Sila slnka a vitamínu D pri cukrovke

cukrovaNajnovšia štúdia z roku 2015, publikovana v endokrinologickom odbornom žurnále dospela k záveru, že nedostatok vitamínu D spôsobuje cukrovku viac než obezita. Experti hovoria, že tak zdravá strava ako aj pobyt na slnku sú dôležité preto, aby sa zabránilo vzniku cukrovky 2.typu.

Toto zistenie by mohlo viesť k zastaveniu priebehu choroby, ktorá stojí britské zdravotníctvo 9 miliárd libier ročne.

Vedci objavili súvislosť medzi hladinou vitamínu D a našou schopnosťou spracovať v tele glukózu.

Dr Manuel Macias-Gonzalez, z Univerzity v španielskej Malage povedal:

“Naše výsledky ukazali, že vitamín D je spojený s metabolizmom glukózy viac ako obezita.”

Štúdia naznačuje, že nedostatok vitamínu D a obezita ovplyvňujú riziko vzniku cukrovky a ďalších metabolických porúch. Priemerný človek môže znížiť toto riziko tým, že dodržiava zdravú výživu a má dostatok pohybu a vonkajších aktivít.

Mercedes Clemente-Postigo, spoluautor výskumu, dodal:

“Hlavná sila tejto štúdie je v tom, že porovnáva hladiny vitamínu D u ľudí rôznych hmotnostných kategórií, od štíhlych po veľmi obéznych, pričom berie do úvahy fakt, či majú alebo nemajú cukrovku.”

Živina – nazývaná laicky aj “slnečný vitamín” – sa tvorí pod pokožkou, ktorá je priamo vystavená slnečnému žiareniu. Ten pomáha kontrolovať vápnik, ktorý udržuje nielen zdravé kosti a svaly, ale posiľňuje aj imunitný systém, ktorý nás chráni pred ochoreniami ako sú ekzém a astma.

Ľudia s nízkou hladinou vitamínu D majú väčšiu pravdepodobnosť byť obézni a mať cukrovku typu 2 ako tí, u ktorých je hladina vitamínu D vyššia.

Zdržiavanie sa vonku na slnku môže byť preto najlepšou prevecnciou proti vzniku cukrovky a aj obezite.

Španielsky výskumný tím porovnal hladinu vitamínu D u 148 účastníkoch, ktorí mali zmerané svoje Indexy Telesnej Hmotnosti (BMI) a boli testovaní na cukrovku, jej predispozície a iné súvisiace problémy.

Vedecká analýza ukázala, že tí, ktorí boli obézni, ale nemali poruchy metabolizmu glukózy v krvi mali vyššiu hladinu vitamínu D, ako samotní cukrovkári.

Naopak tí, ktorí netrpeli nadváhou, avšak mali nízku hladinu vitamínu D, mali cukrovku alebo iné problémy poruchy metabolizmu glukózy.

Richard Elliott, komunikačný manažér charity Diabetes UK v Anglicku povedal:

“Táto štúdia potvrdzuje existujúci výskum, ktorý naznačuje, že nízka hladina vitamínu D je spojená so zvýšeným rizikom diabetu 2. typu. Je však potrebný ďaľší výskum, aby sme pochopili, čo presne spôsobuje toto prepojenie a či riziko cukrovky 2. typu môže byť znížené nahradením vitamínom D.”

Nie je to prvýkrát, kedy bolo nájdené spojenie medzi vitamínom D a telesnou i duševnou pohodou. Vo viacerých príspevkoch sa odborníci zhodli na fakte, že vitamín D vedie k dlhšiemu a zdravšiemu životu.

Jedna z nedávnych štúdií v roku 2014 Lekárskej Univerzity v Kalifornii (San Diego), naznačuje súvislosť medzi nedostatkom vitamínu D a predčasnou smrťou z rôznych príčin.

Začiatkom februára 2015 bola zase publikovaná štúdia o vplyve vitamínu D na srdcové choroby a cukrovku.

Odborníci na výživu z Univerzity v Chesteri v blízkej budúcnosti plánujú spustiť štúdiu, ktorej cieľom je lepšie porozumenie vplyvu vitamínových doplnkov vitamínu D na srdcové ochorenia a cukrovku.

Jeden z doktorandských študentov výskumného tímu, Tari Agbalalah, povedal:

“Vitamín D je dlhé roky uznávaný pre svoje pozitívne vplyvy na zachovanie zdravých kostí, avšak zohráva kľúčovú rolu aj v prevencii vzniku ochorení srdca a cukrovky. Chceme monitorovať mužov s nedostatkom vitamínu D a zistiť, či jeho dopĺňanie vitaminovými prípravkami dokáže znížiť rizikový faktor pre vznik cukrovky typu 2 a srdcové ochorenia.“

Najmenej jedna miliarda ľudí po celom svete má vysokú pravdepodobnosť nedostatku vitamínu D z dôvodu nedostatočného vystavovaniu sa slnečného žiarenia.


Mercedes Clemente-Postigo, et al. Serum 25-Hydroxyvitamin D and Adipose Tissue Vitamin D Receptor Gene Expression: Relationship With Obesity and Type 2 Diabetes. The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, 2015; jc.2014-3016 DOI: 10.1210/jc.2014-3016


 

Preklad:

Mgr. Katka Sopúchová

Môj blog Coco di bella

 

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 281 ďalším odberateľom

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s