CNN.com February 9, 2000
 7. Amy Yannello, The Press Tribune (USPS No. 470-960)
 8. Rev Med Brux 1998 Sep;19(4):A367-71
 9. Semin Reprod Endocrinol 1997;15(3):301-8
 10. Hum Reprod 1997 Feb;12(2):373-5
 11. Fundam Appl Toxicol 1993 Nov;21(4):433-41
 12. Am J Obstet Gynecol. 2000 Apr;182(4):767-775.
 13. Toxicol Sci. 1999 Nov;52(1):45-9
 14. Gynecol Obstet Invest 1999 Oct;48 Suppl S1:45-56
 15. Eur J Obstet Gynecol Reprod Biol 1999 Feb;82(2):129-33
 16. Archer, JC and others, Dioxin and Furan Levels Found in Tampons, 2005, Journal of Women’s Health, Volume 14, pages 311-315. (Táto štúdia priznáva, že dioxín sa z tampónov „insignifikantne“ uvoľňuje. Neberie ohľad na to, že polčas rozpadu dioxínu je 11 rokov, čo znamená, že po vystavení sa dioxínu z jedného tampónu, sa po 11 rokoch v tele ženy stále nachádza polovica dávky. Dioxín má vysoko kumulatívnu schopnosť.)
 17. De Vito, MJ and Schecter A. Exposure Assessment to Dioxins from the Use of Tampons and Diapers, Environmental Health Perspectives, Vol 110, January 2002. (Táto štúdia priznáva, že dioxín sa z tampónov „insignifikantne“ uvoľňuje. Neberie ohľad na to, že polčas rozpadu dioxínu je 11 rokov, čo znamená, že po vystavení sa dioxínu z jedného tampónu, sa po 11 rokoch v tele ženy stále nachádza polovica dávky. Dioxín má vysoko kumulatívnu schopnosť.)
 18. National Research Center For Women and Families
 1. http://maloney.house.gov/index.php?option=com_issues&task=view_issue_detail&issue=272&Itemid=35
 2.  http://dievcata.blog.cz/0606/pribeh-dievcata-ktore-tampony-takmer-zabili

Kampaň za pravdu v medicíne

 

Metabolická liečba spomenutých ochoreni

Vyžaduje si intenzívny a individuálny prístup, okrem iného prijem vysokých dávok živín a protirakovinových látok, podľa potreby a možnosti aj ich vnutrožilové podávanie podľa stanovených protokolov, ktoré sa používajú v metabolickej medicíne, napr. Dove Clinic www.doveclinic.com vo Veľkej Británni, alebo Oasis of Hope v Mexiku www.oasisofhope.com. Ak máte záujem o pomoc pri podobných problémoch pomocou výživovej medicíny, obrátte sa na nás pomocou formulára v sekcii KONZULTÁCIE.

Tento článok bol pôvodne publikovaný 8 novembra 2009.

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 281 ďalším odberateľom

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s