Prírodný progesterón a jeho syntetické alternatívy – nenechajte sa klamať!

progesteronTento článok je o prírodnom progesteróne a o tom, ako nás tento prirodzene vyskytujúci sa hormón v našom tele chráni pred hormonálne podmienenými a na estrogén reagujúcimi rakovinami, ako napríklad niektoré rakoviny prsníka.

Tento prírodný progesterón by nemal byť zamieňaný (čo sa často stáva) za jeho syntetické alternatívy, ktoré sú dokonca spojené so zvýšeným rizikom rakoviny prsníka u žien.

Združenie Womens Health Initiative (WHI) v USA, ktoré existovalo v rokoch 1997 až 2005, spravilo pokus, v ktorom sa skúmali účinky tzv. náhradnej hormonálnej liečby (HRT). Počas nej boli vytvorené 2 skupiny:

Skupina žien, ktoré užívali iba estrogén (v rámci HRT) a skupina žien, ktorým bol nasadený kombinovaný estrogén s progestrónom.

V auguste 2003 bol pokus v druhej skupine pozastavený, pretože v nej došlo ku 100% nárastu prípadov rakoviny prsníka. Skupina, kde bol podávaný len estrogén, mala povolenie vo výskume pokračovať, nakoľko v nej bol zaznamenaný iba 27% nárast prípadov tohto ochorenia. Aký bol rozdiel medzi týmito dvoma skupinami? SYNTETICKÝ progesterón.

Obe spomínané skupiny v tejto štúdii boli pomerne malé. Rovnaký výskum bol ale neskôr potvrdený aj v oveľa väčšej skupine a to v britskej štúdii nazývanej Cancer Research UK‘s Million Women Study. Tu vedci zistili, že ženy užívajúce kombinovanú HRT mali dvojnásobne vyššiu pravdepodobnosť rozvoja rakoviny prsníka ako tie, čo neužívali nič. Inými slovami, išlo opäť o 100% nárast výskytu ochorenia.

V rozvojových krajinách z okolo 1000 žien po menopauze vo veku 50 a 60 rokov, ktoré neužívajú HRT, zaznamenalo rakovinu prsníka 20 prípadov. Na každých 1000 žien, ktoré úžívali HRT (len estrogénovú formu) sa zaznamenalo 5 extra prípadov a u žien, ktoré užívali kombinovanú (estrogén a progesterón) HRT bolo na 100 žien až 19 prípadov (čo je skoro 4 krát viac ako v druhej skupine).

Nylon verzus bavlna

V súčasnosti existuje veľa lekárov, ktorí sú presvedčení o tom, že syntetický progesterón má na svedomí vznik rakoviny. Dokonca sme od nich dostali listy. A sú v nich zrejmé ukazovatele.

Veľa ľudí (vrátane lekárov) je úplne zmätených z rozdielu medzi syntetickým a prírodným progesterónom. Oba sú veľmi rozlišné, ako dve košele, kde je jedna vyrobená z nylónu a druhá z bavlny. Syntetický progesterón by sa ani nemal nazývať progesterónom. Jeho názov je v UK proqestagen a v USA proqestin.

Jednoznačne odlišné

Nedávny výskum naznačil (alebo skôr potvrdil), že vitamín A má významný vplyv na rakovinu. Záverom výskumu bolo, že terajšie lieky by už mali byť proti rakovine účinné, ale nie sú. Tak prečo sa stále nepoužíva vitamín A? Odpoveď je jednoduchá. Sú to čiste ekonomické dôvody. Prírodná látka sa nedá patentovať. A bez patentu nie je zisk pre farmaceutické spoločnosti a tým pádom neexistuje žiadna motivácia k podpore liečby. Je to smutné, ale pravdivé. Lekári dostávajú väčšinu nových informácií len od farmaceutických firiem a preto nemajú možnosť naraziť na pôvodný výskum, ktorý ostáva nevyužitý, spiaci, mŕtvy…

Rovnako je to aj s prírodným progesterónom: je vyrobený z prírodných zdrojov, ktoré nie je možné patentovať, preto je zavrhovaný a smeruje do odpadkových košov s nápisom „neziskový“, zatiaľ čo jeho umelovytvorené ekvivalenty sú stále široko používané. Podobne to bolo donedávna s vitamínom D, pričom sa namiesto prírodného D3, dĺho používal syntetický vitamín D2.

