Lieky na cholesterol môžu zvýšiť riziko cukrovky až o 46 percent

cholesterŠtúdia publikovaná v odbornom časopise Diabetologia odlahila o46% vyššie riziko vývinu cukrovky typu 2 pri liečbe statínmi, liekmi na cholesterol. Riziko je vysoké aj bez ohľadu na iné faktory spojené s vývinom cukrovky, ako vek, fajčenie a index telesnej hmotnosti.

Spojitosť medzi statínami a vyšším rizikom cukrovky nie je nová. V roku 2013 Medical News Today informovali o štúdii publikovanej v BMJ (Briský medicínsky žurnál) že niektoré statíny, najmä atorvastatín (Lipitor), rosuvastatín (Crestor) a simvastatín (Zocor) zvyžujú riziko cukrovky o 22%.

Profesora Markko Laakso z Inštitútu klinickej medicíny na University of Eastern Finland a Kuopio University Hospital vo Finsku poukázal na to, že mnohé predošlé štúdie mali závažne nedostatky v nastaveniach, čím boli podcené skutočné čísla prípadov vzniku cukrovky.

Statíny majú schopnosť znížiť inzulínovú sensitivitu a vylučovanie inzulínu

Profesor Laakso spolu s kolegami analyzovali účinky statínov na the 8749 nendiabetických mužoch medzi 45 až 73 rokom.

Počas takmer šietich rokov 625 z nich bolo priamo diagnostikovaných s cukrovkou typu 2 s tým, že celkové riziko vzniku cukrovky je až 46%.

Podľa štúdie 46 percentné riziko pretrváva aj bez ohľadu na iné faktory spojené s vývinom cukrovky, ako vek, fajčenie, alkohol, nedostatočný pohyb, výskyt cukrovky v rodine, index telesnej hmotnosti a užívanie diuretík a liekov na krvný tlak.

Zo štúdie vyplinulo, že statíny znižuju inzulínovu senzitivitu o 24% a jeho vylučovanie o 12%.

Vo februári Medical News Today informovali o tom, že napriek predošlým predpokladom o tom, že statíny môžu ochrániť pred vznikom Parkinsonovej choroby, najnovšie a nezávislé výskumy toto nepotvrdili.


Henna Cederberg, Alena Stančáková, Nagendra Yaluri, Shalem Modi, Johanna Kuusisto, Markku Laakso. Increased risk of diabetes with statin treatment is associated with impaired insulin sensitivity and insulin secretion: a 6 year follow-up study of the METSIM cohort. Diabetologia, 2015; DOI: 10.1007/s00125-015-3528-5


 

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 281 ďalším odberateľom

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s