Chcete predísť cukrovke? Starajte sa o svoje črevá!

mikrofloraNedávno sa v jednom denníku na Slovensku objavila správa, že za zistilo, ako probiotiká vplývajú na zdravie. Niečo, čo sa vo výživovej medicíne vedelo už prinajmenej niekoľlko rokov. Napríklad, bolo dlhodobejšie známe to, že črevná mikroflóra do veľkej miery ovplyvňuje vznik cukrovky. V roku 2013 bola publikovaná štúdia z Mayo Clinic o mechanizme zmeny črevnej mikroflóry a o tom, akú úlohu v zmene mikroflóry zohráva lepok (glutén) a ako to vplýva na vznik cukrovky typu 2.

Bezlepková strava ma oproti obyčajnes strave z lepkom vyrazny ochranný účinok voči vzniku cukrovky pretože pridaním lepku do stravy vzniká nepriaznivý vplyv na črevný ekosystém, alebo symbiózu – optimálny pomer medzi mnohými kmeňmi črevných baktérií.

“Tieto zmeny znamenajú, že prítomnosť lepku je priamo zodpovedná za vznik cukrovky tým, že narúša črevnú mikroflóru,” povedal pre média autor štúdie Dr. Govindarajan Rajagopalan, Ph.D., imunológ z Mayo Clinic.

Výskum poukazuje na to, že vznik cukrovky typu 1 môže byť takisto značne ovplyvnený zmenami v stravovaní, podobne, ako je to pri cukrovke typu B. Dr Rajagopalan ďalej dodal, že

“Aj keď bol výskum robený na myšiach, tie je možné prispôsobiť rovnakým podmienkam pre vznik cukrovku, ako je to u človeka a výsledky štúdie ponúkajú nové svetlo do tajomstva vzniku cukrovky typu 1.”

Doposiaľ totiž veda trvala predovšetkým na genetickom a autoimunitnom podmieneni jej vzniku a ohľad na zdravie čriev sa nebral do úvahy – čo je niečo, na čo výživová a funkčná medicína poukazuje dlhé roky.


Eric V. Marietta, Andres M. Gomez, Carl Yeoman, Ashenafi Y. Tilahun, Chad R. Clark, David H. Luckey, Joseph A. Murray, Bryan A. White, Yogish C. Kudva, Govindarajan Rajagopalan. Low Incidence of Spontaneous Type 1 Diabetes in Non-Obese Diabetic Mice Raised on Gluten-Free Diets Is Associated with Changes in the Intestinal Microbiome. PLoS ONE, 2013; 8 (11): e78687 DOI: 10.1371/journal.pone.0078687


 

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 281 ďalším odberateľom

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s