Proqestagény sú syntetické hormóny, podobné, ale nie identické prírodným progesterónom. Iba malé zmeny v hormónoch môžu spôsobiť vedľajšie účinky na ľudské telo.

Prírodná funkcia a rakovina

Progesterón je hormón produkovaný v ženskom vaječníku po ovulácii. Avšak v západnom svete, strava a životný štýl majú na svedomí nepravideľnosť v menštruačnom cykle žien a aj napriek tomu, že žena krváca, nemusí zákonite ovulovať. Tým pádom jej telo produkuje oveľa menej progesterónu za rok, ako to s ňou samotná príroda pôvodne zamýšľala.

Jedným z hlavných evolučných funkcií prírodného progesterónu je dosiahnuť rovnováhu a protiklad estrogénu. Po ovulácii vaječníky vyprodukujú približne 20 mg progesterónu denne, čím sa zastaví akýkoľvek estrogén vyvolaný ovuláciou.

Počas tehotenstva produkuje placenta z podobných dôvodov viac ako 300 mg progesterónu denne. Cancer Research UK ukázal, že výskyt rakoviny prsníka klesá s počtom detí, ktoré žena má.

Tridsaťročná retrospektívna štúdia z Univerzity Johna Hopkinsa v USA presvedčivo ukázala, že ženy, ktoré mali nedostatok progesterónu, mali 5,4 násobok vzniku rakoviny prsníka a vyskytovalo sa u nich desaťnásobne viac úmrtí v dôsledku rakoviny všetkých typov (AM J.Epidem 114,2 1981).

Ďalšie výhody

Progesterón podporuje a udržiava tehotenstvo. Je prekurzorom celej rady iných hormónov. Má receptory v kostných bunkách, v nervoch a v mozgových bunkách, čo naznačuje, že zohráva úlohu vo všetkých funkciách v tele. K dispozícii sú dve alebo tri vedecké štúdie, ktoré dokazujú, že progesterón pomáha ženám s predmenštruačným syndrómom (napr. Smith, Gung, Hsu-Nature 1998 a Magill P,Br.-J Gen PRACTI, november 1995).

Problém progesterónu

Menopauza nie je niečo, čo sa udeje naraz. Od 35. roku života, kedy sa ženám začne spomaľovať až postupne zastavovať ovulácia a vajíčko prestane „vyprskovať“, začína úroveň progesterónu výrazne klesať (výrazné hladiny progesterónu pochádzajú práve z prázdneho folikulu po ovulácii). V tejto chvíli sú jediným zdrojom prírodného hormónu nadobličky, ktoré ale vyrábajú len 3% z pôvodného množstva. Čo je v skutočnosti menej progesterónu ako to, čo beťne vyprodukujú muži.

Na druhej strane môže hladina estrogénu ostať vysoká až do menopauzy, kedy sa zníži na probližne 40-60% pôvodnej hodnoty, čo stačí na to, aby zastavil ovuláciu. Estrogén je tiež hormón, ktorý sa hromadí na sliznici maternice.

Tento estrogén je však stále produkovaný v pomerne veľkých množstvách (napr.aj vo svaloch), čím sa hladina progesterónu ešte drastickejšie znižuje. Spolu s účinkami ftalátov z plastov, niektorých pesticídov alebo chemikálií v toaletných výrobkoch (ktoré sú známe tým, že napodobňujú pôsobenie estrogénu v tele), nehovoriac o konzumácii nekvalitného mlieka a mäsa, sa môže žena ľahko dostať do estrogénovej dominancie. A práve prebytok estrogénu (a jeho nedostatočné vyváženie progesterónom) je spojený so zvýšeným rizikom rakoviny.

Rovnováha medzi estrogénom a progesterónom však kladie aj ďalšie otázky. Napríklad, ak je osteoporóza stavom spôsobeným menopauzou, keď je estrogén na poklese, prečo toľko žien s pravidelným mesačným cyklom dosiahne menopauzu s plne rozvinutou osteoporózou? Jedným z protiargumentov je fakt, že stavebné výhody progesterónu boli časom narušené jeho syntetickými verziami alebo inými syntetickými náhradami estrogénu.

Návaly tepla pri menopauze môžu nastať, keď hladina estrogénu prudko klesne počas ovulačného cyklu ženy (nie počas samotnej ovulácie) a folikuly stimulujúceho hormónu naplno pracujú a snažia sa vytlačiť akúkoľvek poslednú kvapku estrogénu z vaječníkov.

Je správnym riešením tohto problému zvýšenie hladiny estrogénu pomocou HRT so všetkými jej rizikami vzniku rakoviny alebo zvyšenie, alebo je správnejšie hladiny progesterónu jeho dodanín v prírodnej podobe?

Je teda nízka hladina estrogénu po dosiahnutí menopauzy dôvodom vzniku osteoporózy? Ložiská progesterónových receptorov a kosti naznačujú niečo iné. Ako už bolo spomínané, ľudia v západnom svete majú najvyššiu úroveň hladiny vápnika v krvi a najnižšiu úroveň vápnika v kostiach. Obe tieto hodnoty úzko súvisia so spotrebou mlieka a mliečnych výrobkov. Mliečne výrobky totiž znižujú hladinu horčíka a vitamínu D, ktoré sú základom pre vstrebávanie vápnika do kostí. Jednou zo štandardných odpovedí na problematiku osteoporózy je „konzumujte viac mlieka a mliečnych výrobkov“. Skutočné riešenie je ale oveľa zložitejšie a je spojené aj hormónmi ako progesterón a dôležitá je tiež skôr nižšia spotreba mlieka a mliečnych výrobkov (verte adekvátna porcia zeleniny vám dodá viac vápnika, ako mlieko a syry).

Rakovina prsníka

Dr. Paul Laik, nedávno napísal:

„18 ročná štúdia o ochrannom účinku prírodného progesterónu bola nie tak dávno potvrdená. Stav receptorov estrogénu pri rakovine prsníka má veľký význam, ale štúdia z Imperial College London považuje za dôležitejšie (a zaujímavejšie) načasovanie operácie prsníka než zistenie stavu receptorov estrogénu.“

A má úplnú pravdu. Výber toho správneho času podstúpenia operácie prsníka počas menštruačného cyklu ženy času operácie môže jej šance na dožitie sa minimálne 10 rokov zvýšiť až o dve tretiny! Každá žena a jej lekár by mal o tejto dôležitej skutočnosti skutočnosi vedieť!

Imperial Cancer Research Fund (Cancer, 15.novembra 1999) jasne stanovuje, že

„ženy, ktoré majú nádory prsníka odstránené počas folikulárnej fázy svojho cyklu (to znamená 3-12 deň, keď je hladina estrogénu vysoká) majú len 45% šancu predĺžiť svoj život o ďalších 10 rokov. V porovnaní so ženami, ktoré operáciu podstúpia počas luteálnej fázy (keď je hladina progesterónu vysoká), kedy sa ich šanca zvyšuje až na 75%.“

V skutočnosti výskum tiež ukázal, že nádory s pozitívnym receptorom estrogénu a progestrónu mali najvyššiu mieru prežitia, ak bola operácia vykonaná v druhej polovici cyklu.

Táto práca potvrdila výsledky predošlých štúdií z Guys Hospital Cooperom, Gillett, Patel, Barnes a Fentiman v auguste 1999 a ešte neskoršie práce Hrushesky-ho a kol (Lancet, 1989).

Prírodný progetserón poskytuje ochranu

Ďalšia štúdia (Formby a Wiley, Journal Na.Cancer Institut, jún 1997) ukazuje, že prírodný progesterón skutočne bráni rastu a zabíja rakovinové bunky v prsníku tým, že ovplyvňuje p53 a Bel-2 génovú expresiu.

Toto sa viaže na prácu Lee Changa a kol (Fertility and Sterility vydanie č.63, 1995), ktorá hovorí, že zatiaľ čo estradiol (najúčinnejší hormón estrogénu) zvyšuje počet kolujúcich epiteliálnych buniek, prírodný progesterón ich v skutočnosti znižuje.

Štúdia ďalej uvádza, že vylučovanie prírodného progesterónu potláča receptory estradiolu v endometriu a prsnom tkanive a má anti-estrogénový účinok (rovnako ako aj posledný inhibítor aromatázy), ale na druhej strane veľmi vysoké koncentrácie syntetického progesterónu môžu naopak rakovinové bunky v prsníkoch podporovať. Čo nás opäť privádza späť tam, kde sme začali. Že bavlna je dobrá, ale nylon určite nie.

A čo muži?

Pri nich zohráva prírodný progesterón dôležitú úlohu pri rakovine prostaty.

Štúdie o receptoroch dôležitých na liečbu rakoviny prostaty nie sú ani zďaleka tak pokročilé. Je známe, že testosterón (premieňaný na nebezpečný DH4T) a aj estradiol majú byť u mužov oba prítomné (Monash Cancer Centre, Austrália), aj keď podľa práce Dr.Thompsona (08-2003 – Houston, Texas), práve estradiol má hnaciu silu. Potom je teda celkom možné, že prírodný progesterón zohráva doležitú úlohu pri karcinóme prostaty.

Dávajte si ale pozor!

Prírodný progesterón je k dispozícii len vo forme krému a nie tabliet. V prípade, že ste muž alebo žena a máte estrogénom podmienenú rakovinu (čo môže zahŕňať nádory na mozgu, hrubého čreva, melanómu, prostaty, prsníka atď), informujte sa o rozdieloch medzi prírodným a syntetickým progesterónom a uistite sa, že ani vy ani váš lekár si nemýlite významy slova bavlna a nylon.

Viac o progesteróne

Zdroj: Progesterone – The Natural Protector

S láskou a vďakou pre stránku Vedomec, Mgr. Katka Sopúchová

Môj blog Coco di bella.

logo_500

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 281 ďalším odberateľom

Comments

 1. Dobry den prajem Miriam,
  Nie, progesteron sa uziva od 13-14 dna cyklu a vysadza sa 2-3 dni pred predpokladanym zacatim menzesu. Napiste nam na damiansk@hotmail.co.uk a posleme Vam protokol na zlepsenie zdravia, vratane depresivnych stavov. Napiste aj ci a co presne uzivate, vratane liekov i vitaminov. Prajem pekny den! Damian

 2. Michaela says:

  Dobrý deň prajem prosím o radu môžem si aj já zakúpiť PROGESTERONOVY KREM? už som asi v menopauze vynecháva mi ale riadne menštruácia napr.raz za pol roka a aj to nie je ako predtým,potím sa,krém má veľa vedlajších účinkov preto sa bojím a prosím o radu dakujem

 3. Lenka says:

  Dobrý deň, odporúčate tento krém a v prípade, že mám už len jeden vaječník a AMH 0,03 Ešte by som chcela otehotnieť, mám 35 rokov.

 4. Coxiella Burnetti says:

  Výborný článok, načítala som si veľa vecí v anglickom jazyku a začala som si objednávať prírodný progesterónoný krém WellSprings Serenity. Neverila som, že to dokáže fungovať, ale nemám problém s PMS, už som asi v perimenopauze, mala som návaly tepla aj nočné potenie. Začala som ho užívať minulý rok v auguste a všetky príznaky vymizli do mesiaca. Nikdy by som sa nedala nahovoriť na HRT a syntetické hormóny. Snažím sa celkovo obmedzovať normálne lieky a skôr sa snažím nájsť homeopatiká. Nikdy som im neverila, ale náhodou som odskúšala Arnicu na bolesť chrbta a úspešne som si vyliečila aj plantárnu fascitídu (bolestivé miesto v oblasti päty, hlavne pri rozchodení sa) aj aj tenisový lakeť.

 5. Jud says:

  Dobry den, bola mi odstranena maternica a vajecniky. Pouzivam Estrogel. Mozem aj progesteronovy krem? Dakujem

 6. domi says:

  Dobrý deň, lekár mi predpísal duphaston na nepravidelnú menšruáciu. Môžem ho nahradiť progesterónovým krémom? Ďakujem.

  • pozdravujem. Urcite ano. + vitamin C, D, K2 v poriadnych davkach a horcik. Zmena stravy a celkoveho zivotneho stylu – pravidelny pohyb, cvicenia a pod… Pitny rezim…

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s